Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Firmy se snaží bojovat s částečkami plastu. V pračce i čističce odpadů

  19:11aktualizováno  19:11
Ekologové i politici bijí na poplach kvůli množství plastů v oceánech a firmy z různých odvětví se předhánějí v tom, jak s plasty budou bojovat. V USA i Německu přišli s nápadem, jak zamezit uvolňování plastových mikročástic při praní. Jiní vymysleli, jak plasty zachytávat při čištění splašků.

Plastové koule Cora Ball zachytávají volná vlákna v automatických pračkách. | foto: Coraball.com

V říjnu 2009 se učitelka surfování Rachael Millerová z amerického státu Maine zúčastnila čištění jedné pláže od odpadků naplavených silnou bouří. Množství plastového odpadu ji znechutilo. Rozhodla se proto věnovat své síly tomu, aby se plast do oceánu ani nedostal.

Letos v dubnu začala prodávat speciální pomůcku určenou k zachytávání částeček uvolněných ze syntetických materiálů při praní. Koule z recyklované gumy o průměru deseti centimetrů nazvané Cora Ball svou strukturou připomínají mořské korály. Ačkoli nefungují stoprocentně, podle svého výrobce zachytí čtvrtinu až třetinu plastových mikročástic uvolněných při každé praní, píše BBC.

Zákazníci na crowdfundingové platformě Kickstarter si v roce 2017 předobjednali 15,5 tisíce těchto koulí. Cora Ball je jedním z několika malých startupů, které se snaží držet mikroplasty a další mikročástečky mimo vodní systémy. 

Fotogalerie

Podle vědců je v každém kubíku mořské vody až sto tisíc mikročástic, které polykají ryby. Podle Lisbeth Van Cauwenbergheové z univerzity v nizozemském Gentu lidi jen kvůli pojídání ryb polykají jedenáct tisíc kusů plastů ročně. K tomuto znečištění všichni praním svého oblečení přispívají.

Z typické šestikilogramové várky může v pračce uniknout až 700 tisíc mikročástic, upozorňuje vědkyně univerzity v Plymouth Imogen Napperová. Část z toho se dostane až do moře. Prádlo tak podle Napperové z moře dělá velkou plastovou polévku.

Mnoho těchto částic, které mohou dosahovat velikosti pouhých třech mikronů (třináctina šířky lidského vlasu), jsou příliš malé na to, aby je zachytily čističky odpadních vod. I přes svou velikost na sebe mohou vázat organické znečišťující látky, jako jsou polychlorované bifenyly nebo DDT, a vytvářet tak nebezpečné směsi.

Millerová tvrdí, že kdyby jen desetina amerických domácností používala v pračce koule Cora Ball, do vody by ročně neunikl plast ve stejném množství jako třicet milionů plastových lahví.

S plastovými mikročástečkami se snaží bojovat také Alexander Nolte a Oliver Spie. Vymysleli pytel na praní Guppyfriend, který má také uvolněná vlákna zachytávat. Rozjezd také financovali pomocí kampaně na Kickstarteru.

Čističky odpadních vod

S novou filtrační technologií přišla i dánská firma KD Group, která se zabývá odpadními vodami. Podle Larse Monstera se šedesát procent splaškových vod využívá v zemědělství. Zbytky z čištění odpadních vod se používají na polích jako hnojivo. Kaly ovšem obsahují mikroplasty, které se pak dostávají do potravního řetězce. Většina čističek odpadních vod mikročástice neodstraňuje, zejména proto, že jim to nikdo nenařizuje. 

Technologie KD Group dokáže zachytit devadesát procent mikroplastů, Monster bych chtěl hranici zvýšit na 96 procent. .

Čtyři studenti vědeckého a bioinženýrství na londýnské Imperial College v říjnu vyhráli cenu za nenákladný způsob, jak z odpadní vody odstranit mikroplasty. Přidáním jedné sloučeniny do procesu filtrování se podle jednoho ze studentů levně odstraní až 99 procent mikroplastů, aniž by se čistička musela nákladně upravovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Jazyková bariéra, jízda na červenou. Státu došla s Arrivou trpělivost

Dopravce Arriva se od prosince, kdy získal významný tržní podíl, potýká s problémy. Kromě častých zpoždění či...

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Ministerstvo nakreslilo 400 km nových dálnic. Okruh obkrouží střední Čechy

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než čtyři sta...

Roční plat za týden. Pohádkové mzdy ředitelů prohlubují sociální propast

Ředitelé britských společností, které patří do první stovky firem s nejvyšší tržní hodnotou a obchodují na londýnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lepší je odpočatý bankéř. Spořitelna nadělila lidem 37 dní dovolené

Česká spořitelna vyslyšela volání bankéřů, kteří chtěli víc flexibility a volna. Od ledna jim ke standardním...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za posledních 29 let

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla jen o 6,1 procenta, což byl nejnižší růst za devětadvacet let. Informovala o...

Svět se topí v dluzích. Nejvíce si půjčují Evropané a Američané

Roční výše dluhů dosáhla ještě před koncem minulého roku rekordních hodnot v poměru dlužné částky oproti HDP dané země....

První krok k ukončení války. Trump a čínský vicepremiér podepsali dohodu

Prezident Spojených států Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che podepsali první fázi obchodní dohody. Je to zatím...

Dobře už bylo. Německá ekonomika rostla loni nejméně od roku 2013

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce zvýšil o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 2013....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz