Firmy se snaží bojovat s částečkami plastu. V pračce i čističce odpadů

  19:11aktualizováno  19:11
Ekologové i politici bijí na poplach kvůli množství plastů v oceánech a firmy z různých odvětví se předhánějí v tom, jak s plasty budou bojovat. V USA i Německu přišli s nápadem, jak zamezit uvolňování plastových mikročástic při praní. Jiní vymysleli, jak plasty zachytávat při čištění splašků.

Plastové koule Cora Ball zachytávají volná vlákna v automatických pračkách. | foto: Coraball.com

V říjnu 2009 se učitelka surfování Rachael Millerová z amerického státu Maine zúčastnila čištění jedné pláže od odpadků naplavených silnou bouří. Množství plastového odpadu ji znechutilo. Rozhodla se proto věnovat své síly tomu, aby se plast do oceánu ani nedostal.

Letos v dubnu začala prodávat speciální pomůcku určenou k zachytávání částeček uvolněných ze syntetických materiálů při praní. Koule z recyklované gumy o průměru deseti centimetrů nazvané Cora Ball svou strukturou připomínají mořské korály. Ačkoli nefungují stoprocentně, podle svého výrobce zachytí čtvrtinu až třetinu plastových mikročástic uvolněných při každé praní, píše BBC.

Zákazníci na crowdfundingové platformě Kickstarter si v roce 2017 předobjednali 15,5 tisíce těchto koulí. Cora Ball je jedním z několika malých startupů, které se snaží držet mikroplasty a další mikročástečky mimo vodní systémy. 

Fotogalerie

Podle vědců je v každém kubíku mořské vody až sto tisíc mikročástic, které polykají ryby. Podle Lisbeth Van Cauwenbergheové z univerzity v nizozemském Gentu lidi jen kvůli pojídání ryb polykají jedenáct tisíc kusů plastů ročně. K tomuto znečištění všichni praním svého oblečení přispívají.

Z typické šestikilogramové várky může v pračce uniknout až 700 tisíc mikročástic, upozorňuje vědkyně univerzity v Plymouth Imogen Napperová. Část z toho se dostane až do moře. Prádlo tak podle Napperové z moře dělá velkou plastovou polévku.

Mnoho těchto částic, které mohou dosahovat velikosti pouhých třech mikronů (třináctina šířky lidského vlasu), jsou příliš malé na to, aby je zachytily čističky odpadních vod. I přes svou velikost na sebe mohou vázat organické znečišťující látky, jako jsou polychlorované bifenyly nebo DDT, a vytvářet tak nebezpečné směsi.

Millerová tvrdí, že kdyby jen desetina amerických domácností používala v pračce koule Cora Ball, do vody by ročně neunikl plast ve stejném množství jako třicet milionů plastových lahví.

S plastovými mikročástečkami se snaží bojovat také Alexander Nolte a Oliver Spie. Vymysleli pytel na praní Guppyfriend, který má také uvolněná vlákna zachytávat. Rozjezd také financovali pomocí kampaně na Kickstarteru.

Čističky odpadních vod

S novou filtrační technologií přišla i dánská firma KD Group, která se zabývá odpadními vodami. Podle Larse Monstera se šedesát procent splaškových vod využívá v zemědělství. Zbytky z čištění odpadních vod se používají na polích jako hnojivo. Kaly ovšem obsahují mikroplasty, které se pak dostávají do potravního řetězce. Většina čističek odpadních vod mikročástice neodstraňuje, zejména proto, že jim to nikdo nenařizuje. 

Technologie KD Group dokáže zachytit devadesát procent mikroplastů, Monster bych chtěl hranici zvýšit na 96 procent. .

Čtyři studenti vědeckého a bioinženýrství na londýnské Imperial College v říjnu vyhráli cenu za nenákladný způsob, jak z odpadní vody odstranit mikroplasty. Přidáním jedné sloučeniny do procesu filtrování se podle jednoho ze studentů levně odstraní až 99 procent mikroplastů, aniž by se čistička musela nákladně upravovat.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Nezastavitelný dávkomat. Maláčová chce přidat všem, neřeší, kde na to vezme

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Éra ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se zřejmě zapíše do dějin jako největší zvyšování dávek v historii Česka....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Další z rubriky

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Obejít se bez polí i zvířat. Vědci řešili, jak v budoucnu uživit lidstvo

Švédské architektonické studio Plantagon navrhlo 60 metrů vysoký skleník...

Maso vypěstované v Petriho miskách, vertikální zemědělství nebo prasata chována v mrakodrapech. To jsou jen některé z...

Itálie podepsala s Čínou dohodu o účasti na nové Hedvábné stezce

Italský premiér Giuseppe Conte a čínský prezident Si Ťin-pching po podpisu...

Itálie se stala prvním členem skupiny nejvyspělejších zemí G7, který se připojí k čínské globální iniciativě nové...

Najdete na iDNES.cz