Firmy se snaží bojovat s částečkami plastu. V pračce i čističce odpadů

  19:11aktualizováno  19:11
Ekologové i politici bijí na poplach kvůli množství plastů v oceánech a firmy z různých odvětví se předhánějí v tom, jak s plasty budou bojovat. V USA i Německu přišli s nápadem, jak zamezit uvolňování plastových mikročástic při praní. Jiní vymysleli, jak plasty zachytávat při čištění splašků.

Plastové koule Cora Ball zachytávají volná vlákna v automatických pračkách. | foto: Coraball.com

V říjnu 2009 se učitelka surfování Rachael Millerová z amerického státu Maine zúčastnila čištění jedné pláže od odpadků naplavených silnou bouří. Množství plastového odpadu ji znechutilo. Rozhodla se proto věnovat své síly tomu, aby se plast do oceánu ani nedostal.

Letos v dubnu začala prodávat speciální pomůcku určenou k zachytávání částeček uvolněných ze syntetických materiálů při praní. Koule z recyklované gumy o průměru deseti centimetrů nazvané Cora Ball svou strukturou připomínají mořské korály. Ačkoli nefungují stoprocentně, podle svého výrobce zachytí čtvrtinu až třetinu plastových mikročástic uvolněných při každé praní, píše BBC.

Zákazníci na crowdfundingové platformě Kickstarter si v roce 2017 předobjednali 15,5 tisíce těchto koulí. Cora Ball je jedním z několika malých startupů, které se snaží držet mikroplasty a další mikročástečky mimo vodní systémy. 

Fotogalerie

Podle vědců je v každém kubíku mořské vody až sto tisíc mikročástic, které polykají ryby. Podle Lisbeth Van Cauwenbergheové z univerzity v nizozemském Gentu lidi jen kvůli pojídání ryb polykají jedenáct tisíc kusů plastů ročně. K tomuto znečištění všichni praním svého oblečení přispívají.

Z typické šestikilogramové várky může v pračce uniknout až 700 tisíc mikročástic, upozorňuje vědkyně univerzity v Plymouth Imogen Napperová. Část z toho se dostane až do moře. Prádlo tak podle Napperové z moře dělá velkou plastovou polévku.

Mnoho těchto částic, které mohou dosahovat velikosti pouhých třech mikronů (třináctina šířky lidského vlasu), jsou příliš malé na to, aby je zachytily čističky odpadních vod. I přes svou velikost na sebe mohou vázat organické znečišťující látky, jako jsou polychlorované bifenyly nebo DDT, a vytvářet tak nebezpečné směsi.

Millerová tvrdí, že kdyby jen desetina amerických domácností používala v pračce koule Cora Ball, do vody by ročně neunikl plast ve stejném množství jako třicet milionů plastových lahví.

S plastovými mikročástečkami se snaží bojovat také Alexander Nolte a Oliver Spie. Vymysleli pytel na praní Guppyfriend, který má také uvolněná vlákna zachytávat. Rozjezd také financovali pomocí kampaně na Kickstarteru.

Čističky odpadních vod

S novou filtrační technologií přišla i dánská firma KD Group, která se zabývá odpadními vodami. Podle Larse Monstera se šedesát procent splaškových vod využívá v zemědělství. Zbytky z čištění odpadních vod se používají na polích jako hnojivo. Kaly ovšem obsahují mikroplasty, které se pak dostávají do potravního řetězce. Většina čističek odpadních vod mikročástice neodstraňuje, zejména proto, že jim to nikdo nenařizuje. 

Technologie KD Group dokáže zachytit devadesát procent mikroplastů, Monster bych chtěl hranici zvýšit na 96 procent. .

Čtyři studenti vědeckého a bioinženýrství na londýnské Imperial College v říjnu vyhráli cenu za nenákladný způsob, jak z odpadní vody odstranit mikroplasty. Přidáním jedné sloučeniny do procesu filtrování se podle jednoho ze studentů levně odstraní až 99 procent mikroplastů, aniž by se čistička musela nákladně upravovat.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Slovenská dekáda s eurem. Lidé si zvykli, osm z deseti by neměnilo

Ilustrační snímek.

V sobotu 17. ledna 2009 přestaly na Slovensku platit koruny a začalo se platit výhradně eury. Prvotní obavy ze...

Fastfoodové hody v Bílém domě. Trump pohostil fotbalisty hamburgery

Prezident Donald Trump s pohoštěním pro hráče amerického fotbalu. (14. ledna...

Vítězný tým univerzitní fotbalové ligy Clemson Tigers si kromě titulu vykopal tradičně i večeři v Bílém domě. Prezident...

Nigérie, Egypt, Bangladéš i Polsko se staly líhněmi dolarových milionářů

Ilustrační snímek

Ekonomické supervelmoci jako Spojené státy americké, Čína a Japonsko jsou možná domovem největšího počtu boháčů. Když...

Najdete na iDNES.cz