Lepší DNA a zmrazení hlavy. Epstein si pohrával s geny i nesmrtelností

  20:37aktualizováno  20:37
Mrtvý americký miliardář Jeffrey Epstein viněný ze zneužívání nezletilých si chtěl nechat zmrazit hlavu a penis. Šestašedesátiletý finančník s konexemi na vědce i politiky toužil také vylepšovat lidské geny a ty své plánoval co nejvíc rozšířit.

Jeffrey Epstein na fotografii poskytované registrem sexuálních delikventů v New Yorku (28. 3. 2017). | foto: AP

Epstein snil o tom, že lidstvu vtiskne vlastní DNA. Svůj ranč ve státě Nové Mexiko hodlal použít jako místo, kde by oplodnil až 20 vhodných žen. Údajně se přitom inspiroval kalifornskou spermabankou nositelů Nobelových cen, kteří chtěli posílit genový fond lidstva. Jen jeden nobelista ale přiznal, že do banky přispěl a kontroverzní zařízení v roce 1999 přerušilo činnost. 

Fotogalerie

Epsteinova společnost Southern Trust Company se zabývala analýzou DNA. Právník z Harvardské univerzity Alan Dershowitz vypověděl, že u jednoho oběda Epstein zavedl hovor ke genetickému zdokonalování lidí. Dershowitz dodal, že byl zděšen s ohledem na to, jak eugeniku zneužili nacisté. 

Epstein své eugenické plány svěřil vědcům i podnikatelům. Podle deníku The New York Times souvisely s jeho „dlouhodobou fascinací“ transhumanismem, tedy směrem zkoumajícím možnosti vylepšování lidského pokolení skrze genetické inženýrství a umělou inteligenci. Kritici přirovnávají transhumanismus k novodobé eugenice.  

Eugenika

Eugenika je snaha šlechtit lidstvo pomocí rozmnožování (jen) těch, kteří vynikají z hlediska fyzických, inteligenčních a/nebo sociálních kritérií.

Nacisté ji spojili s vytvářením „nadřazené,“ „čisté“ rasy. V zájmu těchto cílů zabíjeli duševně nemocné a „nejzdařilejší“ jedince nutili k reprodukci.

Nejmenovaný příznivec transhumanismu prozradil, že s ním Epstein probíral kryoniku, neboli zmrazování mrtvých těl, aby se mohla v budoucnu oživit. Podle tohoto zdroje si Epstein přál nechat zmrazit hlavu a penis. Kryonika je pokusem přiblížit se ideálu nesmrtelnosti.

V roce 2011 dal Epstein 20 000 dolarů Světové transhumanistické asociaci, která nyní působí pod jménem Humanity Plus. Ta na svém webu píše, že chce „ovlivnit novou generaci myslitelů, kteří si troufají představit další kroky lidstva“.

Toužil být nadčlověkem?

Epstein pronikl do blízkosti řady významných vědců, včetně nositelů Nobelových cen. Mezi jeho kontakty byl i slavný na vozíčku připoutaný fyzik Stephen Hawking, evoluční biolog Stephen Jay Gould, neurolog Oliver Sacks a zakladatel virtuální reality Jaron Lanier. 

V jeho přítomnosti se objevil i molekulární inženýr George M. Church, jenž zkoušel identifikovat geny, které by se daly změnit s cílem vylepšit lidi.

Epstein zval vědce na opulentní večeře ve svém bytě na Manhattanu. Hostil je i na vlastním soukromém ostrově uprostřed amerických Panenských ostrovů. Večeří se účastnily i atraktivní a akademicky velice úspěšné ženy. Lanier řekl, že měl pocit, že si mezi nimi Epstein vytipovává potenciální matky svých dětí. 

Geny ovlivňují IQ, napsal vědec. Jako rasistu ho vypudili z Cambridge

Darem 6,5 milionu dolarů pomohl Epstein na Harvardu rozjet Program pro evoluční dynamiku. Ten mimo jiné zkoumá vývoj spolupráce, strukturu populace, rakovinu a protobuňky. „Naše ambiciózní cíle zahrnují vyléčení rakoviny, infekčních chorob, sobectví,“ uvádí web Programu.

Na jedné z akcí na Harvardu kritizoval Epstein poskytování zdravotní péče chudým a snahy o zmírnění hladovění. To totiž v jeho očích zvyšovalo riziko přelidnění, upozornil psycholog Steven Pinker. Doplnil, že tehdy Epsteinův názor s odkazem na vědecké studie odmítl. Poté podle svých slov přestal být na Epsteinových sešlostech vítán. 

Bojovala za antikoncepci. Pak Stopesová hájila eugeniku

Epsteina zadrželi 6. července kvůli sexuálnímu zneužívání desítek nezletilých dívek. Poté čekal na soud ve vazební věznici v New Yorku, kde jej 10. srpna našli mrtvého. Podle oficiální verze se oběsil, spekulovalo se ale i o tom, že mohl být uškrcen

Epstein se znal i s prominenty z politiky a kultury. Po jeho boku se ukazoval i americký prezident Donald Trump, jeho předchůdce Bill Clinton, britský princ Andrew a režisér Woody Allen. Trump v roce 2002 Epsteina označil za „báječného chlapíka“.

Jeffrey Epstein s Donaldem Trumpem na archivních záběrech z roku 1992:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Za útoky na saúdská ropná zařízení stojí Írán, tvrdí Rijád. Má důkazy

Hořící ropné zařízení v saúdskoarabském Abkajku po útoku (15. září 2019)

Nalezené trosky útočících zařízení jsou nesporným důkazem, že za agresí namířenou proti saúdskoarabské ropné...

Modelku, která svědčila proti Berlusconimu, neotrávili. Měla vzácnou nemoc

Marocká modelka Imán Fadílová na snímku z roku 2011

Marocká modelka, která u soudu svědčila proti italskému expremiérovi Silviu Berlusconimu a byla pravidelnou návštěvnicí...

Nefeť pleseň, chskym či stožár. Kapitán Danko je bezedná studnice vtipů

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko (6. září 2019)

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko o víkendu znovu vybudil internetové vtipálky k akci. A to když v rádiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
Operátor výroby v potravinářství

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz