Pracovníci v ochranných oblecích dezinfikují nákupní komplex v čínském...

Pracovníci v ochranných oblecích dezinfikují nákupní komplex v čínském Wu-chanu. (31. března 2020) | foto: Reuters

Čína falšuje čísla o koronaviru, tvrdí zpráva pro Bílý dům. Trump nic neví

  • 357
Čína cíleně neuváděla celková čísla nákazy koronavirem a počet zemřelých na COVID-19. Má to tvrdit zpráva amerických tajných služeb určená Bílému domu, uvádí agentura Bloomberg. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že neví, zda Čína uváděla falešné informace o počtu nakažených. Připustil ovšem, že čísla nemusí být přesná.

Tři úředníci obeznámeni se zprávou odmítli agentuře Bloomberg sdělit detaily o jejím obsahu. Podle dvou z nich však zpráva dochází k jasnému závěru, že Čína falšovala čísla nakažených a zemřelých. Bílý dům ji údajně obdržel minulý týden.

Prezident Trump řekl, že si není vědom žádné zprávy a odmítl spekulovat, zda jsou čísla z Číny pravá či ne. „Nejsem účetní z Číny,“ řekl. 

Nicméně připustil, že čínská čísla nemusí být zcela objektivní. „Čísla se zdají být trochu přikrášlená vzhledem k tomu, čeho jsme byli svědky a co říkají hlášení. A to říkám ještě hezky,“ prohlásil na středeční tiskové konferenci.

Někteří američtí politici, jako Michael McCaul ze sněmovního výboru pro národní bezpečnost, obviňují Čínu, že skrývá pravá čísla. McCaul požaduje po ministerstvu zahraničí, aby důkladně prozkoumalo čínské statistiky.

Trumpův poradce pro národní bezpečnost USA Robert O’Brien řekl, že Washington nemá možnost, jak potvrdit čísla z Čína. „Máte přístup k těm zprávám z čínských sociálních sítí… prostě nemůžeme žádné z těchto čísel potvrdit,“ řekl na středeční tiskové konferenci. 

Za koronavirus mohou Američané, naznačuje Čína. Propukl již na podzim

Americký prezident minulý pátek telefonicky hovořil se svým čínským protějškem. Trump řekl, že „o číslech tolik“ nemluvili. Podle amerických médií Trump po rozhovoru ustoupil ze své ostré kritiky Číny, kterou obviňoval z rozšíření koronaviru. O něm opakovaně hovořil jako o „čínském viru“, což Peking přijímal s velkou nelibostí.

Ve slovní přestřelce mezi Čínou a USA zazněla též konspirační teorie, že právě USA přinesly koronavirus do Číny. Řekl to mluvčí informačního oddělení čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

Nadřízená Čao Li-ťiena, mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing tvrdí, že Čína byla otevřená a transparentní o koronavirové epidemii od jejího počátku. Zkritizovala americké politiky, že „nemorálně a nelidsky“ politizují témata veřejného zdraví.

Čína nyní uvádí 82 431 nakažených, což je menší číslo než má stát New York, nejvíce zasažená oblast v USA. Samotné USA mají přes 217 tisíc nakažených.

Pochybnosti o čínských údajích

Pochybnosti o tom, že Čína skrývá pravá čísla, se objevují od začátku epidemie. Kritici upozorňují na umlčeného doktora, který varoval čínské úřady o pandemii ještě před jejím vypuknutím nebo Čínou několikrát změněnou metodikou počítání nakažených. Naposledy začala Čína uvádět do počtu nakažených i ty pacienty, kteří nevykazují příznaky.

Peking nyní uvolňuje nejvíc zasažené oblasti, provincii Chu-pej a její hlavní město Wu-chan. Už několik dní po sobě čínské úřady uvádí nulové nové přírůstky na domácí půdě. 

Čína propouští pacienty, i když stále mají koronavirus, naznačují testy

Podle některých zpráv však Čína některé stále nemocné pacienty označila za uzdravené a propustila je. Experti se domnívají, že k uvolňování karantény dochází z ekonomických a propagandistických důvodů než že by skutečně už nepřibývaly nové domácí případy.

Samotní obyvatelé Wu-chanu si myslí, že oficiální čísla nejsou pravdivá, uvádí server Radio Free Asia. Důvodem je vysoký počet pohřebních uren s ostatky obětí COVID-19, který podle některých výpočtů několikanásobně překračuje oficiálně uváděný počet zemřelých. Podle jedné populární teorie by ve Wu-chanu mohlo během dvouměsíční karantény zemřít až 46 800 lidí. Čína uvádí, že ve Wu-chanu zemřelo 2 500 lidí.

Odborníci o čínských číslech pochybují i v souvislosti s vysokými počty nakažených v Itálii a Španělsku. „Nyní, když vidíme, co se stalo v Itálii a ve Španělsku, myslím si, že nám chybí značné množství údajů,“ uvedla imunoložka Deborah Birxová, která je členkou expertního týmu Bílého domu.

Podle magazínu Foreign Policy uvolňování přísných pravidel v Chu-pej a Wu-chanu pravděpodobně naznačuje, že místní úřady skutečně věří oficiálním číslům. Náhlé zavírání znovu otevřených kin ale též naznačuje, že Čína se stále bojí toho, že virus se může dále roznést.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video