Přežil holokaust, zabije ho ale možná trh. Invalidu chtějí v USA vystěhovat

  21:00aktualizováno  21:00
Už dvakrát přišel o domov, když před násilím prchal z Ukrajiny i Uzbekistánu. Posledních 17 let žil Musiy Rishin v bytě v Kalifornii. Z něj ale 87letého chudého invalidu vyhání trh. Majitelka ho chce vystěhovat, aby mohla jiným účtovat víc.

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Rishin o vlásek unikl nacistickému masakru Židů na Ukrajině v roce 1941. S rodiči se mu podařilo odjet do Uzbekistánu. Tamní příbytek musel obnovovat po zemětřesení v roce 1966. V roce 1998 z Uzbekistánu odcestoval, protože zemí zmítala občanská válka. „Podruhé jsme vše opustili,“ vzpomíná. 

Nový domov našel v kalifornském městě Alameda, kde jej vřele přivítali. Ve skromném bytě se dvěma ložnicemi žil s manželkou Valentinou a synem Yaroslavem. Na nájem mu jako jiným chudým přispíval stát. 

Majitelé bytu Margaret Tamová a její syn Spencer ale loni v srpnu oznámili, že nájemné zvedají z 2 520 na 3 200 dolarů (téměř 75 000 Kč). Podle Rishina zcela neočekávaně. O dva týdny později mu napsali, že se mají všichni do 90 dnů vystěhovat. Tedy v době, kdy Yaroslav umíral na rakovinu. 

„Nyní čelí hrozbě, kterou se bojí, že nepřežije: jeho paní domácí ho vystěhovává, aby si nastěhovala bohatší nájemníky,“ napsal britský deník The Guardian. Bez podrobností upozornil, že Rishin má zdravotní postižení. 

Rishin zdůrazňuje, že nemá kam jít a k bytu s knihovnou je vzpomínkami i jinak emočně vázán. Celý život toužil po stabilním bezpečném domově, který si vybudoval až v Kalifornii. „Je to pro mě všechno. Nemám nic jiného,“ uvedl. 

„Jsem starý muž. Nestydíte se? Nevěříte na férovost? Nemají duši ani srdce,“ pronesl na adresu Tamových. Dodal, že kvůli problému upadl do silné deprese. 

„Je to jako vystěhovat někoho do jeho hrobu,“ míní Rishinova dcera Svetlana. Právě u ní ale může Rishin dožít, namítá Tamová. 

„Nejsem monstrum“

Rishin a Valentina se potkali v Uzbekistánu na univerzitě ve svých 19 letech. Od té doby se neodloučili, Rishin však Valentinu nedávno pochoval. 

Paradox růstu. Ekonomický boom na západě USA zaplnil ulice bezdomovci

Yaroslav zemřel v dubnu v 57 letech v Rishinově bytě. Před tím se strachoval, že poslední dny stráví na ulici. „Úplně to mého bratra připravilo o klidný konec života,“ řekla Svetlana. „Bylo to velmi kruté,“ doplnila. 

Tamová už Rishinovi poslala několik výzev k vystěhování. Hájí se, že chce jen účtovat tržní nájemné. Tvrdí, že Rishin je v domě posledním nájemcem se státní podporou. 

„Nejsem monstrum,“ reaguje Tamová, která bydlí v sousedním státě Arizona. „Nejsem chamtivý pronajímatel, ale chci vydělávat, když ze zákona mohu,“ poznamenala. 

Zchudlé Španěly drtí vysoké nájmy, exekuce už vedly i k sebevraždě

„Protože je někdo nemocný, máte nájemné zdarma?,“ odpověděla na otázku, proč se snažila byt uvolnit i v době, kdy Yaroslav umíral. 

„Je to smutný příběh, (ale) já mu nemohu pomoct,“ dodala s tím, že nemá povinnost Rishina v bytě nechat. Po vyklizení a rekonstrukci ji prý mohou prostory vynášet mnohem víc. 

„Nikdy jsem neviděla nic tak skandálního“

„Mám spoustu klientů seniorů, ale nikdy jsem neviděla nic tak skandálního,“ udeřila právnička nájemníků Sarah McCrackenová, která zastupuje i Rishina. „Je to znepokojující a nesmyslné. Tento muž je 87letý přeživší holokaustu… který zažil všechny druhy traumat,“ připomněla. 

Fotogalerie

Záznamy ukazují, že Tamová Rishina nepravdivě obvinila, že nezaplatil nájem včas. Žádala proto penále 75 dolarů. Později to, co začalo vypadat jako ošklivá šikana, označila za „chybu“. 

Spor řeší soudy. Rishin se brání i tvrzením, že se Tamová dopouští diskriminace proti chudým postiženým imigrantům. Údajně rodině řekla, že nepatří do luxusní lokality. 

Tamová obvinění popřela s tím, že má více handicapovaných nájemníků. Rishina chce vystěhovat, aby se zbavila nájemníků se státní podporou a zvýšila nájmy. 

Nájemci s podporou mají v Alamedě jen minimální ochranu a málo majitelů nemovitostí přijímá poukazy, které dostávají od státu. 

Bydlení ve velkoměstech se stává výsadou bohatých

V Kalifornii jsou obecně vysoké nájmy a rozšířené bezdomovectví. A také tendence k vytlačování (původních) nízkopříjmových vrstev. Předloni v San Franciscu zemřela ve 100 letech Iris Canadaová, kterou od roku 2014 chtěli vystěhovat z bytu, kde žila přes 50 let. Mrtvici dostala měsíc poté, co soudní spor prohrála. 

Šponování cen nemovitostí a bytová krize sužují řadu západních metropolí včetně Prahy. V Berlíně proto plánují zmrazit nájemné na pět let. Uvažují i o vyvlastnění bytů velkým majitelům

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Největší polární výprava. Vědci vypluli k Arktidě zkoumat klimatické změny

Německá loď Polarstern se chystá k polární expedici. (20. 9. 2019)

V pátek se vydal ze severonorského přístavu Tromsö do Arktidy německý ledoborec Polarstern s desítkami expertů na...

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

Za klima pochodovala v New Yorku i Greta. Svou účast považuje za vítězství

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší...

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší ochranu klimatu, se v pátek zapojila do...

Války o pomníky. Vášně budí rudoarmějci, Franco i Kryštof Kolumbus

Pomník sovětské armády na Náměstí svobody v Budapešti

Češi se hádají o maršála Koněva či Mariánský sloup, kontroverze kolem památníků však panují i za hranicemi. Ve východní...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz