Na světě je šedesát milionů uprchlíků. Blížíme se chaosu, varuje OSN

  8:57aktualizováno  13:34
V roce 2014 se počet uprchlíků na celém světě přiblížil k šedesáti milionům. Více než polovina jsou děti. Jen za poslední rok přibylo přes osm milionů lidí, kteří museli opustit své domovy. Vyplývá to ze zprávy Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. „Svět je v chaosu,“ řekl šéf agentury UNHCR António Guterres.

Uprchlíci z Tall Abjadu míří do Turecka (15. června 2015). | foto: AP

„Lidé si myslí, že humanitární organizace mohou tento chaos uklidit. To už není možné. Nemáme kapacitu sbírat tyto střepy. Více a více lidí trpí a bohužel řadě z nich nemáme šanci pomoci,“ řekl BBC vysoký komisař OSN pro uprchlíky Guterres.

Fotogalerie

Každý den počet uprchlíků, včetně vnitřně vysídlených lidí, dosahuje 42 500. V roce 2013 to bylo 32 tisíc. V roce 2014 bylo na světě celkem 59,5 milionu běženců. Oproti roku 2013 tak ve světě vzrostl počet lidí, kteří museli opustit své domovy, o 8,3 milionu.

Největší počet z nich pochází ze Sýrie - 3,9 milionu uprchlíků a 7,6 milionu vnitřně vysídlených. V minulých třiceti letech nejvíce uprchlíků vždy pocházelo z Afghánistánu.

Zpráva UNHCR hovoří o 19,5 milionu uprchlíků, 38,2 milionu vnitřně vysídlených lidí a 1,8 milionu lidí stále čekající na výsledky žádosti o azyl. Každý 122. člověk na Zemi tak přišel o svůj domov. Nejvíce běženců našlo útočiště v Turecku (1, 59 milionu) a Pákistánu (1,51 milionu).

Guterres vzhledem ke krizím v Sýrii, Iráku, Jemenu, Burundi i jinde neočekává, že se situace letos zlepší. „Objevilo se množství nových krizí,“ citovala ho agentura AP. „Krize v Iráku a Sýrii se rozrostla do obřích rozměrů a zároveň se staré konflikty nevyřešily,“ dodal.

Žádosti o azyl v Evropské unii

Za dvanáct měsíců do konce března 2015 v Evropské unii zažádalo o azyl 695 435 lidí.

 • Německo 247 635
 • Švédsko 81 420
 • Maďarsko 73 585
 • Itálie 63 860
 • Francie 57 900
 • Rakousko 31 265
 • Velká Británie 29 340
 • Nizozemsko 23 780
 • Belgie 22 860
 • Řecko 8 060
 • Zbytek EU 55 730

V loňském roce se do svých domovů vrátilo pouze 126 800 uprchlíků, což je nejméně od roku 1983. Nejvíce z nich pochází z Konga, Mali a Afghánistánu, píše web News.com.au.

V Česku o azyl žádají Ukrajinci a Kubánci

Dokument UNHCR upozorňuje, že v Evropě je nárůst běženců padesátiprocentní, což je převážně přičítáno uprchlické krizi ve Středozemním moři. Největší počet žádostí o azyl v Evropské unii hlásí Německo, hned za ním následuje Švédsko (viz tabulka).  

Podle zprávy evropského statistického úřadu Eurostat bylo v EU v prvním čtvrtletí letošního roku 185 tisíc ždatelů o azyl. Nejvíce z nich, padesát tisíc, pochází z Kosova. Syrských prvožadatelů bylo letos přes 29 tisíc, Afghánců téměř 13 tisíc. Mezi dalšími četněji zastoupenými národy jsou Albánci, Iráčané, Srbové, Pákistánci či Ukrajinci.

Česká republika patří v tomto ohledu mezi méně vyhledávané země, za první tři letošní měsíce evidovala 355 žádostí. I to je o 27 procent více než v předchozím roce. Téměř polovinu žádostí o azyl u nás podali Ukrajinci, následováni Kubánci. Slovensko řešilo pouze 50 žádostí o azyl.

Proti maďarskému plotu na hranicích se postavila EU

Evropská komise se postavila proti budování plotů na hranicích EU. „Teprve nedávno jsme zdi v Evropě strhli, neměli bychom je znovu budovat,“ citovala agentura ČTK mluvčí komise Natashu Bertaudovou. Komise tak reagovala na záměr Maďarska vybudovat na 175kilometrových hranicích se Srbskem čtyři metry vysoký plot, aby zastavila příliv uprchlíků (více zde). Dialog mezi Budapeští a Bruselem na toto téma zatím neproběhl.

Uprchlická krize

Už příští středu by mělo maďarské ministerstvo vnitra představit vládě konkrétní projekt výstavby plotu. Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa není výstavba v rozporu s mezinárodními závazky či dohodami. Srbský premiér Aleksandar Vučić dal v bezprostřední reakci najevo, že je touto zprávou „překvapen a šokován“. Srbsko usiluje o sbližování s EU.

Maďarský premiér Viktor Orbán už minulý týden prohlásil, že Maďarsko je připraveno kvůli neustále rostoucímu počtu běženců uzavřít hranice se Srbskem. Bělehrad podle něj neřeší problém s migranty, kteří putují přes Srbsko a snaží se přes Maďarsko dostat dál do západní Evropy. Jen v prvním čtvrtletí letošního roku v Maďarsku o azyl požádalo 32 810 lidí, zásadní část žadatelů tvoří lidé z Kosova.

Podle Bertaudové mají za ochranu vnějších hranic EU odpovědnost příslušné členské země a je na nich, jaké prostředky k tomu zvolí. „Nicméně každé opatření musí být plně v souladu s evropským právem a mezinárodními závazky včetně respektu k lidským právům,“ poznamenala.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Poslední evropský diktátor. Exkolchozník Lukašenko vládne Bělorusku 25 let

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (25. února 2016)

Alexandr Lukašenko je prvním a jediným běloruským prezidentem, který zvítězil již v pěti volbách. Úřadu se ujal přesně...

Dokázali tajit vraždu postižené přes 20 let. Pobírali za ni sociální dávky

Policie v britském Amesbury vyšetřuje další případ otravy novičokem. (5....

Doživotní trest vězení s možností propuštění nejdříve za 14 let uložil soud ve skotském Glasgow páru, který se měl...

V Německu se zřítilo malé letadlo na hobbymarket, tři lidé zemřeli

Malé dopravní letadlo se v Německu zřítilo na budovu obchodního řetězce...

Malé dopravní letadlo se v sobotu v Německu zřítilo na budovu obchodního řetězce Bauhaus v obci Bruchsal ve spolkové...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR KONZULTANT V IT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 29 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz