Chléb jako svědectví doby. Ukrajinec kvůli němu skončil v gulagu

  20:18aktualizováno  20:18
Ukrajinské archivy před několika týdny vydaly nečekaný objev - desítky let starý chléb z období stalinského hladomoru, který mezi lety 1932 a 1933 připravil o život miliony Ukrajinců. Chléb byl zabalen do záznamů obsahujících také vzkaz pro „budoucí generace” od kyjevského sbormistra, kterého nakonec sovětské úřady poslaly do gulagu na Sibiři.

Sovětský svaz, 1932-34 - na území dnešní Ukrajiny zemřelo na následky hladomoru 7 až 8 milionů lidí | foto: Profimedia.cz

Pětapadesátiletý učitel hudby a sbormistr v kyjevském kostele Oleksij Sorokin zabalil v roce 1932 kousek chleba do ručně psaných poznámek a schoval ho u sebe doma. „Tady je vzorek chleba, který jedli zemědělci na jaře 1932. V Kyjevě ještě chléb máme a zatím neumíráme hlady. Dostatek jídla ale není, hlad je strašný,” zapsal si Sorokin.

Fotogalerie

„Přikládám vzorek, ale nevím z čeho se skládá. Je pro vás, abyste věděli, co Sověti uprostřed hladu nazývali chlebem,” píše Sorokin.

V dalším vzkazu datovaném 15. března 1933 se sbormistr rozepsal o detailech hladomoru, nazývaném Ukrajinci jako „holodomor”. Také k druhému vzkazu přiložil další kus chleba.

„Na jaře roku 1933 zasáhl hlad obyvatele Kyjeva tak tvrdě, že jsme hledali cokoli, co bychom mohli sníst. Pečeme nízký chleba z bramborových slupek a žaludů a přidáváme další přísady. I tento druh chleba přikládám pro budoucí generace, aby věděly, jak hrozný je hlad. Hrozný!,” popsal Sorokin utrpení místních.

Podle Ukrajinců a historiků vytvořil hladomor úmyslně Sovětský svaz v čele s Josefem Stalinem, který plánoval zcela vyhladit třídu ukrajinských rolníků, známých jako kulakové. Nařízení sovětské vlády nazvané „ruský zákon pěti klásků,” zakázal obchod v zemědělských oblastech a pozastavil zásobování vesnic. Za jeho porušení čekal „provinilce” pobyt v gulagu, ve vězení či smrt zastřelením.

Rádio Svobodná Evropa upozorňuje na to, že jednou z hlavních příčin hladomoru na Ukrajině, která zajišťovala třetinu veškeré sovětské produkce obilí, bylo zabavování plodin úřady, které je následně posílaly do dalších sovětských republik. Hladomor v letech 1932 a 1933 zasáhl také Kazachstán, Severní Kavkaz, Jižní Ural nebo Západní Sibiř. Ukrajina a dalších patnáct zemí oficiálně uznávají „holodomor” jako akt genocidy.

24.listopadu 2018 v 22:00, příspěvek archivován: 04.prosince 2018 v 15:56

Low-grade bread produced during Ukraine's Holodomor has been found by an archivist in Kyiv -- along with messages to "future generations" from a choir conductor who was sent to a Siberian gulag for saving the scraps. https://t.co/bDS24TKfCU https://t.co/BUxCsFz4nB

Sorokinovy poznámky objevili na konci listopadu archiváři v Ústředním státním archivu Ukrajiny při analýze více než pětatřiceti tisíc odtajněných záznamů pocházejících ze Stalinovy éry, které se týkají obyvatel Kyjeva a okolních regionů. „Vzorky tohoto druhu chleba zatím nebyly objeveny. Jsou zcela originální a přesně datované,” popsala objev ředitelka archivu Olga Bažanová. Podle ní se nyní vědci pokusí zjistit, jaké je jejich přesné složení.

Nakonec to byl právě chleba, co se Sorokinovi stalo osudným. Policie si pro Sorokina přišla 26. června 1941 kvůli podezření z „neloajálnosti vůči sovětskému režimu”. Vyšetřovatelům se při domovní prohlídce podařilo najít ukryté vzorky pečiva, které posloužily sovětským soudům jako důkaz v trestním řízení a poslaly Sorokina do sibiřského gulagu.

Sorokinovi bylo v době uvěznění čtyřiašedesát let a z gulagu se už nikdy nevrátil. Ačkoli o jeho dalším osudu na Sibiři neexistují žádné záznamy, jeho jméno se v osmdesátých letech objevilo mezi jmény statisíců sovětských občanů, jejichž odsouzení za Stalinovy éry uznaly úřady jako neoprávněné.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Česko roste v oblibě. Jako průtoková trasa pro uprchlíky do Německa

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Počet běženců, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni zvýšil. Zatímco mezi lednem a listopadem...

AfD má sponzora z Bangkoku, možná obchodníka se zbraněmi s vazbou na špiony

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017)

Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) dostala 50 000 eur (téměř 1,3 milionu Kč) od německého šlechtice z...

Pořadatelé neofašistického koncertu na památku Palacha přišli o další místo

Student mělnického gymnázia Jan Palach v roce 1966

Italský zábavní park, kde se měl v sobotu večer konat koncert neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřekl...

Najdete na iDNES.cz