Chléb jako svědectví doby. Ukrajinec kvůli němu skončil v gulagu

  20:18aktualizováno  20:18
Ukrajinské archivy před několika týdny vydaly nečekaný objev - desítky let starý chléb z období stalinského hladomoru, který mezi lety 1932 a 1933 připravil o život miliony Ukrajinců. Chléb byl zabalen do záznamů obsahujících také vzkaz pro „budoucí generace” od kyjevského sbormistra, kterého nakonec sovětské úřady poslaly do gulagu na Sibiři.

Sovětský svaz, 1932-34 - na území dnešní Ukrajiny zemřelo na následky hladomoru 7 až 8 milionů lidí | foto: Profimedia.cz

Pětapadesátiletý učitel hudby a sbormistr v kyjevském kostele Oleksij Sorokin zabalil v roce 1932 kousek chleba do ručně psaných poznámek a schoval ho u sebe doma. „Tady je vzorek chleba, který jedli zemědělci na jaře 1932. V Kyjevě ještě chléb máme a zatím neumíráme hlady. Dostatek jídla ale není, hlad je strašný,” zapsal si Sorokin.

Fotogalerie

„Přikládám vzorek, ale nevím z čeho se skládá. Je pro vás, abyste věděli, co Sověti uprostřed hladu nazývali chlebem,” píše Sorokin.

V dalším vzkazu datovaném 15. března 1933 se sbormistr rozepsal o detailech hladomoru, nazývaném Ukrajinci jako „holodomor”. Také k druhému vzkazu přiložil další kus chleba.

„Na jaře roku 1933 zasáhl hlad obyvatele Kyjeva tak tvrdě, že jsme hledali cokoli, co bychom mohli sníst. Pečeme nízký chleba z bramborových slupek a žaludů a přidáváme další přísady. I tento druh chleba přikládám pro budoucí generace, aby věděly, jak hrozný je hlad. Hrozný!,” popsal Sorokin utrpení místních.

Podle Ukrajinců a historiků vytvořil hladomor úmyslně Sovětský svaz v čele s Josefem Stalinem, který plánoval zcela vyhladit třídu ukrajinských rolníků, známých jako kulakové. Nařízení sovětské vlády nazvané „ruský zákon pěti klásků,” zakázal obchod v zemědělských oblastech a pozastavil zásobování vesnic. Za jeho porušení čekal „provinilce” pobyt v gulagu, ve vězení či smrt zastřelením.

Rádio Svobodná Evropa upozorňuje na to, že jednou z hlavních příčin hladomoru na Ukrajině, která zajišťovala třetinu veškeré sovětské produkce obilí, bylo zabavování plodin úřady, které je následně posílaly do dalších sovětských republik. Hladomor v letech 1932 a 1933 zasáhl také Kazachstán, Severní Kavkaz, Jižní Ural nebo Západní Sibiř. Ukrajina a dalších patnáct zemí oficiálně uznávají „holodomor” jako akt genocidy.

24.listopadu 2018 v 22:00, příspěvek archivován: 04.prosince 2018 v 15:56

Low-grade bread produced during Ukraine's Holodomor has been found by an archivist in Kyiv -- along with messages to "future generations" from a choir conductor who was sent to a Siberian gulag for saving the scraps. https://t.co/bDS24TKfCU https://t.co/BUxCsFz4nB

Sorokinovy poznámky objevili na konci listopadu archiváři v Ústředním státním archivu Ukrajiny při analýze více než pětatřiceti tisíc odtajněných záznamů pocházejících ze Stalinovy éry, které se týkají obyvatel Kyjeva a okolních regionů. „Vzorky tohoto druhu chleba zatím nebyly objeveny. Jsou zcela originální a přesně datované,” popsala objev ředitelka archivu Olga Bažanová. Podle ní se nyní vědci pokusí zjistit, jaké je jejich přesné složení.

Nakonec to byl právě chleba, co se Sorokinovi stalo osudným. Policie si pro Sorokina přišla 26. června 1941 kvůli podezření z „neloajálnosti vůči sovětskému režimu”. Vyšetřovatelům se při domovní prohlídce podařilo najít ukryté vzorky pečiva, které posloužily sovětským soudům jako důkaz v trestním řízení a poslaly Sorokina do sibiřského gulagu.

Sorokinovi bylo v době uvěznění čtyřiašedesát let a z gulagu se už nikdy nevrátil. Ačkoli o jeho dalším osudu na Sibiři neexistují žádné záznamy, jeho jméno se v osmdesátých letech objevilo mezi jmény statisíců sovětských občanů, jejichž odsouzení za Stalinovy éry uznaly úřady jako neoprávněné.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Summit podpořil řešení klimatických změn, Česko nechce navyšovat ambice

Andrej Babiš na summitu Evropské komise v Bruselu (21. 3. 2019)

Na potřebě rychlého a účinného řešení problematiky klimatických změn se v pátek na summitu v Bruselu podle Donalda...

Čaputová musí vysvětlovat pochybnosti ohledně své koncipientské praxe

První kolo prezidentských voleb se konalo 16. března 2019 na Slovensku. Na...

Favoritka druhého kola prezidentských voleb na Slovensku Zuzana Čaputová musí vysvětlovat nejasnosti ohledně své...

Mueller ukončil vyšetřování ruských zásahů do voleb, jeho závěry má ministr

Bývalý ředitel FBI Robert Mueller na snímku z roku 2001

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller po téměř dvou letech ukončil svou práci na mapování údajných zásahů Ruska do...

Najdete na iDNES.cz