Ukrajina má zprávy o sovětských únosech. Česko chce archiv digitalizovat

  0:01aktualizováno  0:01
Sověti po druhé světové válce odvlekli z Československa tisíce lidí. Dodnes čeští badatelé nemají informace o osudech mnoha těch, co byli uneseni do gulagů nejčastěji na Sibiři. Vyplnit neznámá místa historie má digitalizace materiálů v ukrajinském archivu, na které by se mohlo Česko finančně podílet.

Stavby bývalého sovětského gulagu Pevek na východní Sibiři | foto: Getty Images

Ze svého bytu v Konviktské ulici na Starém Městě v Praze byl v květnu roku 1945 odvlečen důstojníkem Rudé armády a už se nikdy nevrátil. Československý generál a občan Sergej Vojcechovský skončil v sovětském gulagu, kde také zemřel.

O generálu Vojcechovském se říká, že byl emotivní vůdce a že jej za to někteří...

O generálu Vojcechovském se říká, že byl emotivní vůdce a že jej za to někteří kritizovali. Odvahu a čest mu však nikdo neupíral.

Původem Rus bojoval za první světové války v československých legiích. Když se k moci dostali bolševici, emigroval do Československa, kde získal občanství a post generála. Byl i proti tomu, aby Československo nebránilo své hranice proti nacistům.

Nešlo o jediný případ. Z Československa 40. letech odvedla sovětská tajná služba NKVD a speciální jednotka Smerš několik stovek československých občanů. A to nejen těch s ruským původem. Mnoho případů je dodnes pořádně nezmapovaných. Dění před více než 70 lety by mohly osvětlit dokumenty sovětské tajné služby, které jsou nyní uloženy v ukrajinských archivech.

„Operace, při nichž byli odvlečeni lidé z Československa, byly dost často řízeny z Kyjeva, a informace o těchto operacích jsou s největší pravděpodobností stále ještě v tamních archivech,“ řekl iDNES.cz poslanec Jan Lipavský (Piráti).

Vedle bližších informacích o „únosech“ lidí z Československa by podle historika a poslance Pavla Žáčka (ODS) mohl archiv odkrýt i to, jak na území Československa operovaly sovětské tajné služby před, během i po druhé světové válce.

Ofocení archivu vyjde na miliony korun

„Chceme se proto dohodnout s ukrajinskou stranou na digitalizaci materiálů z archivu,“ popsal pro iDNES.cz Žáček. Digitální kopie všech dokumentů by usnadnily Čechům bádání o tehdejších dění na území Československa.

Letos na Ukrajinu vyráží delegace českých poslanců, která by vedle obchodní spolupráce obou zemí měla řešit i digitalizaci kyjevského archivu. Už loni o této záležitosti jednala delegace několik českých poslanců včetně Lipavského, kterou vedl právě Žáček, který projekt inicioval.

Fotogalerie

Oba poslanci míní, že by mohlo Česko pomoci Ukrajině s digitalizací archivních materiálů, a to případně i finančně. „Celkově by to vyšlo asi na deset až dvacet milionů korun. Není to extrémní částka, ale ukrajinská strana má priority jinde. Proto bychom to mohli spolufinancovat,“ uvedl Lipavský s tím, že zatím nechce odhadovat, kolik peněz by mohla Česká republika nabídnout.

Podle Žáčka se dá také uvažovat nad možným využitím evropských peněz pro takovýto mezinárodní projekt. O digitalizaci archivu mají podle Žáčka zájem i pobaltské státy a Polsko. Ve hře také je, že by místo peněz mohli na Ukrajinu vyrazit čeští odborníci, kteří mají s digitalizací písemností už z tuzemska zkušenosti. V prvé řadě je však podle zákonodárců třeba, aby došlo k dohodě mezi oběma zeměmi.

Dřívější snahy vyzněly do ztracena

Česko nejedná s Ukrajinou o digitalizaci kyjevského archivu poprvé. Obě strany o tom měly podle Žáčka jednat už při návštěvě Ukrajiny tehdejším ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). Téma však zapadlo.

Chléb jako svědectví doby

Ukrajinec kvůli němu skončil v gulagu

Sovětský svaz, 1932-34 - na území dnešní Ukrajiny zemřelo na následky hladomoru

Chopit by se ho mohl nový ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). „Česko by v této otázce mělo pomoci, jedná se o osudy našich lidí. Budeme-li jako ministerstvo osloveni, budeme hledat způsob, jak být v řešení problému nápomocni,“ uvedl Staněk pro iDNES.cz.

Zároveň upozornil, že pokud o této záležitosti Herman dříve jednal, nebylo to z pozice ministra kultury. „V ujednání o spolupráci, které jako ministerstvo máme s Ukrajinou podepsané, není o archivech zmínka,“ popsal ministr.

Po konci druhé světové války unesla komanda sovětské vojenské policie na sto tisíc Slováků. Mnohé z nich proto, že je Sovětský svaz potřeboval na práce. Neznámé množství osob bylo Sověty odvlečeno také z Moravy a Slezka. Byli označeni za válčené zločince. Z Prahy byli unášeni hlavně emigranti, kteří utekli z Ruska, Běloruska a Ukrajiny po bolševickém puči v roce 1917. Odvezení lidé končili, někdy i bez soudu, v pracovních táborech na Sibiři. Většina z nich zmizela beze stopy.

Příběh generála Vojcechovského zachycený v seriálu Před sto lety:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Babiš: Kdyby mě obžalovali, nerezignoval bych. Je to politický proces

Premiér Andrej Babiš oznámil na Pražském hradě jména dvou nových ministrů. (10....

Termín rozhovoru s Andrejem Babišem se několikrát posouval. Nakonec k němu došlo krátce předtím, než premiér rozeslal...

Průměrný záškolák má 37 neomluvených hodin. Často je kryjí i rodiče

Ilustrační snímek

Školní vysvědčení má speciální kolonku na neomluvené hodiny. V minulém školním roce do ní učitelé zapsali o poznání...

Tři čtvrtiny hmyzu u nás už vyhynuly. Na vině je intenzivní zemědělství

Modrásek

Z české krajiny mizí motýli, brouci, čmeláci. Květinám chybějí opylovači, ptákům potrava. Sameček modráska obecného je...

Najdete na iDNES.cz