Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Kahramanmarasu (8. února 2023)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Kahramanmarasu (8. února 2023) | foto: Reuters

Zemětřesení má již 40 tisíc obětí. Erdogan škody přirovnal k atomové bombě

  • 17
Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl podle dostupných údajů 40 000 lidí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý večer přiznal číslo přesahující 35 400 lidí. Zkázu přirovnal ke škodám způsobeným atomovou bombou. Záchranáři stále nacházejí další přeživší.

Erdogan řekl, že masivní zemětřesení, které zasáhly Turecko, byly silné jako atomové bomby a zabily 35 418 lidí. To je o 3 500 mrtvých více, než kolik činila předchozí zveřejněná bilance. Podle tureckého prezidenta 2,2 milionů lidí opustilo oblast zasažených katastrofou. „Stovky tisíc budov v jižním Turecku jsou neobyvatelné,“ dodal.

Podle Erdoganova prohlášení se v nemocnicích nachází přes 13 000 zraněných, celkem bylo zraněno přes 105 000 lidí. Podle posledních údajů bylo zničeno nebo bude nutno ještě zbourat přes 200 000 bytů.

V Turecku už vytáhli 8 tisíc živých. Bratrům pomohl mobil a proteinový prášek

Oblasti postižené zemětřesením podle tureckého prezidenta opustilo 2,2 milionu lidí. „Budeme pokračovat v práci do doby, než vytáhneme posledního občana ze sutin,“ uvedl Erdogan a slíbil, že výstavba prvních nových bytů začne již v březnu.

Erdogan uvedl, že zhroucené budovy připomínají vládě potřebu přísnějších stavebních pravidel. Turecká vláda a úřady čelí kritice, že neregulováním výstavby budov nízké kvality v oblasti náchylné k zemětřesení přispěly k nezvykle vysokému počtu obětí.

Ankara je též terčem kritiky za údajnou špatnou organizaci záchranných prací. Mnozí Turci si stěžovali, že na pomoc čekali příliš dlouho, případně se k nim vůbec nedostala. „Jakákoliv země by čelila potížím, jimž jsme čelili my během katastrofy,“ hájí se Erdogan.

Přišly otřesy, šok a přežívání v mešitě. Viníkem není jen Erdogan, říká Češka

Podle šéfa Světové zdravotnické organizace WHO pro Evropu Hanse Klugeho je zemětřesení z počátku února nejhorší přírodní katastrofou v oblasti za poslední století. V Turecku a Sýrii potřebuje humanitární pomoc celkově 26 milionů lidí, odhaduje WHO. „Rostou také obavy ohledně zdravotnických problémů spojených s chladným počasím, hygienou a šířením nakažlivých chorob,“ uvedl Kluge.

Záchranáři stále nachází přeživší. V městě Antakya po 208 hodinách zachránili z trosek pětašedesátiletého Syřana a mladou dívku, uvádí agentura Reuters. Ve městě Adiyaman přežila v troskách sedmipatrového domu 77letá žena, kterou záchranáři vytáhli po 212 hodinách, napsala agentura Anadolu. Turecký prezident slíbil, že záchranářské práce budou pokračovat do té doby, než bude poslední člověk zachráněn z hromady trosek.

Podle výpočtů agentury Reuters na základě informací od OSN a vlády v Damašku na severu Sýrie zemřelo kvůli zemětřesení nejméně 5800 lidí. Nad počty obětí v oblasti, kterou kontrolují jak syrská vláda tak povstalci, v uplynulých dnech panovaly nejasnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video