Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Turci mají syrských uprchlíků už po krk. Na vině je i ekonomická krize

  21:05
Čím dál více Turkům dochází trpělivost se syrskými uprchlíky v jejich zemi. Podle posledního průzkumu už s nimi ve stejném městě nechce žít víc než polovina lidí. I proto istanbulské úřady nedávno oznámily, že se Syřané bez patřičné registrace musí vystěhovat. Mají na to už jen týden.
Demonstrace v tureckém Istanbulu na podporu dvou deportovaných syrských...

Demonstrace v tureckém Istanbulu na podporu dvou deportovaných syrských uprchlíků. (2. srpna 2019) | foto: Reuters

„Syřané ulici po ulicí dobývají Istanbul a Turci se musejí stěhovat jinam. Každý devátý ve čtvrti Fatih je Syřan, z historického bazaru se stal Syrský bazar. V bytech žijí i čtyři rodiny, je tam hluk, rvačky. Na schodech jsou schválně rozházené odpadky. Syřané tu mohou svobodně páchat zločiny,“ tvrdí novinář Yilmaz Özdil, který píše pro turecký deník Sözcü.

Jeho tvrzení ale neodpovídá kriminalistickým statistikám. Özdil nicméně nastolil téma, které má u Turků silnou odezvu. Se syrskými přistěhovalci jim už delší dobu dochází trpělivost.

Průzkum největší turecké statistické organizace Konda ukazuje, že ještě v roce 2016 soužití se syrskými uprchlíky vadilo jen čtvrtině lidí, v červnu 2019 s tím ovšem zásadně nesouhlasilo 55 procent dotázaných.

Tyto nálady potvrzuje i studie istanbulské univerzity Kadira Hase, která říká, že stoupl počet Turků, kterým vadí vůbec samotná přítomnost Syřanů v Turecku. A to z 54,5 procenta v roce 2017 na letošních 67,7 procenta.

Turci jsou přitom vůči Syřanům čím dál méně přátelští bez ohledu na svou politickou orientaci. V průzkumu z letošního roku se ukázalo, že mezi příznivci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) jich je takto rozladěných kolem 60 procent, u voličů opozice se pak nevole pohybuje od 62 do 83 procent.

Někteří Turci sice stále pořádají demonstrace na podporu Syřanů, mnozí si však na Twitteru oblíbili hashtag „nechceme tu Syřany“. Na sociálních sítích se také často objevují nepodložená tvrzení, že Syřané mají přednost před Turky ve veřejných nemocnicích a že dostávají státní rentu. Úřady se proti těmto fámám snaží bojovat, ty už si však žijí vlastním životem.

Města s největším počtem syrských uprchlíků:

Istanbul: 547 716

Gaziantep: 445 154

Hatay: 431 098

Šanliurfa: 430 237

Adana: 240 752

Mersin: 201 607

Bursa: 174 770

Izmir: 144 802

Konya: 108 234

Zdroj: Turecké ministerstvo vnitra

V Turecku nyní přebývá zhruba 3,6 milionu Syřanů, přičemž mnozí by se rádi vrátili do své země, ovšem nemají kam. Dalším tam i podle jejich slov hrozí vězení a smrt. 

Novinář Ismail Saymaz je opačného názoru a současnou situaci označil jako cirkus. „Syřané žijící v Turecku jezdí do Sýrie na dovolenou a pak se zase vrací,“ uvedl podle serveru Ahval v televizním vysílání. 

Reagoval tak na tisíce lidí, kteří se rozhodli jet zpátky do své vlasti na oslavu konce ramadánu. „I když někteří tvrdí, že jezdí do bezpečných zón za příbuznými, nevidím v tom žádný rozdíl,“ řekl a dodal, že z Německa do Sýrie nikdo na dovolenou nejezdí.

Situaci mění krize i istanbulský starosta

Napjatou situaci v Istanbulu už se po svém zvolení rozhodl řešit nový starosta Ekrem Imamoglu. Ten sice nemá právo rozhodovat v otázkách uprchlíků, nicméně jeho kampaň právě na nespokojenost Turků cílila. Imamoglu podotýkal, že současná vláda uprchlickou krizi nezvládla a stávající opatření zklamala jak Turky, tak Syřany.

Nařídil proto, aby se Syřané bez registrace anebo s registrací jinde než v Istanbulu museli do 20. srpna odstěhovat. V souvislosti s tím místní policie znásobila kontroly totožnosti, zejména v metru, na nádražích a ve čtvrtích, kde výrazně převažují syrští uprchlíci.

Syřané nyní musejí přebývat v té provincii, kde si vyřídili registraci. Pokud se chtějí přestěhovat na jiné místo v Turecku, potřebují k tomu speciální povolení. Zatímco podle Imamoglua v největším tureckém městě žije až milion Syřanů, oficiální údaje ministerstva vnitra mluví o půl milionu zaregistrovaných. 

„Pořád je lepší žít bez registrace v Turecku, než se dostat zpátky do Sýrie. Kdybych se tam vrátil, ztratil bych úplně vše,“ řekl pro server BBC třiatřicetiletý Syřan Bahá, který pracuje v textilní továrně na okraji Istanbulu a každý den chodí ze strachu do práce postranními uličkami.

Na vyřízení registrace už má jen týden, poté přijde o svou špatně placenou práci a bude mu hrozit vyhoštění. Žádost o registraci si ovšem bude muset podat jinde. Podle zprávy Washingtonského institutu z minulého týdne jsou už istanbulské registrace uzavřené.

Úřad istanbulského guvernéra k novému nařízení uvedl, že Syřané, kteří registraci nemají, dostanou umístěnku od ministerstva vnitra.

Miliardy na pomoc

Prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že vláda už investovala přes 37 miliard dolarů (zhruba 850 miliard korun) do programů pro syrské uprchlíky. Vzhledem ke špatné ekonomické situaci v Turecku jsou i tyto výdaje pro turecké plátce daní trnem v oku.

V zemi je v důsledku propadu ekonomiky vysoká nezaměstnanost a náklady na živobytí se s krizí zvyšují. Klasická fáma, že „migranti nepracují a místním berou práci“, se tak šíří i v Turecku.

Turecká vláda dlouho doufala, že Syřané v zemi zůstanou jen krátkodobě a brzy se zase vrátí domů. Udělila jim tak jen povolení k přechodnému pobytu, se kterým nemohou legálně žádat o práci. To mohou až s trvalým pobytem, občanstvím nebo pracovním povolením. Získat některý z těchto dokumentů se však dosud i kvůli náročné administrativě podařilo jen asi 200 tisícům Syřanů, píše Washingtonský institut.

Ankara také pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana buduje na severu Sýrie takzvané bezpečné zóny, kam by se Syřané měli přestěhovat. Původně kurdské oblasti tak intenzivně „čistí“ a následně tam nuceně deportuje i Syřany, kteří s oblastí nemají nic společného. 

Agentuře Reuters dění posledních týdnů potvrdili tři svědci, kteří tvrdí, že je úředníci přinutili podepsat, že se do Sýrie vracejí dobrovolně. Syrská vláda se k údajným deportacím nevyjádřila. 

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Eurovize ukázala, že Izrael má v Evropě i nadále podporu, říká Fingerland

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Co teď dělají Zemanovi muži. Mynář má novou firmu, Kruliš si v ČNB polepšil

25. května 2024

Premium Někdejší hradní kancléř Vratislav Mynář rozšířil své podnikatelské portfolio o novou firmu. Bývalý...

Po práci na vojnu. Poláci trénují střelbu i první pomoc, vojenský výcvik lidi láká

25. května 2024

Premium Dobrovolnický vojenský výcvik byl v Polsku zaveden v roce 2016. Od té doby jeho popularita strmě...

Útok ze severu už máme pod kontrolou, řekl Zelenskyj. Navštívil Charkov

24. května 2024  21:19,  aktualizováno  21:41

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc...

Víme, kde má Putin bunkry, tvrdí Kyjev. Šéfa Kremlu přirovnal k upírovi

24. května 2024  20:40

Známe polohu bunkrů ruského vůdce Vladimira Putina, prohlásila ve čtvrtek ukrajinská vojenská...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....