Nestoudnost a provokace. Nové Charlie Hebdo naštvalo Turky i Taliban

  10:16aktualizováno  14:05
Přední postavy muslimského světa ostře kritizují nové číslo satirického týdeníku Charlie Hebdo, které ná titulní stránce opět obrázek proroka Mohameda. Týdeník odsoudil turecký premiér Ahmet Dovutoglu, velký muftí z Jeruzaléma i afghánský Taliban.

Davutoglu byl mezi světovými politiky, kteří se v neděli zapojili do pařížského pochodu na podporu svobody slova. Dnes ale premiér před odletem do Bruselu kritizoval nové vydání Charlie Hebdo, na jehož titulní straně se objevila karikatura proroka Mohameda. „Je to závažná provokace, svoboda tisku nedává právo urážet. Nemůžeme přijmout urážky Proroka,“ řekl Davutoglu.

Fotogalerie

Už ve středu místopředseda vlády Yalcin Akdogan označil za provokatéry ty, kdo neberou ohled na svaté hodnoty muslimů a publikují materiál týkající se Proroka. „To, že ti, kdo neodpovědně útočí na společenské hodnoty, své názory zveřejňují v médiích nebo prostřednictvím umění, na agresivní povaze jejich činů nic neubírá,“ sdělil.

Davutoglu se později k tématu útoků v Paříži vrátil, když izraelského premiéra Benjamina Netanjahua přirovnal k pachatelům útoků. „Netanjahu spáchal stejně jako teroristé při masakrech v Paříži zločiny proti lidskosti, jelikož vede vládu, která masakruje děti hrající si na pobřeží Gazy,“ řekl Davutoglu s odkazem na izraelské bombardování Gazy loni v létě.

Taliban ve svém prohlášení odsoudil nové vydání jako provokaci 1,5 miliardy muslimů. „Minulý týden byl spáchán atentát jako spravedlivá odplata za tyto nechutné činy,“ sděluje Taliban k předchozí činnosti redakce Charlie Hebdo. Nové číslo označil za „odsouzeníhodný, odporný a nelidský čin spáchaný nepřáteli lidskosti“. „Vyzýváme svět, zejména politické vůdce všech zemí, jichž se to týká, aby těmto hrůzným činům bránili,“ soudí afghánští radikálové.

V Pákistánu se proti novému vydání jednomyslně postavil parlament. „Sněmovna je toho názoru, že svoboda vyjadřování neznamená útočit a zraňovat city veřejnosti nebo náboženské přesvědčení,“ uvádí se v rezoluci parlamentu. Otištění další prorokovy karikatury je označováno za „zlomyslné, nenávistné a záměrné“.  V Péšávaru se konala manifestace k uctění bratrů Kouachiových, kteří na redakci týdeníku zaútočili.

Teror v Paříži

Kriticky se vyslovil i papež František, když prohlásil, že svoboda slova má své meze, zejména jestliže jde o urážky nebo zesměšňování víry druhých.

Hamas: Přilévají olej do ohně

Nové číslo francouzského týdeníku kritizuje také generální tajemník Organizace islámské spolupráce (OIC) Ijád Madaní. Karikatura proroka Mohameda na titulní stránce je podle něj projev „nestydatosti, neznalosti a hlouposti“.

Madaní řekl, že se ze svobody slova nesmí stát šíření nenávisti a že tato svoboda nemůže být zneužita k urážkám jiných. „Žádný normální člověk bez ohledu na svou víru, náboženství či přesvědčení nepřistoupí na to, aby byly jeho názory zesměšňovány,“ řekl muž, který stojí v čele OIC sdružující téměř 60 zemí.

Vlivný saúdskoarabský učenec šajch Ahmad Ghamdí považuje Mohamedovu karikaturu za chybu. „Není to správná cesta k tomu porozumět nám. Měli bychom mít respekt k Ježíši i Mojžíšovi, ke všem božím poslům,“ řekl s tím, že by neměli být zesměšňováni obrazem ani slovem. „Vyvolá to další problémy,“ dodal.

Velký muftí z Jeruzaléma a Palestiny Muhammad Husajn hovoří o pohrdání city muslimů. Vůdčí autorita islámu univerzita al-Azhar v prohlášení k novému číslu uvedla, že „význam Proroka je tak velký, že bezuzdné kresby, které se neřídí ani běžnými civilizovaným zvyklostmi, ho nemohou poškodit“. „Al-Azhar vyzývá všechny muslimy, aby tuto nenávistnou lehkovážnost ignorovali,“ stojí v prohlášení.

Mluvčí Hamasu Fauzí Barhúm k novému číslu řekl, že časopis „upevňuje kulturu nenávisti a podněcování k násilí“. Karikaturu označil za provokaci muslimů, za níž údajně stojí „sionistická lobby“. Barhúmův kolega Izzat Rišk řekl, že jde o přilévání oleje do ohně, a zveřejnění dalších provokací označil za těžkou ránu arabským a muslimským vůdcům, kteří se v neděli v Paříži zúčastnili pochodu za svobodu slova. Byl mezi nimi i předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Hrozby v Antverpách

O časopis je nadále mimořádný zájem. Jako při jeho středečním uvedením do prodeje i ve čtvrtek se u stánků tvořily fronty a lidé se tlačili, aby výtisk získali, uvedl zpravodajský web veřejnoprávní televize FranceTvInfo.

Kdy bude u nás?

V Česku bude nové číslo Charlie Hebdo stát 140 korun. Cena výtisku na francouzském trhu je tři eura (85 korun). Dovozce a distributor zahraničního tisku CZ Press očekává, že první výtisky přijdou na stánky na začátku příštího týdne. Zákazníci, kteří si titul objednali, jej obdrží doporučeně poštou. Distributor objednal 1 500 kusů.

Do distribuce šel ve čtvrtek milion exemplářů a stejně tomu má být v dalších dnech. Takové počty francouzský tisk nikdy nezažil, napsal web týdeníku Le Nouvel Observateur. Celkem se počítá s vytištěním pěti milionů kusů čísla, které opět vyvolalo kritiku mnohých muslimů.

Charlie Hebdo, který obvykle vycházel nákladem 60 000 kusů a kterému před útokem hrozil bankrot, by nyní podle webu týdeníku Le Point mohl získat více než deset milionů eur (280 milionů korun).

Dlouhé fronty na Charlie Hebdo se stály i v Belgii, pro kteroubylo určeno celkem 40 000 výtisků. Do obchodu na hlavní bruselské nádraží přišlo jenom deset kusů, které byly okamžitě rozebrány. Lidé nepřestávají zahrnovat prodejce telefonáty a e-maily se žádostmi. „To se ještě nikdy nestalo,“ řekl jeden zástupce svazu distributorů nezávislého tisku agentuře Belga.

Několik bruselských prodejců čelilo už ve středu pohrůžkám, dnes jsou hrozby pumovým nebo žhářským útokem hlášeny z Antverp.

„Nic jim není svaté“

První číslo Charlie Hebdo po teroristickém útoku na jeho pařížskou redakci vyšlo ve středu v mimořádném pětimilionovém nákladu. Na obálce je obrázek slzícího proroka Mohameda, který drží nápis „Je suis Charlie“ - slogan, kterým lidé po celém světě vyjadřují solidaritu se zavražděnými novináři.

Německé deníky soudí, že Charlie Hebdo novým vydáním ukázal, že se nenechá zastrašit. „Vážně jim není nic svaté,“ píše o středečním čísle Charlie Hebdo nejčtenější německý deník Bild. „Je jedno, jestli to jsou věřící, vlastní lidé nebo vysoko postavení politici. Satirikové z Charlie Hebdo nešetří ve svém velmi žádaném prvním čísle po teroristickém útoku na svou redakci nic a nikoho,“ uvádí list v komentáři.

Podle berlínského deníku taz členové redakce Charlie Hebdo dobře zvládli vypořádat se s hrozným úkolem, jakým byla snaha o vtipnost krátce po vraždě několika jejich kolegů.

Spisovatel Salman Rushdie v reakci na masakr v redakci Charlie Hebdo řekl, že právo na svobodu projevu musí být absolutní - jinak to není svoboda.

„Francouzská satirická tradice byla vždy velmi ostrá a velmi drsná. A stále taková je,“ prohlásil Rushdie. „Co opravdu nenávidím, je to, jak tito naši mrtví kolegové, kteří zemřeli kvůli používání stejného nástroje, jaký používám já - pera či tužky - byli téměř okamžitě očerněni a označeni za rasisty, a já nevím, co ještě,“ dodal autor, k jehož zabití v roce 1989 vyzvali íránští duchovní vůdci kvůli způsobu, jakým vylíčil proroka Mohameda.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Z Česka do Německa přešlo loni více migrantů, než kdy předtím

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil. Zatímco v roce 2017 jich...

Vrátit Ukrajincům, či Rusům? Nizozemský soud si neví rady s krymským zlatem

Vrátí se na Krym, nebo na Ukrajinu? Sbírka zlatých historických předmětů

Nizozemský odvolací soud v úterý podle agentury AP odložil rozsudek ve sporu o kolekci zlatých předmětů z krymských...

Mistryně kompromisů, shrnují média roli nové předsedkyně Evropské komise

Summit EU navrhl do čela Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von...

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová bude muset ve své nové funkci hledat kompromisy a stavět...

Najdete na iDNES.cz