Pokud si ceníte života, neohrožujte Američany, vzkázal Trump teroristům

  • 564
Při nočním íránském raketovém útoku na základny v Iráku nebyl zabit žádný Američan ani Iráčan. Prohlásil to ve středu v Bílém domě americký prezident Donald Trump. Trump znovu obhajoval páteční americký útok, při němž byl v Bagdádu zabit íránský generál Kásem Solejmání a kvůli němuž Íránci podnikli odvetnou akci.

Trump zopakoval svá dřívější slova, že Solejmání měl být zlikvidován už dávno. Prohlásil, že velitelovy ruce „byly zmáčené krví“ Američanů a Iráčanů. Obvinil Solejmáního z násilného útoku na americkou ambasádu v Bagdádu. 

Podle Trumpa plánoval Solejmání nové útoky na americké cíle a jeho likvidace je významným poselstvím určeným teroristům. „Pokud si ceníte svého života, nebudete ohrožovat životy našich lidí,“ prohlásil Trump.  

Fotogalerie

Trump také ohlásil, že podnítí nové protiíránské sankce, pokud Írán nezmění své chování. Dodal, že požádá NATO o větší angažovanost na Blízkém východě.

„Dokud jsem americký prezident, Íránu nikdy nebude umožněno, aby měl nukleární zbraň,“ prohlásil Trump, který opětovně zkritizoval „pošetilou“ jadernou dohodu, kterou s Íránem uzavřel jeho předchůdce, Barack Obama.

„Írán musí upustit od svých nukleárních ambicí a podpory terorismu,“ řekl Trump, který zároveň vyzval zbylé signatářské státy, aby odstoupily od jaderné dohody s Íránem, jako to USA udělaly v roce 2018.

Americký prezident vyzval Írán, aby s USA spolupracoval v boji proti Islámskému státu (IS). „IS je přirozený nepřítel Íránu. Zničení IS je dobrá věc pro Írán,“ prohlásil Trump.

Podle Trumpa si USA přejí, aby lidé i vůdci Íránu měli „skvělou budoucnost, kterou si zaslouží“ a jsou připraveny „přijmout mír se všemi, kteří o něj usilují.“

Írán v noci na středu zaútočil na síly pod vedením USA v Iráku. Teherán odpálil více než tucet balistických střel z íránského území na nejméně dvě irácké základny s vojáky koalice vedené Spojenými státy. Pentagon potvrdil, že terčem útoku se staly letecká základna Ajn al-Asad v centrálním Iráku a základna v kurdském Irbílu na severu. 

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí ve středu prohlásil, že útokem na základny využívané Američany dal Írán facku Spojeným státům. Dodal, že „korumpující přítomnost USA v regionu musí skončit“, jelikož způsobuje válku, rozdělování a destrukci. Zdůraznil, že vojenské kroky nestačí.

Íránská státní tisková agentura uvedla, že zemřelo 80 "amerických teroristů“, experti takový počet považovali za nepravděpodobný. Analytici z načasování i zaměření útoku soudí, že Íránci se chtěli vyhnout příliš mnoha americkým obětem, což by naznačovalo, že nemají zájem konflikt dále vyhrocovat. 

„Všechno je v pořádku! Máme zdaleka nejsilnější a nejlépe vybavenou armádu na světě!“ reagoval na útok ve středu ráno americký prezident Donald Trump, který základnu Ajn al-Asad navštívil v prosinci 2018.