Mayová odložila hlasování o brexitu. Jednat znovu nebudeme, zní z EU

  14:24aktualizováno  19:38
Britská premiérka Theresa Mayová odložila hlasování o brexitu. Po třech dnech jednání v Dolní komoře se jí pro návrh nepodařilo nalézt dostatečnou podporu. Navíc by byla v případě jeho odmítnutí odvolána. Problémem je hranice Severního Irska, jejíž podobu se Mayové nepodařilo domluvit. Předseda Evropské rady vzkázal, že EU nebude rozvodovou dohodu znovu projednávat.

Mayová vyzvala oponenty návrhu k zodpovědnosti. Nesouhlasí s dalším referendem ani s brexitem bez dohody. „Poslouchala jsem, vyslechla jsem si vaše obavy a udělám teď všechno proto, abych mohla lidem dát jistotu,“ vyjádřila se k problému Severního Irska. 

Fotogalerie

Dále uvedla, že zváží možnost podání žádosti o prodloužení implementační lhůty. S jejím koncem by Británie Evropskou unii opustila. V březnu příštího roku má země z EU formálně vystoupit, ale definitivně se to po vypršení přechodného období stane až za několik let. Žádost o prodloužení by musela EU přijmout. 

Jeremy Corbyn jí oponoval s tím, že je situace velmi nebezpečná a naprosto bezprecedentní. „Vláda ztratila kontrolu nad událostmi a je v rozkladu,“ dodal.

Kirsty Blackmanová ze Skotské národní strany prohlásila, že se premiérka bojí. „Vláda se soustředí na záchranu premiérky a její strany, nikoliv na to, co je důležité pro naše země. Zříká se svých zodpovědností,“ řekla.

Skotská premiérka považuje rozhodnutí Mayové za zbabělost

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v komentáři k odkladu hlasování obvinila britskou vládu ze zbabělosti. „Toto je přelomový okamžik a projev patetické vystrašenosti konzervativní vlády, která sjela z cesty a nyní se řítí do naprostého zmatku,“ uvedla Sturgeonová v prohlášení. „A my nahradíme chaos toryů řešením, které ochrání pracovní místa, životní úroveň a pozici Skotska v Evropě,“ dodala.

Místopředseda severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Nigel Dodds požaduje, aby premiérka vyjednala novou brexitovou dohodu, nebo aby ji nahradil někdo, kdo bude ochotný změnit stávající kurz. DUP vládu Mayové v parlamentu podporuje. 

Po nátlaku Theresa Mayová uvedla, že hlasovat o brexitu se bude 21. ledna příštího roku. Otázku, jestli jsou zástupci EU ochotni znovu projednat problém severoirské hranice, nezodpověděla.

Předseda Evropské rady Tusk na Twitteru uvedl, že EU nebude brexitovou dohodu s Londýnem znovu projednávat, což se týká i irské pojistky.

10.prosince 2018 v 19:05, příspěvek archivován: 10.prosince 2018 v 19:33

I have decided to call #EUCO on #Brexit (Art. 50) on Thursday. We will not renegotiate the deal, including the backstop, but we are ready to discuss how to facilitate UK ratification. As time is running out, we will also discuss our preparedness for a no-deal scenario.

O brexitu se bude dále jednat

„Premiérka hovořila o víkendu s řadou vůdců. Mluvila s předsedy (Evropské rady a Evropské komise) Donaldem Tuskem, Jeanem-Claudem Junckerem, mluvila s (irským premiérem) Leem Varadkarem, mluvila (s německou kancléřkou) Angelou Merkelovou a (s nizozemským premiérem) Markem Ruttem,“ citoval Reuters mluvčí Mayové.

Británie může stáhnout rozhodnutí o brexitu, potvrdil evropský soud

Mluvčí rovněž prohlásila, že pondělní verdikt Soudního dvora Evropské unie o brexitu na britském postoji nic nemění a že stávající podobu dohody považuje premiérka za konečnou. Stejně se v pondělí k textu dohody vyjádřil přes svou mluvčí i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Otevírat jednání znovu nebudeme,“ řekla Junckerova mluvčí.

Jeremy Corbyn, předseda opoziční Labouristické strany, tvrdí, že dohoda o brexitu, kterou měli konzervativci předložit, je špatná. Proto hlasování zrušili. „Nemáme fungující vládu. Theresa May dohodu o brexitu zpackala. Veřejné služby brzy zkolabují, komunitní centra jsou podfinancovaná,“ sdělil portálu Independent.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Další z rubriky

Britská armáda může kvůli neřízenému brexitu povolat záložní jednotky

Pohřeb britského veterána Harolda Percivala v anglickém městečku Lytham St....

Britské ministerstvo obrany oznámilo nový rozkaz, který umožňuje povolat do služby armádní zálohy kvůli realizaci...

Jen dva dny naživu. Bavlník, který na Měsíci vypěstovali Číňané, umrzl

Bavlník

První rostlina, která vyklíčila na Měsíci, uhynula. Stalo se tak poté, co na odvrácené straně Měsíce nastala noc a...

EU chystá nový bič. Země porušující zásady demokracie přijdou o peníze

Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku

Evropský parlament na čtvrtečním zasedání ve Štrasburku schválil návrh, podle kterého Evropská unie zmrazí platby ze...

Najdete na iDNES.cz