Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Poslední z posledních. Společenské krize nejvíce dopadají na hendikepované

  6:03
Lidé s fyzickým či psychickým postižením se zejména v rozvojových zemích potýkají s ústrky společnosti i chybějícím zázemím. Během humanitárních krizí se navíc dostávají na okraj zájmu úřadů a mnohdy i charitativních organizací. Často jsou přitom odkázáni na pomoc rodiny a stávají se terčem terčem sexuálního násilí, ukazuje studie organizace Světlo pro svět.

Muž s kombinovaným postižením v uprchlickém táboře Dadáb v Keni | foto: Profimedia.cz

Občanská válka v Sýrii a v Jemenu spolu s lokálními ozbrojenými konflikty v mnoha afrických zemích vyhnaly z domovů během posledních let desítky milionů lidí. Ještě ničivější silou zasahují do lidských životů přírodní katastrofy. Humanitární krize sužují občany desítek států, zejména v rozvojových regionech. Některé jen pár měsíců, jiní se musí s akutním nedostatkem základních životních potřeb potýkat dlouhé roky.

Počet nevidomých se do poloviny století ztrojnásobí, varuje nová studie

Krize zasahují většinu společenských skupin, zvlášt silně však dopadají na lidi s tělesným nebo psychickým postižením, popisuje studie organizace Světlo pro svět. Podle statistik OSN trpí nějakou formou postižení asi patnáct procent světové populace, osmdesát procent lidí přitom žije v rozvojových zemích.

Právě tam jsou rozdíly mezi zdravými a hendikepovanými lidmi patrné nejvíce. Zranitelnou skupinu má bránit Úmluva OSN o právech lidí se zdravotním postižením (PDF). Realita je však jiná – v rozvojových zemích je až 85 procent psychicky postižených lidí bez zdravotní péče. Pro porovnání, v rozvinutých státech se toto číslo podle Světové zdravotnické organizace pohybuje okolo 35 procent.

Některé zahraniční neziskové organizace hendikepovaným Afričanům dodávají speciální kolečková křesla, která obstojí v těžkém terénu.

K propadnutí na dno společnosti stačí v rozvojových zemích i malé nebo krátkodobé postižení.

Společenské stigma je v chudých státech zejména v Africe vázáno více na psychické nemoci, uvedla pro server iDNES.cz pracovnice Světla pro svět Pavla Jirošová, která se před pár dny vrátila z Demokratické republiky Kongo. „Vůči lidem s postižením zde pořád existuje velké množství předsudků. Největšímu vyloučení čelí lidé s duševními poruchami a s mentálním postižením,“ popisuje.

Bez pomoci státu

Ostrakizace však podle ní dopadá rovněž na lidi s fyzickým hendikepem. Patrné je to hlavně u dětí. Ve státech jako Namibie, Zimbabwe či Malawi nechodilo až 39 procent dětí s postižením nikdy do školy. 

„Rodina se o své blízké s postižením stará, většinou se je však snaží držet doma, aby nebyli vystaveni posměškům okolí. Vyloučení se zvyšuje tím, že děti s postižením většinou nenavštěvují školu. Může to být způsobené i jen tím, že dítě má špatný zrak, ale nemá brýle a nevidí na tabuli nebo nemůže psát. Děti tak zůstávají bez vzdělání a bez možnosti získat slušnou práci,” vysvětluje Jirošová.

Malý chlapec s postižením dolních končetin v uprchlickém táboře Dadáb

U dospělých často bývá postižení rozdílem mezi životem a smrtí. Bez práce si nemohou vydělat a automaticky se jim nedostává v rámci možností kvalitní lékařské péče, což vede k prohlubování problémů.

Potvrzuje to i Jirošová, která se v Demokratické republice Kongo zaměřila zejména na pacienty se zrakovým postižením. „Člověk, který je nevidomý nebo těžce zrakově postižený, je samozřejmě zcela závislý na péči rodiny. Není schopen pracovat a vydělávat, nemůže příliš pomáhat v domácnosti, někdo se o něho musí stále starat. Ať už jde o dítě nebo dospělého, stává se z něj ekonomická zátěž, která stahuje do chudoby celou rodinu,“ vysvětluje.

V Jižním Súdánu řeším prasklá střeva i porody, říká válečný chirurg Šebek

Postižení se v rozvinutých zemích většinou nemohou spolehnout na státní pomoc. „Neexistuje samozřejmě ani žádný systém zdravotního pojištění a bezplatné péče, jak ho známe u nás. Péči o lidi s postižením se snaží suplovat neziskové společnosti nebo například místní křesťanské církve,“ uvádí Jirošová. V Demokratické republice Kongo jsou podle ní finanční možnosti vlády velmi omezené. Prioritou je proto očkování, boj proti malárii a snížení úmrtnosti při porodech.

V rozvojových státech není život pro lidi s postiženým nic lehkého. Větší problémy však přicházejí ve chvílích humanitární krize. Může se přitom jednat o menší přírodní katastrofy i lokální konflikty. Jen pětina postižených se dokáže v době krize bez problémů evakuovat do bezpečí.

Lidé na vozíčku jsou odkázáni na pomoc ostatních. V rozvojových zemích to platí dvojnásob.

Postiženým lidem v Africe pomáhá i organizace Handicap International. Na snímku výroba náhradní končetiny v Pobřeží slonoviny.

Během krize musí čelit také různým formám násilí. Sexuální nebo psychické zneužívaní podle statistik zažije během humanitární krize až 27 procent lidí s hendikepem. Jen málo z nich se dočká řádného prošetření a potrestání viníka. Mnohdy si oběti nechávají otřesné zážitky pro sebe.

Inkluze nejen ve školách

Ze strany úřadu se postižení větší pomoci nedočkají, podle studie však zaostává i humanitární pomoc. Jen 30 až 45 procent aktivit neziskových a nevládních organizací je dostupných lidem s postižením. Čistě na pomoc handikepovaným se podle studie zaměřuje 26 procent všech organizací.

Oční lékaři operovali uprchlíky v Ammánu, šedý zákal nevybrali náhodou

Zlepšit situaci těchto lidí v rozvojových zemích či ve státech, které postihl válečný konflikt či přírodní katastrofa, je přitom relativně jednoduché. Ochránci lidských práv dlouhodobě prosazují zejména větší zapojení lidí s hendikepem do rozhodovacích procesů a příprav humanitárních misí.

Klíčová je určitá forma inkluze. S jejími principy počítají Cíle udržitelného rozvoje OSN (takzvaná agenda 2020) i Strategie zahraniční rozvojové spolupráce České republiky 2018–2030 (PDF). Na problematiku života s postižením každoročně upozorňuje také Mezinárodní den zdravotně postižených, který připadá na 3. prosince.

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po útoku žraloka zemřely v pátek dvě ženy, plavaly 500 metrů od sebe

Egyptské úřady v neděli upřesnily, že při útoku žraloka v Hurghadě zemřely v pátek dvě ženy. Zatím byl známý případ...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Šest kontinentů a osmatřicet zemí. Američan a jeho pes obešli svět za sedm let

Američan Tom Turcich je desátý člověk na světě, jemuž se podle doložených záznamů podařilo pěšky obejít svět. Na cestu...

Snažit se trestat jadernou mocnost ohrožuje existenci lidstva, píše Medveděv

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv varoval svět před snahou postavit Rusko před tribunál za jeho invazi na...

Europoslanci podpořili jádro a plyn jako zelené investice. Fiala to vítá

Poslanci Evropského parlamentu podpořili dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice, což má motivovat...

Psala jsem fikci, soud z ní dělá realitu, říká autorka Příběhu služebnice

Na začátku osmdesátých let si autorka Příběhu služebnice Margaret Atwoodová pohrávala s myšlenkou na román, který by se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...