Poslední z posledních. Společenské krize nejvíce dopadají na hendikepované

  6:03aktualizováno  6:03
Lidé s fyzickým či psychickým postižením se zejména v rozvojových zemích potýkají s ústrky společnosti i chybějícím zázemím. Během humanitárních krizí se navíc dostávají na okraj zájmu úřadů a mnohdy i charitativních organizací. Často jsou přitom odkázáni na pomoc rodiny a stávají se terčem terčem sexuálního násilí, ukazuje studie organizace Světlo pro svět.

Muž s kombinovaným postižením v uprchlickém táboře Dadáb v Keni | foto: Profimedia.cz

Občanská válka v Sýrii a v Jemenu spolu s lokálními ozbrojenými konflikty v mnoha afrických zemích vyhnaly z domovů během posledních let desítky milionů lidí. Ještě ničivější silou zasahují do lidských životů přírodní katastrofy. Humanitární krize sužují občany desítek států, zejména v rozvojových regionech. Některé jen pár měsíců, jiní se musí s akutním nedostatkem základních životních potřeb potýkat dlouhé roky.

Počet nevidomých se do poloviny století ztrojnásobí, varuje nová studie

Krize zasahují většinu společenských skupin, zvlášt silně však dopadají na lidi s tělesným nebo psychickým postižením, popisuje studie organizace Světlo pro svět. Podle statistik OSN trpí nějakou formou postižení asi patnáct procent světové populace, osmdesát procent lidí přitom žije v rozvojových zemích.

Právě tam jsou rozdíly mezi zdravými a hendikepovanými lidmi patrné nejvíce. Zranitelnou skupinu má bránit Úmluva OSN o právech lidí se zdravotním postižením (PDF). Realita je však jiná – v rozvojových zemích je až 85 procent psychicky postižených lidí bez zdravotní péče. Pro porovnání, v rozvinutých státech se toto číslo podle Světové zdravotnické organizace pohybuje okolo 35 procent.

Některé zahraniční neziskové organizace hendikepovaným Afričanům dodávají...

Některé zahraniční neziskové organizace hendikepovaným Afričanům dodávají speciální kolečková křesla, která obstojí v těžkém terénu.

K propadnutí na dno společnosti stačí v rozvojových zemích i malé nebo...

K propadnutí na dno společnosti stačí v rozvojových zemích i malé nebo krátkodobé postižení.

Společenské stigma je v chudých státech zejména v Africe vázáno více na psychické nemoci, uvedla pro server iDNES.cz pracovnice Světla pro svět Pavla Jirošová, která se před pár dny vrátila z Demokratické republiky Kongo. „Vůči lidem s postižením zde pořád existuje velké množství předsudků. Největšímu vyloučení čelí lidé s duševními poruchami a s mentálním postižením,“ popisuje.

Bez pomoci státu

Ostrakizace však podle ní dopadá rovněž na lidi s fyzickým hendikepem. Patrné je to hlavně u dětí. Ve státech jako Namibie, Zimbabwe či Malawi nechodilo až 39 procent dětí s postižením nikdy do školy. 

„Rodina se o své blízké s postižením stará, většinou se je však snaží držet doma, aby nebyli vystaveni posměškům okolí. Vyloučení se zvyšuje tím, že děti s postižením většinou nenavštěvují školu. Může to být způsobené i jen tím, že dítě má špatný zrak, ale nemá brýle a nevidí na tabuli nebo nemůže psát. Děti tak zůstávají bez vzdělání a bez možnosti získat slušnou práci,” vysvětluje Jirošová.

Malý chlapec s postižením dolních končetin v uprchlickém táboře Dadáb

Malý chlapec s postižením dolních končetin v uprchlickém táboře Dadáb

U dospělých často bývá postižení rozdílem mezi životem a smrtí. Bez práce si nemohou vydělat a automaticky se jim nedostává v rámci možností kvalitní lékařské péče, což vede k prohlubování problémů.

Potvrzuje to i Jirošová, která se v Demokratické republice Kongo zaměřila zejména na pacienty se zrakovým postižením. „Člověk, který je nevidomý nebo těžce zrakově postižený, je samozřejmě zcela závislý na péči rodiny. Není schopen pracovat a vydělávat, nemůže příliš pomáhat v domácnosti, někdo se o něho musí stále starat. Ať už jde o dítě nebo dospělého, stává se z něj ekonomická zátěž, která stahuje do chudoby celou rodinu,“ vysvětluje.

V Jižním Súdánu řeším prasklá střeva i porody, říká válečný chirurg Šebek

Postižení se v rozvinutých zemích většinou nemohou spolehnout na státní pomoc. „Neexistuje samozřejmě ani žádný systém zdravotního pojištění a bezplatné péče, jak ho známe u nás. Péči o lidi s postižením se snaží suplovat neziskové společnosti nebo například místní křesťanské církve,“ uvádí Jirošová. V Demokratické republice Kongo jsou podle ní finanční možnosti vlády velmi omezené. Prioritou je proto očkování, boj proti malárii a snížení úmrtnosti při porodech.

V rozvojových státech není život pro lidi s postiženým nic lehkého. Větší problémy však přicházejí ve chvílích humanitární krize. Může se přitom jednat o menší přírodní katastrofy i lokální konflikty. Jen pětina postižených se dokáže v době krize bez problémů evakuovat do bezpečí.

Lidé na vozíčku jsou odkázáni na pomoc ostatních. V rozvojových zemích to platí...

Lidé na vozíčku jsou odkázáni na pomoc ostatních. V rozvojových zemích to platí dvojnásob.

Postiženým lidem v Africe pomáhá i organizace Handicap International. Na snímku...

Postiženým lidem v Africe pomáhá i organizace Handicap International. Na snímku výroba náhradní končetiny v Pobřeží slonoviny.

Během krize musí čelit také různým formám násilí. Sexuální nebo psychické zneužívaní podle statistik zažije během humanitární krize až 27 procent lidí s hendikepem. Jen málo z nich se dočká řádného prošetření a potrestání viníka. Mnohdy si oběti nechávají otřesné zážitky pro sebe.

Inkluze nejen ve školách

Ze strany úřadu se postižení větší pomoci nedočkají, podle studie však zaostává i humanitární pomoc. Jen 30 až 45 procent aktivit neziskových a nevládních organizací je dostupných lidem s postižením. Čistě na pomoc handikepovaným se podle studie zaměřuje 26 procent všech organizací.

Oční lékaři operovali uprchlíky v Ammánu, šedý zákal nevybrali náhodou

Zlepšit situaci těchto lidí v rozvojových zemích či ve státech, které postihl válečný konflikt či přírodní katastrofa, je přitom relativně jednoduché. Ochránci lidských práv dlouhodobě prosazují zejména větší zapojení lidí s hendikepem do rozhodovacích procesů a příprav humanitárních misí.

Klíčová je určitá forma inkluze. S jejími principy počítají Cíle udržitelného rozvoje OSN (takzvaná agenda 2020) i Strategie zahraniční rozvojové spolupráce České republiky 2018–2030 (PDF). Na problematiku života s postižením každoročně upozorňuje také Mezinárodní den zdravotně postižených, který připadá na 3. prosince.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Islám na francouzských koupalištích. Muslimky bojují o právo nosit burkiny

Muslimky si na protest oblékly do veřejného plaveckého bazénu burkiny...

V souvislosti s vlnou extrémních veder se ve Francii opět rozhořela debata o zákazu takzvaných burkin. Muslimské ženy...

Jsme příliš bohatí, pořádně nám zvyšte daně, prosí Soros a další miliardáři

George Soros na snímku z května 2018

Skupina nejmajetnějších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili...

Slimák v Japonsku vyřadil z provozu 26 vlaků. Hledali ho týdny

Cestující si fotí příjezd expresu Super Ozora do stanice Šintoku na trati z...

Zrušení či zpoždění desítek spojů měl na svědomí slimák, který u železnice vlezl do elektrického zařízení a způsobil...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz