Neděle 12. července 2020, svátek má Bořek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 12. července 2020 Bořek

Poslední z posledních. Společenské krize nejvíce dopadají na hendikepované

  6:03aktualizováno  6:03
Lidé s fyzickým či psychickým postižením se zejména v rozvojových zemích potýkají s ústrky společnosti i chybějícím zázemím. Během humanitárních krizí se navíc dostávají na okraj zájmu úřadů a mnohdy i charitativních organizací. Často jsou přitom odkázáni na pomoc rodiny a stávají se terčem terčem sexuálního násilí, ukazuje studie organizace Světlo pro svět.

Muž s kombinovaným postižením v uprchlickém táboře Dadáb v Keni | foto: Profimedia.cz

Občanská válka v Sýrii a v Jemenu spolu s lokálními ozbrojenými konflikty v mnoha afrických zemích vyhnaly z domovů během posledních let desítky milionů lidí. Ještě ničivější silou zasahují do lidských životů přírodní katastrofy. Humanitární krize sužují občany desítek států, zejména v rozvojových regionech. Některé jen pár měsíců, jiní se musí s akutním nedostatkem základních životních potřeb potýkat dlouhé roky.

Počet nevidomých se do poloviny století ztrojnásobí, varuje nová studie

Krize zasahují většinu společenských skupin, zvlášt silně však dopadají na lidi s tělesným nebo psychickým postižením, popisuje studie organizace Světlo pro svět. Podle statistik OSN trpí nějakou formou postižení asi patnáct procent světové populace, osmdesát procent lidí přitom žije v rozvojových zemích.

Právě tam jsou rozdíly mezi zdravými a hendikepovanými lidmi patrné nejvíce. Zranitelnou skupinu má bránit Úmluva OSN o právech lidí se zdravotním postižením (PDF). Realita je však jiná – v rozvojových zemích je až 85 procent psychicky postižených lidí bez zdravotní péče. Pro porovnání, v rozvinutých státech se toto číslo podle Světové zdravotnické organizace pohybuje okolo 35 procent.

Některé zahraniční neziskové organizace hendikepovaným Afričanům dodávají...

Některé zahraniční neziskové organizace hendikepovaným Afričanům dodávají speciální kolečková křesla, která obstojí v těžkém terénu.

K propadnutí na dno společnosti stačí v rozvojových zemích i malé nebo...

K propadnutí na dno společnosti stačí v rozvojových zemích i malé nebo krátkodobé postižení.

Společenské stigma je v chudých státech zejména v Africe vázáno více na psychické nemoci, uvedla pro server iDNES.cz pracovnice Světla pro svět Pavla Jirošová, která se před pár dny vrátila z Demokratické republiky Kongo. „Vůči lidem s postižením zde pořád existuje velké množství předsudků. Největšímu vyloučení čelí lidé s duševními poruchami a s mentálním postižením,“ popisuje.

Bez pomoci státu

Ostrakizace však podle ní dopadá rovněž na lidi s fyzickým hendikepem. Patrné je to hlavně u dětí. Ve státech jako Namibie, Zimbabwe či Malawi nechodilo až 39 procent dětí s postižením nikdy do školy. 

„Rodina se o své blízké s postižením stará, většinou se je však snaží držet doma, aby nebyli vystaveni posměškům okolí. Vyloučení se zvyšuje tím, že děti s postižením většinou nenavštěvují školu. Může to být způsobené i jen tím, že dítě má špatný zrak, ale nemá brýle a nevidí na tabuli nebo nemůže psát. Děti tak zůstávají bez vzdělání a bez možnosti získat slušnou práci,” vysvětluje Jirošová.

Malý chlapec s postižením dolních končetin v uprchlickém táboře Dadáb

Malý chlapec s postižením dolních končetin v uprchlickém táboře Dadáb

U dospělých často bývá postižení rozdílem mezi životem a smrtí. Bez práce si nemohou vydělat a automaticky se jim nedostává v rámci možností kvalitní lékařské péče, což vede k prohlubování problémů.

Potvrzuje to i Jirošová, která se v Demokratické republice Kongo zaměřila zejména na pacienty se zrakovým postižením. „Člověk, který je nevidomý nebo těžce zrakově postižený, je samozřejmě zcela závislý na péči rodiny. Není schopen pracovat a vydělávat, nemůže příliš pomáhat v domácnosti, někdo se o něho musí stále starat. Ať už jde o dítě nebo dospělého, stává se z něj ekonomická zátěž, která stahuje do chudoby celou rodinu,“ vysvětluje.

V Jižním Súdánu řeším prasklá střeva i porody, říká válečný chirurg Šebek

Postižení se v rozvinutých zemích většinou nemohou spolehnout na státní pomoc. „Neexistuje samozřejmě ani žádný systém zdravotního pojištění a bezplatné péče, jak ho známe u nás. Péči o lidi s postižením se snaží suplovat neziskové společnosti nebo například místní křesťanské církve,“ uvádí Jirošová. V Demokratické republice Kongo jsou podle ní finanční možnosti vlády velmi omezené. Prioritou je proto očkování, boj proti malárii a snížení úmrtnosti při porodech.

V rozvojových státech není život pro lidi s postiženým nic lehkého. Větší problémy však přicházejí ve chvílích humanitární krize. Může se přitom jednat o menší přírodní katastrofy i lokální konflikty. Jen pětina postižených se dokáže v době krize bez problémů evakuovat do bezpečí.

Lidé na vozíčku jsou odkázáni na pomoc ostatních. V rozvojových zemích to platí...

Lidé na vozíčku jsou odkázáni na pomoc ostatních. V rozvojových zemích to platí dvojnásob.

Postiženým lidem v Africe pomáhá i organizace Handicap International. Na snímku...

Postiženým lidem v Africe pomáhá i organizace Handicap International. Na snímku výroba náhradní končetiny v Pobřeží slonoviny.

Během krize musí čelit také různým formám násilí. Sexuální nebo psychické zneužívaní podle statistik zažije během humanitární krize až 27 procent lidí s hendikepem. Jen málo z nich se dočká řádného prošetření a potrestání viníka. Mnohdy si oběti nechávají otřesné zážitky pro sebe.

Inkluze nejen ve školách

Ze strany úřadu se postižení větší pomoci nedočkají, podle studie však zaostává i humanitární pomoc. Jen 30 až 45 procent aktivit neziskových a nevládních organizací je dostupných lidem s postižením. Čistě na pomoc handikepovaným se podle studie zaměřuje 26 procent všech organizací.

Oční lékaři operovali uprchlíky v Ammánu, šedý zákal nevybrali náhodou

Zlepšit situaci těchto lidí v rozvojových zemích či ve státech, které postihl válečný konflikt či přírodní katastrofa, je přitom relativně jednoduché. Ochránci lidských práv dlouhodobě prosazují zejména větší zapojení lidí s hendikepem do rozhodovacích procesů a příprav humanitárních misí.

Klíčová je určitá forma inkluze. S jejími principy počítají Cíle udržitelného rozvoje OSN (takzvaná agenda 2020) i Strategie zahraniční rozvojové spolupráce České republiky 2018–2030 (PDF). Na problematiku života s postižením každoročně upozorňuje také Mezinárodní den zdravotně postižených, který připadá na 3. prosince.

Prymula: Testy na covid budou do měsíce za pětistovku, vakcína už říjnu

  • Nejčtenější

Virus ze zahraničí přivezli už první dovolenkáři, potvrdilo ministerstvo

Prázdniny a s nimi spojená sezona letních dovolených teprve začíná a Češi už řeší kromě spálenin od sluníčka i další...

Po srážce vlaků na Karlovarsku jsou dva mrtví, policie řeší obecné ohrožení

Na Karlovarsku se odpoledne srazily dva osobní vlaky. Prvotní neoficiální informace uváděly, že se zranilo dvacet až...

Opilá řidička zavinila havárii, policistu se nepovedlo resuscitovat

Při nehodě dvou osobních vozidel v pražské ulici 5. května v neděli večer zemřel dvaatřicetiletý policista. Další dva...

V Brně smetla řidička cyklistu, škoda na kole je 300 tisíc

Nepozorná řidička srazila v Brně cyklistu, který se vážně zranil a byl odvezen do nemocnice. Muž jel bez helmy. Škoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S vrahem batolete z Loun se rozloučila rodina. Kuču pohřbila v bílé rakvi

S Josefem Kučou, který byl odsouzen za vraždu lounského batolete k dvaadvacetiletému trestu odnětí svobody, se ve...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Trump se poprvé objevil s rouškou. V nemocnici je to skvělá věc, řekl

Donald Trump poprvé nasadil roušku. Dosud její nošení odmítal, nyní otočil. „Nošení roušky v nemocnici je skvělá věc,“...

Maďarsko zpřísňuje opatření a zavádí tzv. semafor. Většina Balkánu zčervená

Maďarsko v důsledku šíření koronaviru od středy odepře vstup do země občanům hned několika zemí Balkánu. Zavádí...

DUEL: Proč místo řešení nálepkujeme? A je třeba omlouvat se za bělošství?

Premium Co se to děje ve Spojených státech, ale i v dalších zemích? Kdy se tato vlna přižene k nám? Jeden den vyjde najevo, že...

Síly jsou vyrovnané. Polské prezidentské volby mohou rozhodnout důchodci

Polští voliči dnes rozhodnou, zda zemi povede dalších pět let dosavadní prezident Andrzej Duda, spojenec národně...

Advantage Consulting, s.r.o.
PASSIVE TECHNICAL HELPDESK - ENGLISH + GERMAN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 33 000 Kč

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...