Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

100. DEN - 29. DUBEN

„Za prvních sto dnů jako prezident...“ Tak začínalo během volební kampaně mnoho vět Donalda Trumpa. Voličům sliboval snížení daní, revizi armády a především zrušení Obamacare. Kolik slibů Trump za prvních sto dnů v Bílém domě skutečně splnil?

Sto dnů Trumpa: Smršť nařízení, vojenské údery i nesplněné sliby

přečíst článek
99. DEN - 28. DUBEN

Trump ve funkci prezidenta USA trpí ztrátou soukromí a chybí mu řízení auta. Newyorský realitní magnát, který v sobotu bude mít za sebou sto dní v Bílém domě, to prohlásil v rozhovoru pro agenturu Reuters. Ruští komentátoři jeho dosavadní působení v čele Ameriky hodnotí skepticky. 

Myslel jsem si, že prezidentování bude snazší, povzdechl si Trump

přečíst článek

Spojeným státům hrozí vážný konflikt se Severní Koreou kvůli jejímu jadernému programu a vojenským provokacím, prohlásil Trump v rozhovoru s agenturou Reuters.

Riziko konfliktu s KLDR je reálné, sdělil Trump. USA žádají nové sankce

přečíst článek
98. DEN - 27. DUBEN

Trumpova někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna vyšetřuje generální inspekce ministerstva obrany kvůli příjmům peněz ze zahraničí. Flynn v minulosti inkasoval peníze mimo jiné od ruské provládní televize RT, jako někdejší armádní důstojník k tomu ale potřeboval souhlas americké vlády.

Flynn v roce 2015 dostal 45 000 dolarů (1,1 milionu korun) od ruské televize RT za řeč přednesenou na konferenci, kterou tato prokremelská stanice v Moskvě pořádala. Peníze dostával také od letecké dopravní firmy Volga-Dněpr a od americké filiálky ruské softwarové společnosti Kaspersky Lab. Flynnova konzultační firma získala také 530 000 dolarů (13 milionů korun) od společnosti napojené na tureckou vládu.

97. DEN - 26. DUBEN

Trumpova administrativa představila daňovou reformu, o které hovoří jako o největší od éry Ronalda Reagana. 

Trumpův plán počítá mimo jiné se zjednodušením daňových pravidel i se zrušením některých daní. Zahrnuje rovněž snížení nejvyšší sazby daně z příjmů jednotlivců na 35 procent ze současných 39,6 procenta a zdvojnásobení daňového odpočtu u manželských párů na 24 tisíc dolarů (593 tisíc korun) ročně. Předpokládá i daňové výhody v péči o děti, které prosazuje Trumpova dcera Ivanka. Počet daňových pásem by se měl snížit ze sedmi na tři, ale zatím není jasné, kdo bude ve kterém pásmu.

Klíčovým bodem je snížení daně z firemních zisků z 35 na 15 procent i nižší zdanění jednotlivců. Trump podle ministra financí Stevena Mnuchina také navrhuje, aby firmy mohly přesouvat zisky ze zahraničí do USA při výrazně nižší daňové sazbě.

Americký prezident Donald Trump podepsal dekret, kterým nařídil prověřit několik desítek národních památek a chráněných míst na federální půdě. Jeho rozhodnutí otevírá cestu k možnému ukončení ochrany a následnému využití oblastí například pro těžbu, napsala agentura Reuters.

Během podpisové ceremonie Trump prohlásil, že dekret „ukončí další z příkladů do očí bijícího zneužívání federální moci a vrátí pravomoci zpět do rukou států a lidu, kam patří“.

96. DEN - 25. DUBEN

Prezident podepsal exekutivní nařízení o podpoře zemědělství a venkova. 

26.dubna 2017 v 01:32, příspěvek archivován: 26.dubna 2017 v 19:26

'Presidential Executive Order on Promoting Agriculture and Rural Prosperity in America' Executive Order: https://t.co/PMz29hioJN https://t.co/cpwTMWgRme

Dcera a zároveň poradkyně amerického prezidenta Ivanka Trumpová odjela na svou první zahraniční cestu do Berlína. Trumpová přijela na pozvání kancléřky Angely Merkelové a společně vystoupily na konferenci významných žen zemí G20. 

  • Ivanka Trumpová na konferenci o ženách v podnikání v Berlíně (25. 4. 2017)
  • Ivanka Trumpová (druhá zleva) na konferenci o ženách v podnikání v Berlíně. Na...
  • Ivanka Trumpová s německou kancléřkou Angelou Merkelovou při její návštěvě...

Asi stovka žen z oblastí politiky, průmyslu, ale třeba i vědy zde v rámci summitu nazvaného W20 diskutuje o postavení žen ve společnosti a o cestách, jak ho zlepšit a jak je inspirovat, aby samy více podnikaly (více zde). 

Americký Senát potvrdil bývalého guvernéra státu Georgia Sonnyho Perduea ve funkci ministra zemědělství USA. V Trumpově administrativě zbývá obsadit už jen funkce ministra práce.

  • Americký ministr zemědělství Sonny Perdue. (23.3. 2017)

    Americký ministr zemědělství Sonny Perdue. (23.3. 2017) / Autor: AP

95. DEN - 24. DUBEN

Nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček předal pověřovací listiny americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

24.dubna 2017 v 22:30, příspěvek archivován: 25.dubna 2017 v 14:10

Proud to be the first Czech to meet president @realDonaldTrump. Credentials done & pleasant talk & on the correct path. https://t.co/LGVn0GlSVD

Trump před jednáním se zástupci RB OSN řekl, že rada musí být připravena uvalit nové sankce na KLDR

Exprezident Barack Obama pronesl v domovském Chicagu svůj první veřejný projev po odchodu z úřadu. Studenty na chicagské univerzitě vyzval, aby se v době ostrých politických sporů víc angažovali ve svém okolí. 

  • Exprezident Barack Obama měl první přednášku od doby, co opustil Bílý dům....

    Exprezident Barack Obama měl první přednášku od doby, co opustil Bílý dům. (24.4. 2017) / Autor: AP

„To nejdůležitější, co mohu udělat, je přispět k přípravě budoucí generace vůdců, aby po svém měnili svět,“ řekl Obama studentům na univerzitě, kde dříve přednášel ústavní právo.

94. DEN - 23. DUBEN

Trump spoléhá na neoficiální poradce. Kromě svého bezprostředního politického týmu má ještě neoficiální skupinu poradců, z nichž mnohé žádá o konzultaci nejméně jednou týdně. Napsal to list The New York Times. Každý týden si prý například šéf Bílého domu telefonuje s mediálním magnátem Rupertem Murdochem.