Prezident státu Wa Pao Jou-siang (17. dubna 2019)

Prezident státu Wa Pao Jou-siang (17. dubna 2019) | foto: Profimedia.cz

Kmen lovců hlav zbudoval vlastní narkostát, u jeho zrodu stála CIA

  • 53
V džunglích jihovýchodní Asie se skrývá stát o velikosti Belgie, o jehož existenci má na Západě jen málokdo tušení. Stát Wa se za padesát let vypracoval v největšího producenta heroinu na světě a dnes prakticky funguje nezávisle na vládě Myanmaru. Jeho dějiny mapuje nová kniha amerického reportéra Patricka Winna.

Stát Wa lze považovat za srdce Zlatého trojúhelníku, nepřístupného regionu na pomezí Myanmaru, Laosu a Thajska, který se v padesátých letech minulého století stal centrem celosvětové produkce opia. Dnes se pozornost expertů na drogy opět stáčí k jihovýchodní Asii – afghánský Tálibán totiž pěstování máku tvrdě potírá a statistiky potvrzují, že největším výrobcem opia na světě je dnes Myanmar.

Padesátimilionovou zemi od vojenského puče před třemi lety sžírá občanská válka, hornatého regionu na hranicích Číny se ovšem boje netýkají. Tamní povstalci před třemi dekádami s vládou Myanmaru uzavřeli příměří, získali faktickou nezávislost a problémy junty v Neipyijtu ani hesla o boji za demokracii ve stylu vězněné nobelistky Su Ťij je nezajímají.

Stát Wa má odhadem asi 600 000 obyvatel. Na mapách ho sice nenajdete a ani není členem OSN, ale podle všech znaků se těší naprosté suverenitě. Má vlastní hymnu, vlajku (tři zelené kopce na červeném a modrém poli, nahoře rudé slunce) i ministerstva.

A samozřejmě armádu, která má asi třicet tisíc mužů a je považována za největší etnickou milici na území Myanmaru. V čele státu stojí její vrchní velitel a prezident země Pao Jou-siang, jenž kdysi začínal jako pašerák opia a velitel komunistické guerilly. Jeho funkce je doživotní.

Území lidu Wa je tak odlehlé, že tam první britští objevitelé dorazili až na počátku dvacátého století. Ještě v sedmdesátých letech byli lidé z kmene Wa známi především jako lovci lebek. Vysušené lidské hlavy na klacku dávaly Číňanům i Britům na vědomí, že se mají od jejich teritoria držet dál.

Vojáci myanmarského státu Wa na makovém poli u thajských hranic

Kousky masa odřezané z obličejů také rozhazovali na svých skromných políčkách, aby ochránili úrodu. Na těch od nepaměti pěstují hlavně opium. Neměli moc na výběr. „Je to mimořádně hornatý kousek světa, všude máte kopce, údolí a rokliny. Už v dávných dobách měli lidé z kmene Wa problémy vypěstovat si dostatek jídla. Opium pro ně bylo boží dar. Snadno se pěstuje na svazích, lehce se přepravuje. Na opiu si postavili celé hospodářství,“ říká Patrick Winn, autor knihy Narcotopia.

V 60. a 70. letech se kmenoví vůdci z Wa vypracovali na skutečné narkobarony, a to díky asistenci americké tajné služby. CIA totiž během studené války v jihovýchodní Asii využívala pašeráky drog pro sběr informací a pěstitelé opia z kmene Wa za její pomoci vybudovali exportní trasy do Thajska.

Američané toho začali brzo litovat, když se heroin ze Zlatého trojúhelníku začal šířit mezi jejich vojáky ve Vietnamu a prezident Richard Nixon v reakci na morální zděšení veřejnosti vyhlásil válku proti drogám. Nastala bizarní situace, kdy protidrogová agentura DEA na pokyn Bílého domu rozjela rozsáhlé protidrogové operace a jejím agentům v Asii chodily výhrůžky od lidí ze CIA, kteří si pěstovali styky s místními kartely.

„Heroin, který brali naši vojáci ve Vietnamu, pocházel z kopců jihovýchodní Asie a jedním z hlavních producentů opia, z něhož se tento heroin vyráběl, byli lidé z kmene Wa. Toto opium sbírala organizace napojená na CIA, která ji používala jako zdroj zpravodajských informací,“ vysvětluje Patrick Winn v rozhovoru pro portál Crimereads.

Zemi tisíce pagod hrozí rozpad. Junta panikaří a popravuje své generály

Narkobaroni z Wa navíc v posledních letech svou produkci diverzifikovali a vrhli se i na výrobu metamfetaminu a fentanylu, jenž stojí za katastrofickými statistikami úmrtí na předávkování opioidy v USA. Nutno podotknout, že v tom nejsou žádnou výjimkou, do obchodu se syntetickými drogami jsou zapojeny téměř všechny etnické bojůvky v Myanmaru a dokonce i tatmadaw, tedy armáda loajální k juntě.

Otázkou je, jak se k dalšímu rozvoji tamního narkobyznysu postaví Peking. Oficiální měnou ve Wa je jüan, nejrozšířenější řečí je mandarínská čínština a energetickou infrastrukturu nebo mobilní sítě zde vybudovaly čínské firmy. A potírání obchodu se smrtícím fentanylem je jedna z mála věcí, na které se Si Ťin-pching a Joe Biden dokázali na listopadovém setkání v San Francisku domluvit.

Pozoruhodný stát v kopcích jihovýchodní Asie však nejspíš jen tak nezanikne. Jak před pěti lety prohlásil Pao Jou-siang na velké vojenské přehlídce při příležitosti třicátého výročí vyhlášení nezávislosti: „Lid Wa je pánem svého osudu.“

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video