Španělský premiér a šéf vládních socialistů Pedro Sánchez (8. listopadu 2019) | foto: Sergio Perez, Reuters

Podle prvních výsledků vyhráli španělské volby socialisté, posiluje pravice

  • 13
První předběžné výsledky parlamentních voleb ve Španělsku potvrzují odhady u volebních místností a ukazují na nárůst pravice. Volby přesto vyhráli vládní socialisté Pedra Sáncheze, který se stal premiérem loni v červnu po vyslovení nedůvěry vládě lidovců. Po sečtení 91 procent hlasů mají 121 mandátů, dosud měli 123.

Druzí skončili v nedělních volbách lidovci, kteří by měli obsadit 86 křesel. Třetí se umístila krajně pravicová strana Vox, která oproti dubnovým volbám získá zřejmě zhruba dvojnásobek křesel v dolní komoře parlamentu, tedy 53. Druhá největší levicová aliance Unidas Podemos má zatím 35 křesel a středopravá Ciudadanos se propadla z 57 mandátů na 10.

K výsledku v nedělních volbách už straně Vox gratulovala mimo jiné šéfka francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení Marine Le Penová. „Gratulace lídrovi Voxu Santiagu Abascalovi za jeho působivou práci v opozici, která mu přinesla tak rychle plody,“ napsala Le Penová na twitteru.

Blahopřání „přátelům z Voxu“ zaslal i šéf italské krajní pravice Matteo Salvini. „Vsadím se, že (média) už mají připravené titulky vítězství krajní pravice, rasistů, nacionalistů, fašistů...žádný rasismus ani fašismu, v Itálii ani ve Španělsku, chceme jen žít v míru v našem vlastním domě,“ napsal italský exministr vnitra Salvini na twitteru.

Podobné výsledky přinesl již dříve průzkum mezi voliči u volebních místností. I podle něj vyhrála socialistická strana. Více hlasů podle průzkumu mezi voliči získal pravicový blok, nebude však mít většinu.

Sondáž společnosti GAD3 předpověděla vítězným socialistům 114 až 119 křesel, zatímco dosud jich měli 123, a Lidová strana (PP) by mohla obsadit 85 až 90 poslaneckých mandátů, zatímco dosud jich měli 66. Vox může více než zdvojnásobit počet křesel z nynějších 24 a může být třetí nejsilnější stranou s 56 až 59 křesly. Pravicový blok tak bude mít podle prvních odhadů mezi 155 až 164 poslanci, levicový mezi 147 až 156.

Velkou ztrátu podle očekávání utrpěla zřejmě středopravá strana Ciudadanos, která se propadla z 57 křesel až na 14 či 15. Druhá nejsilnější levicová aliance Unidas Podemos také nejspíš ztratila, a to ze 42 na 30 až 34 mandátů. 

Pravicový blok PP, Vox a Ciudadanos tak bude mít podle prvních odhadů mezi 155 až 164 poslanci a socialisté s Unidas Podemos mezi 147 až 156. Oba bloky tedy budou muset hledat podporu u menších regionálních stran.

Druhé vítězství v jednom roce

Znovu tak svou stranu k vítězství přivedl premiér Pedro Sánchez, který se po dubnových volbách nedokázal domluvit s další stranou na podpoře pro důvěru v dolní komoře. Nyní bude záležet na králi Felipem VI., který po schůzkách s lídry parlamentních stran rozhodne, koho navrhne na premiéra. Ten pak musí získat důvěru v parlamentu.

První odhady rovněž ukazují, že se příliš nezmění postavení katalánských separatistických stran v dolní komoře španělského parlamentu. Nejvíce křesel z nich získá nejspíš opět Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž lídr Oriol Junqueras je už dva roky ve vězení za neústavní referendum o nezávislost a minulý měsíc dostal trest 13 let.

Nově se ale do španělského parlamentu zřejmě dostane radikálně levicová katalánská strana separatistů nazvaná Kandidátka lidové jednoty (CUP), která by mohla získat tři až čtyři poslance.

Volby ve Španělsku vyhráli socialisté premiéra Sáncheze (duben 2019):

29. dubna 2019

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video