Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Slováci osvobodili Haščáka i exšéfa tajné služby, policejní prezident odchází

  13:54aktualizováno  18:37
Spoluzakladatel skupiny Penta Jaroslav Haščák už není trestně stíhaný, slovenský generální prokurátor stíhání zrušil. Haščák byl obviněný z korupce, stejně jako bývalý ředitel slovenské civilní tajné služby SIS Vladimír Pčolinský. I ten je nyní znovu na svobodě. Policejní prezident Peter Kovařík, sám obviněný ze zneužití pravomocí a maření spravedlnosti, pak rezignoval.
Jaroslav Haščák, spolumajitel slovenské investiční skupiny Penta Investments

Jaroslav Haščák, spolumajitel slovenské investiční skupiny Penta Investments | foto: Profimedia.cz

Haščákovi obhájci rozhodnutí generálního prokurátora v prohlášení pro média uvítali. Zatím se však k jeho obsahu nechtějí vyjadřovat, protože text rozhodnutí se zdůvodněním jim ještě nebyl doručen. Ze stejného důvodu se ani jejich klient zatím nechce vyjadřovat ke svému dalšímu postupu.

„Sdělení generální prokuratury „jen potvrzuje názor klienta, že byl v prosinci 2020 obviněný (vzatý do vazby) bez jakéhokoli skutkového základu“, uvedli Haščákovi advokáti.

Haščák čelil obvinění z uplácení a praní špinavých peněz v rámci staré kauzy Gorila, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků právě ze strany Penty. 

Haščák se podle spisu z případu a kolujících nahrávek scházel s politiky a dalšími vlivnými lidmi v bytě v bratislavské Vazovově ulici. A právě za 200 tisíc eur si měl nahrávku ze spisu koupit od někdejšího ředitele kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Ľubomíra Arpáše.

I on a jeho žena byli kvůli tomu obvinění. Podle dřívějších informací slovenských médií policie podezírala Arpáše z toho, že ze SIS vynels nahrávky z odposlechů ze zmíněného bytu. Podnikateli Haščákovi hrozilo dvanáct až dvacet let vězení. Stíhání všech tří obviněných však nyní zrušil přímo generální prokurátor Maroš Žilinka.

Rozhodnutí zdůvodnil nedostatkem důkazů, přičemž se podle listu Sme ztotožnil i s názorem Nejvyššího soudu. Ten uvedl, že „orgánům činným v trestním řízení se v předmětné věci nepodařilo zajistit důkazy v takovém množství a kvalitě, které by v tomto stádiu trestního řízení umožňovaly vyvodit podezření v určité rozumné míře pravděpodobnosti, že obvinění se skutků tak, jak jsou jim kladeny za vinu, dopustili“.

Generální prokurátor pak dodal, že výpovědi svědků nepotvrzují důvodnost vzneseného obvinění a že byl porušen zákon v neprospěch obviněných. Zohlednil také nálezy Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva.

Arpáš v minulosti tvrdil, že informace a analýzy odevzdával někdejšímu šéfovi tajné policie StB v komunistickém Československu Alojzi Lorencovi, který spolupracoval s Pentou. Penta nekalé jednání v kauze Gorila od začátku popírá.

Haščák byl ve zmíněném případu zhruba měsíc ve vazbě. Po obvinění se vzdal výkonných pozic v Penta Investments a také začal na rodinu převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny.

Pochybnosti v souvislosti s informacemi o úniku nahrávky z SIS dříve vyslovil její tehdejší šéf Vladimír Pčolinský. Podle jeho slov není jisté, že Arpáš měl přístup ke zvukovému záznamu ze zmíněné aféry.

Zastaveno i stíhání Pčolinského

Také Pčolinský si přitom nyní může oddychnout. Na jaře přišel o funkci ředitele SIS poté, co byl v jiném případu obviněn z korupce. Generální prokuratura však nyní osvobodila i jeho. Své rozhodnutí zdůvodnila blíže neupřesněnými procesními pochybeními a chybějícími důkazy v případu.

„Obvinění byla od začátku nezákonná a nebyla založena na pravdivých informacích,“ řekl Pčolinský po propuštění z vazby. Tvrdil, že rozhodnutí o zrušení stíhání prokuratura zdůvodnila asi na 75 stranách. 

Úřad speciální prokuratury, který je zvláštní složkou prokuratury a který na vyšetřování zmíněné kauzy dohlížel, označil verdikt generální prokuratury za svého druhu ojedinělý.

Slovenská policie zadržela kvůli korupci šéfa tajné služby Pčolinského

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová označila zrušení obvinění Pčolinského za překvapivé, a to o to více, že teprve minulý týden senát Nejvyššího soudu a předtím jiné jeho senáty neshledaly důvody ke zrušení vazebního stíhaní Pčolinského.

Pčolinský čelil obvinění, že společně s bývalým náměstkem SIS přijal od stíhaného podnikatele Zoroslava Kollára úplatek ve výši čtyřicet tisíc eur (přes jeden milion korun) za to, že jej tajná služba nebude dále odposlouchávat a nebude se zabývat jeho osobou. Policie nakonec Kollára zatkla koncem října minulého roku.

Exšéfa SIS zadržela a obvinila policie letos v březnu. Před soudem vypovídal téměř šest hodin. Po rozhodnutí o vzetí do vazby byl převezen do věznice v Leopoldově. Šéfem SIS se stal po loňských parlamentních volbách, po kterých si nová čtyřčlenná vládní koalice za jeden z hlavních cílů dala potírání korupce.

Nová éra ve slovenské justici. Přichází muž, jenž stál proti Kočnerovi

V reakci na zmíněné obvinění Pčolinský požádal o odvolání z čela SIS. Jeho advokátka Eva Mišíková tehdy uvedla, že její klient obvinění vnímá jako snahu o diskreditaci své osoby, ale vzdává se funkce, protože si není jistý, „zda má smysl v takovýchto poměrech působit“. Novým šéfem této instituce se pak v květnu stal tehdejší náměstek Michal Aláč.

Stíhaný policejní prezident rezignoval

Rezignaci pak v úterý ohlásil slovenský policejní prezident Peter Kovařík. Z čela policie chce odejít v polovině září. Minulý týden ho policie obvinila ze zneužití pravomocí a z maření spravedlnosti. „Nedokážu si představit svou další činnost coby policejní prezident, který je stíhán. Musím respektovat, že jsem obviněn. Pro všechny musí platit stejný metr,“ řekl v úterý Kovařík.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec, kterému se podle zákona policejní prezident zodpovídá za výkon své funkce, Kovaříkovo rozhodnutí uvítal. Je však zároveň přesvědčen, že obvinění šéfa policie bylo účelové a Kovařík protiprávně nejednal. O dalším postupu ohledně policejního prezidenta hodlá ministerstvo vnitra informovat v příštích dnech.

Kovařík už dříve označil své stíhání za pokračování tlaku na policii kvůli vyšetřování citlivých kauz elitní policejní složkou NAKA a proti obvinění podal stížnost. Prokuratura ho obvinila kvůli tomu, že v červenci přerušil akci policejní inspekce vůči svědkům v případech, které NAKA vyšetřuje. 

Dva ze zmíněných svědků, které policejní inspekce obvinila kromě jiného z křivé výpovědi, uprchli. Jednoho z nich mezitím zadrželi příslušníci NAKA, další podle médií požádal o azyl v Chorvatsku. Podle Kovaříka policejní inspekce porušila při zmíněném zásahu interní předpisy.

PŘEHLEDNĚ: Ficovo Slovensko se rozpadá. Koho už policie zatkla?

Kovařík je třetím policejním prezidentem v řadě, který čelí stíhání. Jeho dva předchůdci v čele policie však byli obviněni až poté, co funkci opustili. Slovenská média i v souvislosti se zmíněným případem policejní inspekce a postupem prokuratury psala o válce v bezpečnostních složkách. 

Jejím důvodem má být kromě jiného stíhání několika desítek bývalých vysokých úředníků, podnikatelů či představitelů různých institucí včetně policie a justice z období, kdy byli u moci sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Jeho strana skončila po loňských volbách v opozici.

Například portál Aktuality.sk napsal, že Kovařík není pachatelem, ale obětí. 

„Není nominant oligarchů, kteří by chtěli zakládat tajná společenství, aby mohli vydírat podnikatele, krýt mafii a sloužit politikům. Nepřišel zametat kauzy pod koberec. Navzdory tomu, nebo právě proto, je trestně stíhaný,“ uvedl portál.

Někteří ze stíhaných ve zmíněných i korupčních kauzách se mezitím přiznali a začali spolupracovat s policií. Jejich věrohodnost dlouhodobě zpochybňuje expremiér Fico, jehož strana také navrhovala mimořádnou schůzi sněmovny o odvolání ministra vnitra. Kvůli obstrukci části poslanců se schůze ale nekonala.

1. prosince 2020

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Experta Antoše srazilo auto. Je mimo ohrožení života, MS komentovat nebude

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  19:07

Hokejový expert České televize Milan Antoš už na domácím světovém šampionátu komentovat nebude. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Špičky ODS řeší, jak naloží s Novotným. Ve hře je výzva k odchodu ze strany

14. května 2024  16:10,  aktualizováno  16:59

Pro starostu pražských Řeporyjí za ODS Pavla Novotného to není úplně dobrý den. Nejprve mu ráno...

Studentka v New Yorku roztrhala svůj diplom na protest proti válce v Gaze

14. května 2024  16:30

Studenti Kolumbijské univerzity v New Yorku nadále dávají najevo svůj odpor k válce v Pásmu Gazy....

Vojenská pomoc USA už přijíždí, bude mít vliv na boje, ujistil Blinken v Kyjevě

14. května 2024  6:32,  aktualizováno  16:27

Vojenská pomoc z nedávno schváleného amerického balíku pomoci už přijíždí na Ukrajinu, část...

Soukupova vláda nad TV Barrandov končí. Podnikatel Čermák má jeho podíl

14. května 2024  16:27

Podnikatel Jan Čermák plně ovládl společnost Empresa Media, která z 99 procent vlastní a provozuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...