Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Slováci začnou plošně testovat na covid, v Irsku zavírají obchody

  15:00aktualizováno  18:00
Další evropské země zavádějí přísnější opatření v reakci na zhoršující se vývoj pandemie. Slovensko od konce týdne začíná s dobrovolným plošným testováním. Irsko zavře maloobchodní prodejny a vyzývá občany, aby nejezdili více než pět kilometrů od domova. V italské Lombardii platí od čtvrtka zákaz nočního vycházení.

Slovenský premiér Igor Matovič ukazuje mapu slovenských okresů zbarvenou podle rizika nákazy. (12. října 2020) | foto: Profimedia.cz

Na Slovensku dosud zaznamenali 31 400 pozitivních případů. Za poslední den přibylo 705 pozitivně testovaných. V reakci na zhoršující se situaci premiér Igor Matovič oznámil plošné testování obyvatel starších 10 let. Bude však zřejmě dobrovolné.

„S velmi velkou pravděpodobností to (testování) bude dobrovolné. Lidé, kteří se neprokážou jakýmkoliv testem, ať z tohoto státního otestování nebo když soukromě podstoupí test jinde, budou po následujících deset dnů v karanténě,“ upřesnil v úterý Matovič.

Domácí karanténu pro ty, kteří nebudou mít test, hodlá vláda zavést zákazem vycházení. Ten může za stávajícího nouzového stavu nařídit. Kabinet tuto možnost využil již o velikonočních svátcích, kdy omezil možnost cestování. Zaměstnavatelé už upozornili, že zmíněná karanténa může mít dopad na chod podniků.

Testování bude prováděno rychlotesty, stát jich už objednal 13 milionů. Pilotní fáze otestování lidí ve vybraných regionech země je pak naplánována už na konec tohoto týdne, hlavní část se pak uskuteční zejména o dalších dvou víkendech.

Na zorganizování největší akce svého druhu v novodobé historii Slovenska bude stát potřebovat pomoc asi čtvrtiny z celkového počtu zdravotníků a mediků v zemi. Zorganizováním a provedením testování, které podle Matoviče nemá v Evropě a ve světě obdoby, kabinet pověřil armádu.

Předseda slovenské vlády řekl, že po celé zemi bude zřízeno na 5000 odběrných míst, které by podle dřívějších informací měly zhruba kopírovat hlasovací místnosti při volbách. Stát na to potřebuje nasadit 20 000 zdravotníků.

Vlastní testování uskuteční domovy seniorů či nemocnice. Lidé by měli být svoláváni na testování podle abecedy na vymezený čas tak, aby se zamezilo jejich shromažďování u odběrných míst.

Dobrovolné zdravotníky má motivovat je má nejen odměna, ale i příplatek ve výši 20 eur (546 korun) za každého zjištěného nakaženého pro ty pracovníky, kteří budou vykonávat samotné odběry vzorků. Testování o víkendu má podle Matoviče zase zajistit, že zůstane zachována běžná zdravotnická péče.

V úterý zasedala bezpečnostní rada státu, které se kvůli nejasnostem kolem testování zúčastnila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ta si ještě předtím na ranní schůzce s Matovičem vysvětlila slovní přestřelku v médiích z víkendu a pondělí, kdy premiérovi vytkla, že se jako vrchní velitelka ozbrojených sil dozvěděla o zapojení armády do testování až se zpožděním. 

Matovič to vysvětloval slovy, že chtěl hlavu státu zpravit až ve chvíli, kdy bude mít nakoupené potřebné testy. Prezidentka následně uvedla, že je proti povinnému testování, na což Matovič kvůli nepřesnému vyznění ve slovenských médiích znovu reagoval a pak svá slova bral zpět. To všechno si podle Čaputové na setkání vysvětlili.

Prezidentka na tiskové konferenci po zasedání bezpečnostní rady opět řekla, že je proti jakýmkoliv sankcím za neúčast na testování. Pokud by lidem hrozil postih za odmítnutí testu, nedalo by se mluvit o dobrovolnosti, míní. Ocenila pak připravenost armády a podotkla, že úspěch projektu bude záviset i na tom, jak úzce budou vojáci spolupracovat se samosprávami, které by samy nedokázaly tak náročný projekt zrealizovat.

Dodala, že plošné testování může pro Slovensko znamenat přínosy, ale i hrozby. Ty se nyní organizátoři akce snaží eliminovat, ujistila prezidentka s tím, že je testování příležitostí pro všechny, kteří se necítí dobře nebo se v práci setkávají se spoustou lidí, a pohybují se tedy v rizikovém prostředí.

Po jednání bezpečnostní rady státu se premiér vyslovil pro to, aby země do budoucna zavedla bezplatné testování také na hranicích se sousedními státy.

Proti plošnému testování obyvatel se ze slovenských parlamentních stran postavila krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, jejíž předseda Marian Kotleba vystupuje také proti nošení roušek. Pochybnosti o úspěchu akce, pokud jí nebude předcházet odborná debata, ale vyjádřil také šéf lékařské komory.

Irsko zpřísňuje a doufá v poklidné Vánoce

Irská vláda v úterý oznámila jedny z nejpřísnějších protikoronavirových opatření v Evropě vůbec. V zemi se zavřou všechny maloobchodní prodejny, které neposkytují klíčové služby. Restaurace a hospody budou nově smět prodávat jídlo pouze s sebou. Zároveň vláda obyvatele vyzvala, aby se drželi ve vzdálenosti do pěti kilometrů od domova. Školy v Irsku naopak oproti Česku nebo Slovensku zůstávají otevřené.

Premiér Micheál Martin uvedl, že důkazy svědčící o potenciálně vážné situaci v nadcházejících týdnech jsou příliš silné, než aby bylo možné je ignorovat. Řekl však také, že úplné uzavření ekonomiky není „realistická možnost“. Opatření, která mají zůstat v platnosti po šest týdnů, mají začít platit od středeční půlnoci.

Premiér zároveň vyjádřil naději, že Vánoce bude možné „smysluplně“ oslavit. Zavázal se také, že vláda zajistí finanční pomoc jedincům a podnikům, na které opatření dopadnou nejsilněji.

Irsko už při první vlně nákazy zavedlo jedny z nejpřísnějších zákazů. V uplynulých týdnech začala země kvůli novému nárůstu případů koronaviru opět opatření zpřísňovat. Podle dostupných informací se nákaza koronavirem ve zhruba pětimilionovém Irsku dosud potvrdila u více než 50 tisíc lidí, z nichž 1 852 zemřelo.

Noční zákaz vycházení v Lombardii

Lombardii, bohatý region na severu Itálie a také nejhůře zasažený koronavirem, čeká od čtvrtka nově noční zákaz vycházení. Stane se tak poprvé od května, kdy skončila v Itálii první karanténa. Zákaz bude platit od 23:00 do 5:00. Noční zákazy vycházení vyhlásila v předchozích dnech i některá další evropská města, tento zákaz platí například od soboty ve Francii v devíti největších městech mezi 21. a 6. hodinou, ve stejnou dobu i ve Slovinsku. O víkendech by v Lombardii měla zůstat uzavřená i obchodní centra, která neprodávají potraviny.

„Souhlasím s hypotézou přísnějších opatření v Lombardii. Mluvil jsem s předsedou vlády (regionu Attiliem) Fontanou a se starostou (Milána Giuseppem) Salou a v nejbližších hodinách budeme společně pracovat na této variantě,“ uvedl v pondělí večer podle italských médií ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Ministr zdravotnictví a představitelé regionu se na nových opatřeních shodli po dalším výrazném zhoršení epidemické situace v oblasti. Lombardie v pondělí zaznamenala 1 687 nových případů nákazy koronavirem. V celé Itálii je pak za stejný den dokonce 9 338 nových případů. Za poslední týden vzrostl počet hospitalizovaných s koronavirem v Lombardii o 145 procent.

Již v sobotu Lombardie nařídila uzavření restaurací a barů úderem půlnoci a také veškerý amatérský sport. Přísnější opatření zavedla pak v neděli celá Itálie. V restauracích a barech v Itálii budou lidé od 18:00 obslouženi pouze tehdy, budou-li sedět u stolů. U jednoho stolu smí přitom být jen šest osob. Premiér Conte v neděli rovněž oznámil zastavení amatérských sportovních soutěží a místních trhů. Starostové měst také mají pravomoc uzavřít ve 21:00 veřejná prostranství, kde se shromažďuje příliš mnoho lidí.

Podle v pondělí zveřejněných údajů ministerstva zdravotnictví se od začátku epidemie v Itálii nakazilo 423 578 osob. Celkem 36 616 lidí již zemřelo.

Další španělský region se izoluje

Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka na dva týdny omezí pohyb svých obyvatel. Opustit region budou moci lidé jen z důležitých důvodů, například kvůli práci. Podobná uzavírka platí ve Španělsku, kde se počet nakažených od počátku pandemie už blíží milionu, v řadě měst, včetně jeho metropole Madridu, kde má ale toto opatření skončit v sobotu.

Opatření zpřísňuje i druhý nejhůře postižený španělský region Katalánsko, který od víkendu na dva týdny zavřel bary a restaurace (smí prodávat jen jídlo s sebou) a ode dneška nařídil zavřít od 22:00 do 7:00 obchody s nonstop provozem. Cílem opatření je zamezit šíření koronaviru zejména mezi mladými, kteří po uzavření barů v těchto obchodech nakupovali alkohol a srocovali se jinde, ač jsou v Katalánsku zakázána shromáždění více než šesti osob. Uzavírkou obchodů v noci se chce katalánská vláda vyhnout zavedení nočního zákazu vycházení.

Autoři: ,

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Nejvyšší soud USA podpořil náboženské skupiny ve sporu o covidových omezeních

Nejvyšší soud Spojených států dal ve středu za pravdu náboženským skupinám, jež napadly nejnovější restrikce v...

Berlínská ulice ponese jméno aktivistky místo kolonizátora viněného z masakrů

Berlínská radnice rozhodla, že ulice, která nese jméno koloniálního guvernéra Německé východní Afriky viněného z...

Slovenského politika Kollára navštěvují v nemocnici ženy, sestrám to vadí

Přítelkyně šéfa parlamentu Borise Kollára se opakovaně dostaly do sporu se zdravotními sestrami Nemocnice sv. Michala v...

Už žádní vtipálci a ukradené cedule. Víska Fucking po letech mění název

Po letech sporů se obyvatelé rakouské osady Fucking rozhodli, že změní její název. Od příštího roku se bude víska se...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...