Vůdkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová plánovala druhé referendum na březen příštího roku s tím, že brexit schválený loni v červnu situaci oproti prvnímu referendu změnil. Výsledek voleb označila za zklamání. „Kolem brexitu a (skotské) nezávislosti panuje samozřejmě nejistota. SNP si musí důkladně promyslet, jak dál,“ řekla.
Vůdkyně Konzervativní strany ve Skotsku Ruth Davidsonová už prohlásila, že druhé referendum o skotské nezávislosti je „mrtvé“.
SNP obsadí v novém britském parlamentu pravděpodobně 35 míst, o 21 méně než nyní. List The Daily Telegraph upozorňuje, že skotští nacionalisté dostali o půl milionu hlasů méně než v roce 2015, zatímco konzervativci ve Skotsku o 300 000 více.
Podle analytika Kryštofa Kruliše bylo od začátku jasné, že SNP v předčasných volbách může jen ztratit „V posledních volbách získali ve Skotsku téměř všechny mandáty, takže obhájit tento výsledek bude velmi těžké. Pokud pár mandátů ztratí, tak se to proti nim dá použít v politické rovině k oslabení jejich pozice ohledně požadavku dalšího referenda o samostatnosti Skotska,“ uvedl Kruliš v polovině dubna pro iDNES.cz.
Do parlamentu se nedostal například někdejší skotský premiér a čelný představitel SNP Alec Salmond, který vedl v roce 2014 kampaň za skotské referendum. Ve svém obvodě prohrál s konzervativním kandidátem Colinem Clarkem.
Salmond připustil, že jeho prohra je těžkou ranou pro SNP. Vyzval současně své zvolené stranické kolegy, aby v Londýně usilovali o vytvoření „progresivní aliance“, která by zabránila tomu, aby se Theresa Mayová stala premiérkou. Prohrál i dosavadní šéf poslanecké skupiny SNP ve Westminsteru Angus Robertson.