Pyrrhovo vítězství: Mayová vyhrála, většinu nemá. Čelí výzvám k rezignaci

  23:00aktualizováno  9. června 10:52
Britské parlamentní volby se dostaly do dramatického finiše. Vyhráli konzervativci, většinu však nezískali. V 650členném parlamentu mají po sečtení většiny okrsků 318 křesel. Čeká se složité vyjednávání, či další volby. Opozice slaví a lídr labouristů Jeremy Corbyn už vyzval premiérku, aby vzhledem k chabému výsledku ve volbách podala demisi.

Už je jisté, že ani jedna ze stran nedosáhne na většinu, ke které je potřeba zisk minimálně 326 mandátů. Konzervativci mají 318 křesel a labouristé 261, ostatní strany skončily s velkým odstupem. V současnosti má strana Mayové v parlamentu 330 křesel, labouristé 232. Volební účast byla 68,7 procenta.

Zbývá sečíst poslední volební obvod ve východolondýnském Kensingtonu. Kvůli velmi těsnému rozdílu v počtu hlasů pro první dva kandidáty zde pomocníci po dvou kolech sčítání dostali před dalším kolem po celonočním bdění pauzu na odpočinek.

Politická sebevražda a obavy. Londýn se probudil do povolební kocoviny

Mayová se měla k výsledkům voleb vyjádřit v deset hodin londýnského času (v jedenáct hodin SELČ). Spekulovalo se, že oznámí rezignaci. Před novináře ale nakonec nepředstoupila a místo toho má namířeno do Buckinghamského paláce, kde královnu požádá o pověření sestavit novou vládu (více čtěte zde).

09.června 2017 v 07:11, příspěvek archivován: 09.června 2017 v 08:01

Theresa Mayová připravuje na 10:00 projev. Spekuluje se, že kvůli překvapivým volebním výsledkům oznámí rezignaci #GE2017

Navzdory předvolebním průzkumům si labouristé udržovali v průběhu noci dlouho náskok před vládnoucí stranou. Vyhráli v prvních obvodech, které hlásily výsledky už kolem půlnoci našeho času, a povedlo se jim vyhrát i například v Canterbury, vyhlášené baště konzervativců.

„Jsem pyšný na výsledky, které přicházejí ze všech koutů země. Lidé se rozhodli volit pro naději,“ řekl nad ránem lídr labouristů Jeremy Corbyn.

Sám Corbyn pohodlně obhájil své křeslo ve volebním obvodu v londýnském Islingtonu. „Politika se změnila a už nepůjde zpátky do krabice, kde byla předtím,“ dodal Corbyn a vyzval premiérku k rezignaci.

Volební výsledky ve Velké Británii zatím vypadají pro vládnoucí konzervativce...
Lídr labouristů Jeremy Corbyn (9.6. 2017)

Podle šéfky Skotské národní strany (SNP) Nicoly Sturgeonové je Mayová nyní v nelehké situaci. SNP podle dosavadních výsledků přišla o jednadvacet křesel, když získala 35 mandátů, a Sturgeonová nepopírá, že to je zklamání, ale ne tak hrozné, jaké podle ní zažívají konzervativci.

„Pro Theresu Mayovou je to katastrofa. Arogantně vyvolala volby a myslela si, že rozdrtí opozici, všechny smete a propluje k strhující většině. Její pozice je velice, velice těžká,“ řekla Sturgeonová. Za její stranou skončili Liberální demokraté s 12 křesly a Demokratická unionistická strana, jež uspěla v 10 okrscích. Právě severoirská strana podle televize Sky News zvažuje, že podpoří konzervativce, aby mohli vytvořit vládu.

Fotogalerie

Fiaskem skončily volby pro nacialistickou stranu UKIP, která nezískala ani jeden mandát. V reakci na volební debakl rezignoval šéf partaje Paul Nuttall. Podle agentury Reuters prohlásil, že po volebním „kolapsu“ musí strana vstoupit do nové éry.

Mayová, která stejně jako Corbyn uspěla ve svém volebním obvodu, v průběhu sčítání hlasů prohlásila, že se konzervativci pokusí zajistit Británii potřebnou stabilitu.

Premiérka vyhlásila předčasné volby, aby si upevnila mandát pro vyjednávání podmínek pro brexit (o vyhlášení voleb jsme psali zde). Na konci května uvedla, že pokud ve volbách přijde byť jen o šest křesel, bude to pro ni prohra. K jednacímu stolu s Evropskou unií by v takovém případě vyslala lídra opozice.

20.května 2017 v 11:03, příspěvek archivován: 08.června 2017 v 23:45

If I lose just six seats I will lose this election and Jeremy Corbyn will be sitting down to negotiate with Europe: https://t.co/OwbfDseOJh

Co teď?

Pro Mayovou, pokud ve funkci zůstane, bude velice náročné sestavit vládu. Ve hře jsou tři scénáře. Konzervativci by s některou s dalších partají uzavřeli dohodu o důvěře a podpoře. V rámci této dohody si strany přislíbí podporu při hlasování o důležitých tématech, jako je státní rozpočet.

Variantou je také zformování tradiční koalice a dosažení absolutní většiny. Tuto možnost zvolil v roce 2010 Cameron, kdy šel do spojenectví s Liberálními demokraty tehdejšího předsedy Nicka Clegga. Poslední možností je pokus o vládnutí bez většiny. Historie však ukazuje, že taková vláda by neměla příliš dlouhého trvání.

Británie po volbách

Britové měli šanci volit od sedmi ráno až do deseti večer. Podle údajů z centra Londýna ze čtvrtečního odpoledne, byla účast mírně nadprůměrná (více o průběhu volebního dne čtěte zde).

Mayová v poslední výzvě adresované voličům během čtvrtka prostřednictvím sociálních sítí hovořila o „silné ekonomice a nejlepší možné dohodě o brexitu“. Konzervativci slíbili investice do bydlení, omezení imigrace či vyrovnaný rozpočet (kompletní volební manifest konzervativců najdete zde).

Labouristé před volbami představili poměrně radikální levicový manifest. Corbyn lákal na zlepšení podfinancované zdravotní péče, zlevnění či zrušení školného a na štědřejší sociální dávky.

Průzkumy předpovídaly výhru konzervativců. Jejich původně drtivý náskok se však s blížícími se volbami postupně ztenčoval. Poslední sondáže jim předpovídaly podporu mezi 41 až 46 procenty. Ještě před dvěma týdny by přitom získali téměř 50 procent. Naopak labouristé v posledních dnech posílili. Hlas by jim dalo 34 až 40 procent respondentů. S velkým odstupem pak skončili Liberální demokraté a Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele dál houstne atmosféra. Začínají zbíhat první vojáci, střelba na hranicích si vyžádala první mrtvé. Lídr...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Najdete na iDNES.cz