Obrat v americké politice. Senát ukončil vojenskou podporu Saúdské Arábie

  • 75
Senát USA ve čtvrtek schválil rezoluci, která doporučuje ukončit americkou vojenskou pomoc Saúdské Arábii v jemenské občanské válce. Senátoři také jednomyslně podpořili rezoluci, kterou uznali saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána odpovědným za říjnovou vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Podle agentury Reuters bylo hlasování o ukončení podpory Rijádu v jemenské občanské válce spíše symbolické. Aby rezoluce nabyla síly zákona, musí ji nyní schválit i Sněmovna reprezentantů. Republikánští poslanci, kteří mají ve sněmovně většinu, však doposud blokovali jakýkoliv návrh namířený proti Saúdské Arábii.

Saúdská armáda blokuje jemenské přístavy. Zemí se šíří cholera a hlad

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem.

Konflikt si od svého začátku v roce 2015 již vyžádal přes 8 700 lidských životů. Právě Saúdská Arábie je jednou ze stran konfliktu, které blokují přístup humanitární pomoci do země. Jemenem kvůli
nedostatku jídla a pitné vody nyní otřásá humanitární krize. 

Pro ukončení vojenské pomoci Rijádu ve čtvrtek překvapivě hlasovalo také sedm republikánských senátorů. Ve stočlenné horní komoře amerického Kongresu jich návrh podpořilo celkem 56, proti bylo 41 senátorů.

Chášukdží byl zavražděn při návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu 2. října. Rijád odmítá, že korunní princ dal k vraždě pokyn. O možné odpovědnosti dědice trůnu ale hovořily jak zdroje v Turecku, tak údajně i americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). Americký prezident Donald Trump dříve uvedl, že USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že v pozadí vraždy saúdskoarabského novináře je skutečně Muhammad bin Salmán.

Znepřátelené strany v Jemenu se mezitím dohodly na příměří v klíčovém jemenském přístavu Hudajdá. Informoval o tom ve čtvrtek generální tajemník OSN António Guterres. Dohody bylo dosaženo na závěr rozhovorů mezi zástupci jemenských povstalců a vlády, které se konaly od minulého týdne ve Švédsku.

Podle Guterrese dohoda zahrnuje stažení vládních i povstaleckých jednotek z Hudajdá v nejbližších dnech. Nahradí je složky, které OSN nazývá „místní síly“. Guterres také řekl, že příměří se bude týkat nejenom města Hudajdá, ale celé stejnojmenné provincie. 

Monitorování situace zajistí OSN, která také pomůže s distribucí pomoci civilistům. Guterres uvedl, že dnešní dohoda by mohla být výchozím bodem pro ukončení bojů a humanitární krize Jemenu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video