Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

„Ségo“ má laboratoř na vsi, „Sarko“ knížectví v Paříži

  11:15aktualizováno  11:15
Dva největší favorité prezidentských voleb, Nicolas Sarkozy i Ségolene Royalová, se po celé Francii přetahují o každý hlas. U sebe doma - v základnách, které si po léta pečlivě budovali, se však o podporu bát nemusí. Ve všech volbách, které tam zatím absolvovali, s přehledem vyhráli.

Sarkozy a Royalová, největší favorité prezidentských voleb. | foto: Reuters

Vše o prezidentských volbách ve Francii... ČTĚTE ZDE

Občané západofrancouzského regionu Poitou-Charentes, kterému od roku 2004 velí socialistická favoritka, jí slouží jako pokusní králíci. Royalová si tu v zemědělské oblasti kolem klidného města Poitiers mohla vyzkoušet vládnutí nanečisto. A podle průzkumů jsou místní se svou laborantkou, která tuto oblast už od roku 1988 zastupuje v Národním shromáždění, spokojeni.

Její volební preference tu pro první kolo voleb dosahují šestatřiceti procent, v celostátním měřítku má o deset bodů méně. Její kampaň je tu proto méně intenzivní než v jiných částech Francie, ale toto zanedbávání Royalová místním vynahradí v pátek, kdy v Poitiers ukončí své předvolební turné.

"Lidé na ní oceňují entuziasmus a vůli bojovat za ně. Je to originální vizionářka," spouští propagační vyřídilku elegantní čtyřicátník, viceprezident regionu Jean-Francois Macaire. V posledních měsících v podstatě převzal od "Ségo" otěže nad krajem, ve kterém žije 1,7 milionu lidí. "Ale Royalová si do poslední chvíle nechává v regionu funkci arbitra," dodává s úsměvem.

Co je její největší úspěch? Philippe Bonnet, 41letý novinář z poitierského Centre Presse, říká: "Podařilo se jí za tři roky vytvořit 6300 pracovních míst pro mladé, která jsou dotovaná regionem. A právě nedostatek pracovních příležitostí je to, co tu lidi nejvíce trápí."

Zelená revoluce
Kritizuje její špatnou spolupráci s ostatními regiony na větších hospodářských projektech, a naopak chválí její roli v podpoře vzdělávání a boji za životní prostředí. Ekologie je její vlajková loď. Z regionálních peněz podporuje "zelenou revoluci" - lidé dostávají finanční injekce na pořizování solárních panelů nebo kolektorů dešťové vody.

V regionu, jehož pýchou jsou kozí sýry, vzniklo za Royalové také první gymnázium ve Francii, které čerpá sto procent své energie z obnovitelných zdrojů. Jmenuje se případně Kjóto.

Přehled kandidátů a jak se bude volit

"Ségo" se také postavila proti stavbě dálnice, která měla protínat močálovou oblast. Z její stavby nakonec sešlo. Řidič autobusu Thierry Gauthier však nesouhlasí: "Regionu chybí dálnice z východu na západ. Jak se pak máme hospodářsky rozvíjet, když tu nemáme kvalitní spojení se zbytkem Francie?"

Knížectví Nicolase Sarkozyho
Pařížská čtvrť Neuilly-sur-Seine, která se zaklínila na prestižním místě mezi Vítězným obloukem a futuristickými stavbami v La Défense, je už dlouhá léta baštou Nicolase Sarkozyho.

Už v roce 1983 si ho místní občané, kteří patří k pařížské smetánce (najdete mezi nimi třeba herce Jeana Rena nebo Gérarda Depardieua), jako 28letého mladíka zvolili za starostu.

V dalších vítězných taženích pokračoval ve všech následujících - ať už parlamentních nebo místních - volbách. Starostovat přestal až v roce 2002 kvůli vyšším politickým metám, ale dosud si tu ponechává roli radního.

Šedesátitisícová Neuilly je skutečná výkladní čtvrť Paříže. Všude plno zeleně, ukázkově udržované, rozkvetlé záhony, fasády činžáků jsou bez škrábnutí sprejera, parkem se procházejí elegantní důchodkyně, imigrantů tu potkáte pomálu. Francie jak z nereálného propagačního materiálu.

"Neuilly má štěstí na výborné starosty. Dobrý byl Sarkozy, ale i jeho předchůdce a nástupce," říká osmdesátník, který se starosvětsky v obleku vydal na svoji pravidelnou odpolední procházku po čtvrti.

Socialističtí kritici však největšímu soupeři Royalové a jeho spolupracovníkům na radnici vyčítají, že čtvrť udržuje v umělé izolaci od problémů Francie.

Každá obec by měla dát k dispozici dvacet procent svého bytového fondu na sociální bydlení. Neuilly se plnění této normy tvrdošíjně vyhýbá a pro chudší vrstvy obyvatel nabízí k životu jen 2,5 procenta svých bytových jednotek.

Naopak favorit francouzské pravice je obviňován tiskem, že si díky svým konexím pomohl ve čtvrti k apartmánu za šestinásobně nižší sumu, než by byla jeho tržní cena.

Sarkozy si pečlivou mravenčí prací a chytrým populismem ze čtvrti vyrobil svoje malé knížectví. "Mnohé místní si naklonil tím, že jim k narozeninám nechal z radnice poslat blahopřání a někdy i květiny," říká padesátnice, která bývalému starostovi rozhodně nefandí.

Vyjednával s šílencem
Největší hodinu slávy tu Sarkozy v roli starosty zažil ještě jako poměrně neznámý politik v květnu 1993. Tehdy místní mateřskou školu obsadil ozbrojený šílenec, který vyhrožoval vyhozením budovy do povětří, pokud nedostane výkupné.

Sarkozy se s ním pustil do přímého vyjednávání z očí do očí a několik dětí z jedenadvaceti rukojmích sám po dohodě s vyděračem, který nakonec zemřel při zásahu policie, vynesl ven. Od té doby už "Sarko" zůstal politickou celebritou.

Co je oběma baštám společné? Nepoznáte v nich, že se nacházíte v domovském teritoriu jednoho z favoritů. Žádná jednostranná výzdoba nástěnek ani adorace či zatracování místních politických hvězd se nekonají. Spíše mezi lidmi převládá pocit lhostejnosti. Nejčastěji uslyšíte povzdech: Už abychom ty volby měli za sebou.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roztržka potvrzena. Prezident Zeman v pořadu u Soukupa definitivně skončil

Pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. Tak hradní mluvčí...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Pomoc dětem přívrženkyně IS může položit norskou vládu, koalice se zlobí

Rozhodnutí Norska povolit ženě spjaté s teroristickou organizací Islámský stát návrat zpět do země by mohlo mít pro...

Zbývá jim minuta. Deset, devět, osm... Rána. Trump popsal zabití Solejmáního

Televize CNN získala záznam ze sobotního shromáždění republikánských sponzorů, kde americký prezident Donald Trump...

Kašlající Němec havaroval s dodávkou a zanechal spoušť. Zaskočila mu svačina

Německý řidič způsobil v pátek kuriózní dopravní nehodu kvůli záchvatu kašle, která odstartovala řetězec nešťastných...

Posledních sto kilometrů. Čína je krůček od podmanění Mekongu

Jeden z největších veletoků naší planety se nenávratně mění. Na Mekongu a jeho přítocích rostou desítky přehrad a Čína...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz