Chirac, hrobník de Gaullova odkazu, jde do důchodu

  16:10aktualizováno  16:10
Francouze čeká v neděli první kolo prezidentských voleb. Z dvanácti kandidátů vyberou nástupce Jacquesa Chiraka. Ten sedí v Elysejském paláci už dvanáct let. Muž, který se hlásí k odkazu de Gaulla. Ale do dějin vstoupí spíš jako jeho hrobník.

Jacques Chirac | foto: Reuters

Skupina důchodců ve vesnici Colombey-les-Deux-Églises postává před bílým náhrobkem, pod nímž byl uložen Charles de Gaulle. Pod krucifixem se hromadí pamětní desky a věnce. Kmeti procítěně vykládají, jak generál všem chybí.

Prezidentský kandidát Nicolas Sarkozy u hrobu Charlese de Gaulla.

Vůdce protinacistického odboje a bývalý prezident, který naformoval osnovu francouzské politiky na léta dopředu, zůstává pro Francouze největší osobností dějin.

Co by říkal na to, kam Francii dovedl jeho pohrobek Jacques Chirac, který ve funkci prezidenta po dvanácti letech končí? Neobrátil by se v hrobě?

Chirac: špatný generálův odchovanec
Chirac stál dlouhá léta v čele strany, která se na de Gaulla přímo odvolávala, ale často kráčela přímo proti generálovým ideám.

Chirac například přivedl Francii zpět do vojenské struktury NATO, z které de Gaulle zemi kvůli neshodám s USA vyvedl.

Nebo se stal jedním z hlavních hlasatelů větší integrace Evropského společenství, zatímco pro jeho slavného předchůdce by bylo přenechání rozhodujících pravomocí na bezejmenných byrokratech něčím absolutně nepředstavitelným.

Jacques Chirac před de Gaullovým portrétem.

Chirac se odklonil i od de Gaullovy ekonomické "třetí cesty“ (mezi kapitalismem a socialismem) směrem k většímu liberalismu.

Podobně taky překopal stranický systém. De Gaulle se snažil stát nad stranami a ve svém hnutí sjednocovat výkvět francouzského veřejného života. Chirac naopak ze své strany RPR, která se chlubila přitažlivou nálepkou gaullistická, udělal mašinu, která mu měla zajistit jeho osobní triumf v prezidentských volbách.

Přehled kandidátů a jak se bude volit

"RPR nikdy nebyla gaullistická strana,“ říká Jacques Dauer z Académie du Gaullisme, která se snaží uchovávat odkaz svého apoštola pro budoucí generace.
"A gaullistou už vůbec není pan Sarközy,“ dodává skoro s odporem de Gaullův věrný přívrženec, který zdůrazňuje maďarskou verzi kandidátova jména.

I tak je Sarkozy podle tradice gaullistou nazýván. Prostě proto, že se tak ve Francii pravicovým politikům říká. A zdá se, že jim tato přezdívka bez náplně zůstane, i když favorit voleb slibuje liberální reformy, které by se de Gaullovi nemusely líbit.

Hrobník gaullismu
Ale zpět k Chirakovi. Zdá se, že tento čtyřiasedmdesátiletý politik do francouzských dějin vstoupí jako hrobník gaullismu. A to přesto, že se stále pasuje do role generálova nástupce a posledního opravdového gaullisty.

Z generálových myšlenek už Francii zůstala opozice vůči Americe, zahleděnost do vlastní slavné minulosti a kasání se velikostí vlasti. A také jistá arogance vůči nefrancouzskému světu, která se projevila, když hned po nástupu k moci v roce 1995 nechal Chirac přes protesty celé planety testovat atomové bomby v Tichomoří.

V době irácké krize zas jízlivě vzkázal středoevropským státům, které podporovaly pozici USA, že "propásly dobrou příležitost mlčet“.

De Gaullovo posmrtné znárodnění
De Gaulle, který má v celé zemi stále velké množství "fanklubů“, už je mrtev 36 let a za tu dobu se jeho odkaz "znárodnil“.

Jeho jménem se dnes ve Francii ohání kdekdo. Socialisté, když protestují proti privatizaci státního plynárenského podniku. Pravice zas, když se jí nelíbí nějaké nařízení z Bruselu. Každý ho má plná ústa, i když nikdo nedělá to, co by si generál nejspíš přál.

Charles de Gaulle v Kanadě v roce 1967.

"Politici si de Gaulla připomínají, jen když se jim to hodí. Nikdy ne v souvislosti s dlouhodobou vizí,“ kritizuje Dauer současné elity. "Z gaullismu už mnoho nezbylo. Jen nostalgie,“ říká tento osmdesátník, který za vším vidí agenty CIA a americké i evropské vůdce označuje za "vraždící yankee“.

Podle něj žádný z kandidátů na nového prezidenta nenabízí vizi budoucnosti, všichni myslí jen pár let dopředu. De Gaulle, po němž je v každém větším městě pojmenovaná některá z hlavních tříd či náměstí, má svoji budoucnost zajištěnu.

V jeho vesničce, ve které je pohřben, se na jeho počest staví rozlehlé muzeum. Má posílit gaullistický turismus, z něhož Colombey-les-Deux-Églises žije a který se stárnutím pamětníků přeci jen uvadá.

Čistě hypotetickou otázku, jakou šanci by měl vůdce protinacistického odboje, kdyby nastoupil do letošních voleb, není snadné odpovědět. Ale minimálně v hlasování o největší historickou osobnost vyhrál de Gaulle na plné čáře.

Vše o prezidentských volbách ve Francii... ČTĚTE ZDE

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

V Polsku se zřítil akrobatický letoun do řeky, německý pilot nepřežil

Po pádu z obrovské výšky do řeky Visly zahynul v polském Plocku pilot...

V polském městě Plock se při sobotním leteckém dni jedno akrobatické letadlo zřítilo do řeky Visly. Pilot při nehodě...

V Thajsku nelezte na pagody a e-cigarety nechte doma, varuje velvyslankyně

Thajská velvyslankyně Ureerat Chareontoh ve své pražské rezidenci (31. května...

Přísným přístupem k tvrdým drogám je Thajsko známé, i kuřáci by však měli zpozornět. V zemi totiž platí zákaz...

Dánský Dannebrog. Nejstarší stále používané státní vlajce je již 800 let

Dánská vlajka

Vlajky provázejí lidstvo od nepaměti. Vyvinuly se počátkem novověku na námořních lodích, přičemž původ jejich...

Najdete na iDNES.cz