Snímek zachycující nechvalně proslulé ruské žoldáky z Wagnerovy skupiny na Ukrajině (31. května 2022) | foto: Profimedia.cz

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

  • 395
Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní média zveřejňují stále více zpráv o jejích úspěších a po celém Rusku je nyní možné spatřit billboardy lákající k připojení k ní. Podle analytiků změna reflektuje úlohu skupiny v bojových operacích na Ukrajině a snahu Kremlu skrze ni mobilizovat co nejvíc.

„Vagnerovci nejsou ani elitní jednotky, ani dobře vycvičené komando. Jsou jen dalším druhem potravy pro děla. Slouží jako protiváha případné politické hrozbě ze strany generálů. Kreml prostě nedůvěřuje ozbrojeným silám,“ řekl stanici Al-Džazíra specialista na ruskou armádu Pavel Luzin.

Podle něj skupina žoldáků slouží Kremlu dvěma účelům. Poskytuje využití pro ty jedince, kteří by mohli představovat bezpečnostní riziko, a zároveň slouží jako pojistka proti armádě, proti které je Putin může nasadit v případě potřeby. „Setkáváme se tu s fragmentalizací vojenské moci typickou pro autoritativní režimy,“ podotýká Luzin.

Soukromé vojenské skupiny jsou v Rusku oficiálně zakázané. Moskva se tak ke skupině nikdy oficiálně nepřihlásila, stejně tak jako její údajný sponzor, takzvaný Putinův kuchař Jevgenij Prigožin. Západ si myslí, že je skupina prodlouženou rukou Kremlu ve vojenských záležitostech v zahraničí.

Průběh války na Ukrajině ale mlčení Kremlu mění. Prigožina vyfotili na východě Ukrajiny. Podle britských zpravodajců převzal státní vyznamenání „Hrdina Ruska“ za nasazení svých žoldnéřů na Ukrajině.

List The Guardian uvádí, že poprvé se objevilo uznání existence skupiny v státních médiích v květnu. Státní rozhlas uvedl, že ruská armáda má „vlastní orchestr“ na Ukrajině. Pojem orchestr se často používá v souvislosti právě s vagnerovci, kteří jsou pojmenováni po německém skladateli a oblíbenci nacistického vůdce. Podle kritiků jméno jasně dokládá fascinaci vrchních postav skupiny třetí říší.

Jak Ukrajinci zlikvidovali vagnerovce. Pozadí tajné operace ve Stachanovu

Prokremelský bulvární deník Komsomolskaja pravda na své titulní stránce nedávno dokonce zveřejnil příběh o angažmá žoldnéřů v dobytí donbaské elektrárny Vuhlehirsk. Na webové stránce skupiny se krátce poté objevila výzva, ať se zájemci přidají k „legendě“ a podílejí se na osvobozování Donbasu.

Bilboardy s nabídkou připojení se k „orchestru“ se objevily napříč Ruskem. Kyrgyzstánská média uvedla, že vagnerovci lákají na účast ve „speciální vojenské operaci na Ukrajině“ obyvatele Kyrgyzstánu a Uzbekistánu.

Podle analytiků se vagnerovci nyní dostávají do popředí pozornosti právě kvůli této své nové úloze coby výkladní skříně pro potenciální rekruty. „Vagnerovci se nyní stali tak veřejně známými právě kvůli změně svého statutu,“ myslí si přední britský expert na Rusko Mark Galeotti. „Je to alternativní zdroj bojové pracovní síly nezbytný právě proto, že jde pouze o ‚zvláštní vojenskou operaci‘ a Kreml tedy nemůže jednoduše mobilizovat muže, které potřebuje.“

Skupina si vydobyla pověst zkušených vojáků, kteří sehrávají elitní úlohu ve vojenských operacích Ruské federace. Byli to právě vagnerovci, kteří byli na začátku války pověřeni úlohou zlikvidovat řídící ukrajinské představitele včetně prezidenta Volodomyra Zelenského.

V průběhu války se vagnerovci rovněž dostali do předních frontových linií. Britské ministerstvo obrany jim například přisuzuje ústřední roli v bojích o Luhanskou oblast včetně dobytí poslední zdejší ukrajinské bašty Lysyčanska.

Propagandistická úloha

Skupina má kromě praktické vojenské úlohy i svou propagandistickou roli. Protože nemá žádný oficiální status, Kreml je může nasadit na specifické druhy akcí tam, kde by oficiální ztráty ruské armády působily moskevské PR mašinerii značné problémy.

Když přežiješ, získáš svobodu. Ruská armáda verbuje v kriminálech

Podle bývalého člena skupiny Marata Gabidullina ruské vedení právě proto nasadilo vagnerovce v Sýrii, aby „si zachovalo tvář“ a mohlo tvrdit, že se jim podařilo dosáhnout úspěšných vojenských operací bez zbytečného krveprolití. „Ztráty, které utrpěli žoldáci, nebyly započítány mezi oficiální čísla, takže iluze nekrvavé války byla dosažena. Ve skutečnosti tam bylo hodně krveprolití,“ podotýká.

Gabidullin rovněž tvrdí, že to byli právě ruští žoldáci, kteří pro syrského prezidenta Bašára Asada dobyli území. Zásluhy si ale přisvojila ruská armáda. „Chtěli jsme vytvořit obraz silné ruské armády, která dosáhla vítězství za malou cenu,“ říká bývalý žoldnéř, který nyní žije ve Francii a je jediný známý příslušník vagnerovců, jenž zatím vystoupil ze stínu obklopujícího skupinu.

28. února 2022


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video