Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Domy se potápějí, mamuti vylézají. Věčně zmrzlá Sibiř rychle taje

  20:29
Nezměrné Jakutsko na Sibiři je jedním z nejchladnějších obydlených koutů naší planety. Tamější poměry v posledních letech dramaticky mění klimatická změna. Věčně zmrzlá půda taje, domy se na rozmáčené půdě propadají a migrační trasy sobů se mění, píše americký deník The New York Times.
Hledači mamutích ostatků v sibiřském Jakutsku

Hledači mamutích ostatků v sibiřském Jakutsku | foto: Amos Chapple (Radio Free Europe / Radio Liberty)

„Všechno se mění a lidé se snaží přizpůsobit,“ řekl reportérovi amerického deníku farmář Afanasij Kudrin z vesnice Nalimsk ležící za polárním kruhem. „Je  potřeba, aby  se zima vrátila, ale je stále tepleji a tepleji,“ posteskl si  třiašedesátiletý muž.

Ví, o čem mluví. Arktida se otepluje dvakrát rychleji než zbytek naší planety a to platí i pro Jakutsko, region na severovýchodě Ruska přezdívaný Království zimy. Je to obrovská oblast: Jakutsko zabírá dvacet procent rozlohy Ruska a pokud by bylo samostatné, bylo by osmým největším státem na světě.

Globální oteplování však zaběhlé pořádky rychle mění. Kvůli teplejším zimám a delším létům postupně roztává permafrost, který pokrývá 90 procent Jakutska. Místní téměř každé jaro čelí katastrofickým záplavám. Jejich domy se na podmáčené půdě hroutí, stoupající hladina vody vyplavuje mrtvoly z vesnických hřbitovů a ničí už tak vzácné a těžko sjízdné cesty.

„Lidé nedokážou dohlédnout rozměr této změny a naše vláda o ní ani neuvažuje,“ komentuje pozvolné tání věčně zmrzlé půdy Aleksandr Fjodorov z Melnikovova institutu pro výzkum permafrostu v Jakutsku.

Státní instituce nemají prostředky, aby dopad klimatické změny pořádně zmapovaly. Klíčovou je například otázka, kolik metanu se uvolní z tajícího permafrostu. Metan je totiž jako skleníkový plyn daleko efektivnější než oxid uhličitý a jeho uvolňování dál urychluje proces oteplování planety (více například zde: Hrozba skrytá v permafrostu. Bublající jezera v Arktidě straší vědce).

Krajina plná bradavic

V Jakutsku, správním centru stejnojmenného regionu, průměrná roční teplota během posledních dekád poskočila z minus deseti na minus 7,5 stupně Celsia. Tající a propadající se půda poškodila v třistatisícovém městě asi tisícovku domů. Po celém regionu se objevují termokrasy, propadliny a hrboly v terénu, které při pohledu z letadla vypadají jako obří bradavice a časem promění krajinu v bažinu.

Jakutsk. Rusko

Jakutsk. Rusko

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Ve vesnici Usun-Kjujol kdysi žilo 750 lidí, dnes z nich zůstává jen hrstka. Dříve rovná silnice lemovaná dřevěnými chalupami se zkroutila mezi termokrasy a už ani nepřipomíná cestu. Na rozmáčené a propadající se půdě se nedá hospodařit, stodoly a ploty se hroutí a lidé se stěhují pryč za suchou půdou, na které se ještě dá něco vypěstovat. 

Nikolaj Makarov zůstává. Jeho dům se už čtyřikrát sesul natolik, že nešlo otevřít dveře a pod podlahu prosakovala voda, takže podlahy hnily. Dvaašedesátiletý vesničan proto staví nový dům na pilířích zapuštěných pět metrů hluboko, kde je ještě zmrzlá půda.

„Je to jako kdyby tudy prošla válka. Brzo v této vesnici už nebude žádná rovná půda. Mně zbývá tak třicet, čtyřicet let života, tak snad můj nový dům tak dlouho vydrží,“ říká.

Teplejší zimy, delší léto

Klimatická změna je patrná také v Sredněkolymském okrese. V tomto odlehlém koutě Sibiře o velikosti Řecka žije jen 8 000 lidí v celkem deseti vesnicích. Dříve zde léto trvalo od prvního června do prvního září, dnes je o několik týdnů delší.

A jestliže místní pamatují časy, kdy rtuť teploměru v lednu padala k minus šedesáti, dnes naměří „jen“ minus 45. Horní vrstva půdy, která v létě roztaje a v zimě zamrzá, dnes měří asi tři metry. Dříve to bylo maximálně 90 centimetrů. Půda je kvůli tání a zvýšeným srážkám mokřejší a Jakutsko je tak téměř každý květen dějištěm katastrofálních záplav.

Sredněkolymsku loni na jaře velká voda změnila přistávací dráhu v bažinu a malé letiště, které představuje životně důležitou bránu do světa, bylo na týden uzavřeno. V nedaleké vesnici Nalimsk zažili záplavy pět let za sebou.

Oteplování se podepisuje i na místní fauně. Dříve migrující ptáci, především turpani hnědí, přilétávali pravidelně první víkend v červnu. Nyní se objevují už na prvního máje a jsou mezi nimi i husy, což je novinka. Změnily se migrační trasy sobích stád.

Mamutí kly, vlčí hlava

Místní lovci byli zvyklí uchovávat ulovené maso a ryby ve sklepeních vyhloubených ve věčně zamrzlé půdě. Na tyto „přírodní lednice“ už ale není spolehnutí, protože půda taje a maso se kazí. „Musíme maso kupovat, ale není dobré, je moc suché,“ stýská si Vasilij Okonešnikov, vesnický předák z Nalimsku. „Kupovat maso je pro nás hanba, měli bychom lovit. Ale nemáme na výběr,“ dodává.

Ve vesnici Berjozovka žijí především Evenkové. Původní obyvatelé nezměrné tajgy mezi Jenisejem a Lenou opustili kočovný způsob života až na základě vládního nařízení v roce 1954 a jejich počty se vytrvale tenčí. Berjozovka je každé jaro zaplavena, oni se však odmítají odstěhovat, protože se bojí, že přijdou o loviště ryb.

„Jeden čas nám říkali, že máme vesnice opustit, ale lidé to nechtějí. Přišli by o všechno a celá naše kultura by zmizela,“ říká představitelka místní organizace původních sibiřských národů Okťabrina Novoselcevová. 

31. května 2013

Rozmrzající půda komplikuje lov zvěře i zemědělství, místním však nabízí i nové možnosti obživy. Už v roce 1901 zde objevili prvního mamuta, který běhal po Sibiři přibližně před deseti tisíci lety, a nyní zachovalé ostatky těchto pravěkých monster vycházejí na povrch čím dál častěji.

Vykopávání mamutů je sice ilegální, jenže Číňané jsou za jeden mamutí kel ochotni zaplatit až 16 tisíc dolarů (asi 370 tisíc korun) a to už je částka, které se těžko odolává. Lovci klů ostatně objevili zachovalou vlčí hlavu z pleistocénu, o níž nedávno informovala světová média (Zmrzlá sibiřská půda vydala poklad. Vlčí hlavu starou 40 tisíc let)

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  10:24

Přímý přenos Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Nejvyšší soud odmítl dovolání střelce z úřadu práce. Potvrdil mu doživotí

26. dubna 2024  10:15

Nejvyšší soud potvrdil Jiřímu Dvořákovi doživotní trest vězení za násilné útoky na několik žen v...

Tohle je nenávist, řekl o protestech za Gazu Trump. Kampus stále nevyklidili

26. dubna 2024  9:29

Kolumbijská univerzita v New Yorku odložila ultimátum, podle něhož měli protestující propalestinští...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...