Cachjagín Elbegdordž s Vladimirem Putinem na fóru v roce 2017 (9. června 2017)

Cachjagín Elbegdordž s Vladimirem Putinem na fóru v roce 2017 (9. června 2017) | foto: Profimedia.cz

Když vy Ukrajinu, my Rusko? Mongolský exprezident škádlí Putina dávnými mapami

  • 233
Ruský diktátor Vladimir Putin se ve svém nedávném rozhovoru s americkým novinářem Tuckerem Carlsonem rozpovídal o dávné historii Ruska a Ukrajiny. Ne všem se ale jeho výklad dějin zamlouval. Bývalý mongolský prezident ukázal Putinovi i světu, co by si podle logiky vládce Kremlu mohl nárokovat Ulánbátar. Zároveň ale ujistil: „Jsme mírumilovná a svobodná země.“

Vladimir Putin dal minulý týden rozhovor kontroverznímu americkému novináři Tuckeru Carlsonovi. Dvouhodinový záznam ale více než interview připomíná monolog ruského vládce, který se snaží Carlsonovi přiblížit svůj pohled na historii.

Putin opakovaně obhajuje ruské právo na Ukrajinu skrze středověké souvislosti. Tvrdí, že historie ruské státnosti začala už v devátém století, kdy kníže Rurik vládl Novgorodu.

Poskytl prostor válečnému zločinci, Putin mu dal přednášku, kritizují Carlsona

Historici ale upozorňují, že touto érou lze dokládat i začátek ukrajinské státnosti, jelikož tehdy nic jako centristický stát jednoho národa neexistovalo. Putin pak zběžně mluví i o 13. století, ve kterém probíhala mongolská invaze na západ.

Putin zmiňuje, že v důsledku této expanze Kyjev ztratil suverenitu a spadl pod mongolskou nadvládu. Podle Putinovy logiky by pak Mongolsko mohlo mít nárok nejen na Ukrajinu, ale také na naprostou většinu Ruska.

Bývalý mongolský prezident z let 2009 až 2017 Cachjagín Elbegdordž tak raději poslal světu na sociální síti X jasný vzkaz: „Po Putinových výrocích jsem našel historickou mapu Mongolska. Nebojte. Jsme svobodná a mírumilovná země.“ V jednom z obrázků pak dokonce porovnává rozlohu mongolského impéria s Rusí v 15. století.

9. února 2024


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video