Ruský pravoslavný kněz žehná stíhacímu letounu SU-27 SM na letišti v...

Ruský pravoslavný kněz žehná stíhacímu letounu SU-27 SM na letišti v Sevastopolu. (26. listopadu 2014) | foto: Profimedia.cz

Ruští kněží žehnají jaderným zbraním. Pravoslavná církev to chce zakázat

  • 75
Není neobvyklé, aby pravoslavní kněží žehnali ruským zbraním, včetně tanků a jaderných střel. Pravoslavná církev chce nyní tuto praxi zakázat. Její vedoucí představitelé přitom v minulosti obhajovali žehnání jako pomoc církve národu.

V ruské pravoslavné tradici kněz může požehnat věřícímu nebo různým objektům, jako je dům či loď. V posledních letech kněží ale též pronášeli modlitby nad nejnovějšími typy ruského vojenského vybavení, často potom na pravidelných ruských vojenských přehlídkách.

Nové směrnice připravované pravoslavnou církví by mohly této praxi zamezit. „Požehnání vojenským zbraním není reflektováno v tradici ortodoxní církve a nekoresponduje s obsahem (žehnacího) ritu,“ stojí v dokumentu na stránkách moskevského patriarchátu, uvádí agentura Reuters

Případný zákaz se nicméně týká zbraní jaderného ničení, tanků a dalších velkých zbraní, které mohou způsobit smrt „neurčitého množství lidí“. 

Osobním zbraním či vojákům budou kněží moci stále žehnat, protože to souzní s pravoslavnou tradicí. Už ve dvanáctém století ruští kněží posvěcovali zbraně mladých princů, poukazuje britský deník The Telegraph.

„Můžeme mluvit o požehnání válečníkovi, jehož vojenskou povinností je obrana vlasti. Na konci souvisejícího rituálu je jeho osobní zbrani též požehnáno, protože je spojena s jednotlivcem, který obdržel požehnání. Podle stejné logiky by zbraním hromadného ničení nemělo být žehnáno,“ uvedl již dříve Sava Tutunov z moskevského patriarchátu.

Pravoslavní kněží žehnají i raketám Sojuz:

Po ruské anexi Krymu v roce 2014 sociální sítě zaplavily obrázky kněží v dlouhých černých hábitech, jak vylévají svěcenou vodu na tanky, stíhačky, protiletadlový zbraňový systém S-400 či jaderné ponorky. Podobné snímky se objevily i v souvislosti s ruskou intervencí v Sýrii, kterou hlava ruské pravoslavné církve, patriarcha Kyrill, nazval „svatou válkou“. 

Kyrill v minulosti žehnání jaderným zbraním obhajoval. Poté, co veřejnost zkritizovala požehnání nové jaderné střele, kterou NATO pojmenovalo „Satan“ v roce 2015, patriarcha uvedl, že jaderné zbraně jsou „nutné pro zachování ruské svrchovanosti“. Další vysoce postavení církevní hodnostáři mluvili o jaderných zbraních jako o obraně před zotročením ze strany Západu.

Kněží nyní proberou, zda schválí dokument. K diskuzi církev přizvala i veřejnost, finální verdikt se očekává na konci května, potvrdit jej musí patriarcha Kirill.

Neblahé spojení

Praxe žehnání zbraním dosvědčuje stále větší provázanost mezi ruskou vládou, vojenskými silami a církví. Kněží se stávají vojenskými kaplany a vláda je využívá k propagaci patriotismu. 

Za to se jim stát odvděčuje podporou církevních staveb a a vyzdvihováním pravoslavné církve jako stmelujícího prvku ruské společnosti postavené na křesťanských hodnotách.

Symbolem toho spojení je stavba obrovské katedrály ve vojenském parku u Moskvy. Budova by měla být vůbec jednou z největších pravoslavných katedrál na světě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video