Putin ve čtvrtečním vystoupení v televizi upozornil, že Rusko hodlá o současné vypjaté situaci na Ukrajině v první řadě vyjednávat, možnost silového řešení však není zcela vyloučena.
"Faktor síly na mezinárodním poli tu vždycky existoval, existuje a bude existovat," prohlásil šéf Kremlu. "Rada federace Ruska dala (ruskému) prezidentovi právo nasadit ozbrojené síly na Ukrajině. Pevně doufám, že nebudu nucen toto právo využít a že politickými a diplomatickými prostředky se nám podaří vyřešit všechny nejnaléhavější aktuální problémy Ukrajiny," objasnil Putin.
V otázce separatistických tendencí na východě Ukrajiny Putin odmítl, že by šlo o předem naplánovanou iniciativu Moskvy, jíž realizují neoznačení ruští vojáci a agenti. "Na východě Ukrajiny nejsou žádné ruské jednotky. Všechno jsou to místní občané," prohlásil.
Opřel se přitom dále do vládnoucích sil v Kyjevě a jejich postupu při řešení nepokojů ve východoukrajinských regionech. "Došlo to až tak daleko, že na civilní obyvatelstvo vyslali tanky a letectvo, to je další zločin dnešních mocných v Kyjevě," odpověděl na jednu z otázek, kterou zaslali do studia diváci. Namítal, že ukrajinská vláda by měla s proruskými separatisty na východě země raději vést dialog.
Putin přiznal vojenský zásah na Krymu
Ruský prezident se v televizi vrátil také k měsíc starým událostem na Krymském poloostrově. Znovu zopakoval, že Moskva postupovala tak, aby ochránila ruskojazyčné obyvatelstvo, které se ocitlo v nebezpečí.
"Na jihu a jihovýchodě Ukrajiny se lidé začali obávat o svou budoucnost s ohledem na vlnu nacionalismu a hrozby na jejich adresu a také snahy zrušit některá práva národnostních menšin," řekl šéf Kremlu.
"Na místa gubernátorů a další vedoucí pozice regionů byli vysláni lidé z Kyjeva, u nichž je podezření, že své majetky získali rozkrádáním," vrátil se ruský prezident k událostem, které předcházely anexi Krymu.
K odtržení poloostrova prohlásil, že ani v tomto případě nešlo o připravovanou akci."Nic se nepřipravovalo předem, všechno se dělo za chodu na základě okamžitých požadavků. Naším úkolem bylo zajištění bezpečnosti občanů," řekl.
V dalších větách nicméně Vladimir Putin vůbec poprvé nepřímo přiznal, že Moskva se na Krymském poloostrově vojensky angažovala. "...za zády sil krymské domobrany samozřejmě stáli naši vojáci a jednali velmi korektně, ale rozhodně a profesionálně," řekl. Blíže se Putin k roli ruských vojáků nevyjádřil.
"Museli jsme učinit opatření, aby se situace na Krymu nevyvíjela tak, jako teď na východě Ukrajiny, kam přijely tanky," uvedl s poukazem na "zelené mužíčky", jak se začalo přezdívat neoznačeným rusky mluvícím ozbrojencům na poloostrově. Referendum o připojení poloostrova k Rusku by jinak podle něj nemohlo být uspořádáno důstojně.
Odmítl ale, že by připojení bylo vynucené. "Rusko nepřipojilo Krym silou, Rusko pouze vytvořilo podmínky pro svobodný projev vůle obyvatel Krymu a Sevastopolu. Rozhodli se sami občané," vysvětloval Putin.
Je to vytlačování Ruska, namítal šéf Kremlu
Krize na UkrajiněSLAVJANSK: Do města vjely transportéry s ruskou vlajkou POLITOLOG: Kyjev na východě Ukrajiny udělal několik chyb PRVNÍ VÝSTŘELY: Ukrajinci dobyli letiště v Kramatorsku ZEMAN: Na Ukrajině bojují gansteři proti gangsterům HROZBA: Rusko chce zastavit dodávky plynu na Ukrajinu ANALÝZA: Čtyři scénáře ruského postupu na Ukrajině PUTINOVI NEJBLIŽŠÍ: Kolegové z KGB a kamarádi z dači ODPOSLECHY: Rusové plány dokázali utajit KLIČKO & SPOL.: Kdo se chopil moci v Kyjevě |
Vladimir Putin dále v televizním vystoupení upozornil mimo jiné na setrvávající bipolaritu světového uspořádání a nepřímo osočil další politické hráče z manipulací. Umístění amerického raketového štítu ve východní Evropě podle něj povede jen k závodům ve zbrojení.
V otázce bouřlivého vývoje na Ukrajině pak hovořil velmi obdobně, když se zmínil o "vytlačování Ruska z tohoto velice důležitého regionu, doslova posetého kostmi ruských obětí". Několikrát ve svém projevu naznačil, že současným děním hýbou "jisté síly", které nechtěl konkrétně jmenovat. "Podívejte se, co se stalo s Jugoslávií. Rozřezali ji na malé kousíčky a s těmi teď manipulují. V zásadě totéž chce někdo teď udělat s námi," prohlásil.
"Budeme ale i nadále trpěliví, budeme i nadále důsledně vyjednávat a uděláme všechno pro to, aby byla zajištěna bezpečnost ruského národa," upozornil.
O situaci na Ukrajině se jedná v Ženevě
Ruský prezident dále ocenil čtvrteční zahájení rozhovorů světových mocností o ukrajinské krizi v Ženevě. "Považuji za důležité zahájení dnešních jednání. Je důležité, abychom navrhli lidem skutečný, nikoliv falešný dialog," uvedl Putin. "Věřím, že si jednou s Ukrajinou porozumíme," dodal.
O vypjaté situaci na Ukrajině nyní jednají ministři zahraničí EU, USA, Ruska a Ukrajiny. Čtyřstranných jednání se účastní šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová a ministři Sergej Lavrov, John Kerry a za Ukrajinu Andrij Deščycja.
Jeden z dotazů položil Putinovi psanec Snowden
Ruský prezident odpovídal na dotazy televizních moderátorů ve studiu i diváků ze všech koutů země prostřednictvím živých vstupů. Lidé se hlavy státu mohli ptát i po telefonu nebo svého dotazy zaslat. Podle produkce se tak sešlo celkem 2,5 milionu otázek pro nejmocnějšího muže Ruska.
Mezi řadou odborníků, ale i obyčejných lidí se nicméně zvlášť vyjímal dotaz od jednoho diváka v angličtině: bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Ten v Rusku pobývá na neznámém místě od chvíle, kdy mu byl v zemi udělen azyl. Do Ruska se schoval před americkou spravedlností.
Někdejší expert NSA, který světu vyzradil informace o rozsahu výzvědných aktivit americké vlády, se Putina ptal, zdali se k takovýmto praktikám uchyluje i Rusko.
Šéf Kremlu ale popřel, že by Rusko masově sbíralo data z internetové a telefonické komunikace. Řekl, že by to bylo v rozporu s ruskými zákony.
Při přestřelce na východě Ukrajiny zemřeli tři proruští separatisté: