Sibiřská tajga dál hoří, Trump nabídl Putinovi pomoc s hašením

  11:29aktualizováno  15:43
Sibiřská tajga dál hoří na ploše tří milionů hektarů a prognózy jsou nepříznivé. Shoduje se na tom ruský tisk, který za příčinu alarmující kalamity označuje pasivitu místních úřadů a nedostatečné zdroje. Pomoc ve středu prezidentu Vladimiru Putinovi telefonicky nabídl jeho americký protějšek Donald Trump. Ruská vláda chce vyšetřit, zda sibiřské požáry nebyly založeny úmyslně.

Sibiřská tajga hoří na ploše tří milionů hektarů. (29. července 2019) | foto: AP

V asijské části Ruska je situace krajně nepříznivá a jen tak se nezlepší, tvrdí ruští hasiči a meteorologové. Déšť se v postižených regionech, rozlohou srovnatelných s územím Belgie, v dohledné době neočekává. 

Fotogalerie

Situaci komplikuje fakt, že na odlehlých a nepřístupných místech záchranáři hašení vzdali, protože náklady údajně převyšují výši možných škod. Oheň se ale podle expertů v takovém případě může přesunout do masivních sibiřských rašelinišť, kde „přečká“ zimu a na jaře znovu zachvátí okolní lesy. 

Mluvčí ministerstva pro mimořádné události novinářům řekl, že místní správní úřady v sibiřských regionech situaci nezvládly, zanedbaly varování centrálních orgánů a byly pasivní při hašení. Irek Chačanov, hlavní ruský expert na protipožární ochranu, agenturu TASS upozornil, že znečištění ovzduší zplodinami hoření může mít „velké ekologické a klimatické následky“.

Dým komplikuje život obyvatelům asi 800 ruských měst. Pomalu se přesouvá do sousedních států, zejména do Kazachstánu a Mongolska. Evropskou část Ruska údajně zatím neohrožuje. Oheň spaluje spíše neobydlené oblasti, ztráty na životech nejsou hlášeny.

Od čtvrtka budou podle agentury Interfax ruské letouny rozptylovat nad oblastmi požárů jodid stříbrný ve snaze uměle vytvářet dešťová oblaka. Krystalky této látky působí jako kondenzační jádra, na nichž se vytvářejí kapky deště.

Oheň mohli úmyslně založit ilegální těžaři dřeva

S nabídkou pomoci při hašení sibiřských požárů zatelefonoval ve středu večer do Moskvy americký prezident Donald Trump. Podle sdělení Kremlu prezident Putin označil Trumpův návrh za „krok k obnovení plnohodnotných vztahů“ mezi Ruskem a USA. Slíbil, že americkou pomoc využije, bude-li to potřeba.

28.července 2019 v 14:56, příspěvek archivován: 01.srpna 2019 v 15:41

since no one is talking about it, millions of acres of forests in russia are on fire and thousands of people and animals are in danger. no major news outlets or politicians are covering this. we all call this planet home, please share #SaveSiberianForests https://t.co/Ba0oanBjRd

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil generální prokuratuře, aby prošetřila spekulace, že požáry byly na Sibiři založeny záměrně. Podle spekulací ruského tisku mohli lesy zapálit pracovníci firem, které se zabývají ilegální těžbou dřeva, aby zakryly následky svých skutků.

„Lidem musí být jasné, co a jak se vlastně stalo,“ řekl premiér novinářům. Vyšetřovatelé mají vládě podat zprávu do konce října.

Požáry zasáhly hlavně rozsáhlá území Krasnojarského kraje a Irkutské oblasti, kde vláda vyhlásila stav ohrožení. Putin k hašení ve středu povolal armádu, na pomoc hasičům byly vyslány desítky speciálních armádních letadel a vrtulníků.

Uhaste požár bombou, radí ruská zákonodárkyně

Altajská zákonodárkyně Jevgenija Boroviková navrhla na Facebooku, aby hasiči požár uhasili za pomoci bomby. „Ve Švédsku se podařilo uhasit lesní požár, na který shodili bombu. Při výbuchu bomby je kyslík aktivně absorbován a potlačuje ohniska ohně,” prohlásila podle serveru Lenta.ru Boroviková.

Podle ní se lesy hasí speciálně navrženými bombami také v Číně. „Když bomba dopadne na zem, postříká až tisíc metrů čtverečních směsí, která plamen okamžitě uhasí,“ dodala Boroviková. Pro server RIA News uvedla, že má na mysli vodní bomby typu ASP-500.

29.července 2019 v 00:58, příspěvek archivován: 01.srpna 2019 v 15:43

hello @TomHolland1996, please, help to spread this information: about 2.5 million hectares of forest are on fire in Siberia and Russia’s Far East now and fire fighting was called "economically unprofitable" it's an awful ecological disaster #SaveSiberianForest https://t.co/VZ8iOGy0yT

Ruský etnograf Timofej Moldanov agentuře Interfax řekl, že šamani původních sibiřských národů ve středu zahájili obřady přivolání deště, který by měl pomoci oheň uhasit. 

Zvlášť působivé jsou prý rituály v komunitách Něnců, tajmyrských Dolganů, ugrofinských Marijců a Komijců nebo východosibiřských Jakutů. Modlitbu za déšť dnes zařadili do pravoslavných mší i duchovní v ruských kostelech.

Na Sibiři hoří miliony hektarů lesů, hrozí ekologická katastrofa:

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Obří biologický obraz v Ženevě a orangutani na svobodě

RUKU V RUCE. Francouzsko-švýcarský umělec vystupující pod přezdívkou Saype...

V Ženevě vytvořil umělec obří biologicky rozložitelný obraz z uhlí, křídy, a mléčných proteinů. To v Brazílii stále...

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Demonstranti v Hongkongu poničili nákupní centrum a střetli se s policií

Demonstranti v Hongkongu zdemolovali vybavení nákupního střediska na předměstí...

Nedělní demonstrace v Hongkongu se po poklidném začátku začaly vyhrocovat. Protestující v nákupním středisku na...

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Najdete na iDNES.cz