Zakažme jógu. Ruské věznice zasáhly z obav před homosexuálními orgiemi

  18:58aktualizováno  18:58
Někteří považují cvičení jógy za způsob relaxace, jiní za nebezpečnou praktiku vyvolávající homosexuální touhy. Moskevské věznice musely dočasně přerušit lekce jógy na popud ruské senátorky, která je označila za potenciální zdroj nepokojů mezi vězni. Teologové navíc poukazují na možnost, že by hinduistické kořeny jógy mohly vyvolat náboženské napětí.

Ruští vězni si mohou zacvičit jógu. | foto: Profimedia.cz

„Jóga podněcuje nekontrolovatelné sexuální vzrušení, které může vést k homosexualitě,“ napsala generálnímu prokurátorovi ruská senátorka Jelena Mizulinová, která ho v dopise požádala o prošetření vězeňských lekcí jógy, které by podle ní mohly mezi trestanci vyvolat nepokoje. Senátorka se obávala také možnosti, že jsou lekce v rozporu s ruskými zákony.

Fotogalerie

Podle ruského deníku Moskovsky Komsomolets se Mizulinové nezamlouval fakt, že lekce jógy navštěvují také trestanci pracující ve vězeňské kuchyni.

Ostatní vězni totiž podle ní odmítají přijímat jídlo ze „špinavých rukou homosexuálů“, což by mohlo vyvolat vzpouru a vlnu hladovek. Věznice proto na začátku dubna kvůli vyšetřování lekce jógy dočasně pozastavily.

Mizulinovou podpořil moskevský teolog Alexandr Dvorkin, který je známým odpůrcem menšinových náboženství v Rusku a označuje je za totalitní sekty. Podle stanice BBC má profesor Dvorkin významný vliv, učí na univerzitě provozované mocnou ortodoxní církví a na ministerstvu spravedlnosti řídí radu rozhodující o náboženských záležitostech.

Dvorkin se také před dvěma lety zasadil o zákaz náboženské organizace svědkové Jehovovi, jejíž členové se nyní v Rusku potýkají s represemi. Dvorkin poukazuje na to, že jóga má kořeny v hinduismu a tudíž by mohla podpořit homosexuální vztahy mezi vězni a vyvolat náboženský fanatismus.

Pozastavení lekcí jógy vyvolalo vlnu kritiky a posměšků ze strany ruských uživatelů sociálních sítích.

„Je to odporné, Mizulinová je vážně karikatura,“ napsal jeden z nich. „Rusko by se mělo zabývat skutečnými problémy v zemi, nikoli takovými zbytečnostmi,“ myslí si další. Uživatel Calibr na Twitteru reagoval na tvrzení senátorky a napsal, že „vzrušení by měl kontrolovat stát”.

07.dubna 2019 v 23:32, příspěvek archivován: 09.dubna 2019 v 10:38

Член Совета Федерации России Мизулина потребовала у Генпрокуратуры отменить занятия йогой в СИЗО. Возбуждение должно быть контролируемым государством. https://t.co/qQiZ4ISs14 https://t.co/Lq5xH4GoF4

Do debaty nakonec vstoupil zástupce vedení vězeňské správy Valerij Maksimenko, podle kterého mají lekce jógy na vězně výhradně pozitivní účinky. Vězni navíc vykazují menší potřebu lékařské péče.

„Jóga nikoho nenabádá k homosexualitě. Pokud by to tak bylo, máme demokracii a každý si může v rámci zákona zvolit svoji vlastní cestu,“ dodal v neobvykle upřímném prohlášení pro ruskou rozhlasovou stanici Govorit Moskva. Maximenko reagoval také na Dvorkina, kterého označil za podivína se zastaralým způsobem myšlení.

Mizerné platy a vzpurní vězni. Ruští dozorci si to vynahrazují mučením

Podle Maximenka moskevské věznice v nejbližší době lekce jógy opět obnoví a dokonce rozšíří nabídku cvičení. „Celý svět cvičí jógu a nikomu to neublížilo, ani to z nikoho neudělalo gaye,“ popsal Maximenko.

Ačkoli je homosexualita v Rusku legální, zákon z roku 2013 zakazuje „propagandu homosexuality a chrání děti před popíráním tradičních rodinných hodnot“. Organizace na ochranu lidských práv označují tento zákon za homofobní a diskriminační.  

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Ve Francii vyšetřují vraždu v domově pro seniory, podezřelé je 102 let

ilustrační snímek

Francouzská policie šetří vraždu v domově pro seniory, při níž zemřela 92letá žena. Podezřelou z činu je o deset let...

Indičtí nacionalisté míří k vítězství ve volbách, premiér bude opět Módí

Před sídlem Indické lidové strany se  sešly stovky jásajících příznivců BJP s...

Vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módíhose se ve čtvrtek prohlásila vítězem...

Z Mostu SNP v Bratislavě se zřítila dívka, pád z 80 metrů ji ale nezabil

Most SNP v Bratislavě

Z vyhlídky nad bratislavským Mostem Slovenského národního povstání ve středu odpoledne spadla 17letá dívka. Zřítila se...

Najdete na iDNES.cz