Brunej obhajuje drakonické tresty, nemá pro ně dostatek zbožných svědků

  14:34aktualizováno  14:34
Brunejská vláda napsala dopis Evropské unii, ve kterém obhajuje rozhodnutí trestat homosexualitu ukamenováním. Udělení trestu podle ní totiž vyžaduje svědectví morálních a zbožných mužů. Brunej ve čtyřstránkovém dokumentu vyzvala evropské poslance k „toleranci, respektu a porozumění“, protože se snaží pouze bránit své tradiční rodinné hodnoty.

Brunej zavedla tresty podle práva šaría. Zlodějům hrozí useknutí ruky, homosexuálům smrt ukamenováním. | foto: Profimedia.cz

Brunejský nový trestní zákoník nabízí pestrou nabídku různých způsobů potrestání. Lidem, kteří si obléknou oblečení spojené s opačným pohlavím, hrozí bičování. Zlodějům hrozí amputace některé z končetin. Brunej přijala legislativu letos 3. dubna, a to navzdory masivní mezinárodní kritice. Tu však podle místní vlády vyvolalo nepochopení ze strany ostatních států.

Fotogalerie

„Kriminalizace nevěry a sodomie chrání posvátnost rodiny a manželství jednotlivých muslimů - zejména žen. Tresty ukamenování nebo amputace budou za krádež, loupež, cizoložství nebo sodomii a vyžadují mnoho důkazů,“ napsala Brunej. 

„Svědčit musí dva nebo čtyři muži, kteří žijí podle morálních zásad a jsou zbožní. Jsou vyloučeny všechny nepřímé důkazy,“ tvrdí v dopise. 

Podle brunejských úřadů se nesmí v takových případech objevit žádné pochybnosti a soud by měl dbát na věrohodnost důkazů. Země sama přiznává, že problematické jsou například standardy při posuzování zbožnosti svědků. „Dnes je velmi obtížné takové muže najít. Usvědčení tedy může záviset pouze na přiznání pachatele,“ uvádí dopis. Obžalovaný může své přiznání stáhnout. 

Bičování nesmí lámat kosti ani zasáhnout hlavu, brání ho Brunej

Také bičování má podle místních úřadů jasně daná pravidla. Vykonávat ho mohou pouze lidé, kteří mají stejné pohlaví jako odsouzení. Pachatel musí být při výkonu trestu oblečený a jeho vykonavatel nesmí při bičování zvednout ruku nad hlavu.

„Trest nesmí mít za následek závažné poranění kůže a bič nesmí zasáhnout obličej, hlavu, žaludek, hrudník, intimní partie ani lámat kosti,” tvrdí Brunej, která dopis podle listu The Guardian odeslala minulý týden před hlasováním Evropského parlamentu. Na něm europoslanci odsoudili zavedení nových trestů v souladu s právem šaría. Parlament kromě toho vyzval Evropskou unii, aby zvážila zmrazení aktiv a zákaz udělování víz.

Brunej trestá homosexualitu ukamenováním, krádež amputací

Podle europoslanců by navíc nebylo od věci zařadit na černou listinu devítku hotelů, které vlastní brunejská investiční společnost. A to například v Londýně, Beverly Hills nebo Los Angels. K jejich bojkotu vyzvaly také některé celebrity, včetně herce George Clooneyho nebo zpěváka Eltona Johna. 

Ačkoli je homosexualita v Bruneji nelegální od chvíle, kdy se země v roce 1984 vymanila z britské nadvlády, doposud za něj udělovala trest odnětí svobody. Brunejský sultán Hassanal Bolkiah očekává, že zavedení šaríe posílí mezi konzervativci jeho pozici coby islámského vůdce.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Maduro zaútočil na parlament ovládaný opozicí. Navrhl předčasné volby

Lidé ve Venezuele protestují proti současnému prezidentu Madurovi (30. ledna...

Národní shromáždění v současné době ovládá opozice, Madurova vláda ale jeho legitimitu neuznává a ustanovila...

Írán neplní jadernou dohodu. Zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu

Íránský prezident Hasan Rúhání v projevu na teheránském náměstí Svobody řekl,...

Írán zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu. Spojené státy loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s...

Arabština míří do pařížských škol. Chci jazyku dodat prestiž, řekl ministr

Další z billboardů, také na Chodově, je psaný v arabštině a znamená "Děkujeme,...

Několik veřejných základních a středních škol na předměstí Paříže začalo nedávno nabízet kurzy arabštiny, navzdory...

Najdete na iDNES.cz