Rudým fixem přeškrtla své poslední snímky, pár týdnů na to i svůj život

  17:33aktualizováno  17:33
Červen roku 1962. V kalifornském hotelu nervózně čeká mladý fotograf na hollywoodskou bohyni Marilyn Monroe. Hvězda mu věnuje celé tři dny a Bert Stern vytvoří její nejlepší snímky. I proto ho šokuje, že herečka později řadu z nich zničí. Že by předzvěst vlastní smrti? Sexsymbol 20. století umírá o šest týdnů později.

Poslední portrét americké hollywoodské hvězdy Marilyn Monroe (červenec 1962) | foto: Bert Stern

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

Teplý červnový vánek si pohrával se záclonou v okně pokoje 261 honosného losangelského hotelu Bel-Air, kde už přes pět hodin čekal třiatřicetiletý fotograf Bert Stern.


Co chvíli kontroloval ohlašovací tón hotelového telefonu a netrpělivě přecházel po tlustém koberci luxusního apartmá sem a tam.

Čekal na hollywoodskou herečku Marilyn Monroe, která slíbila pózovat pro srpnové číslo časopisu Vogue. Přesně o tom snil posledních sedm let, tedy od chvíle, kdy hvězdu stříbrného plátna spatřil poprvé naživo na večírku Actors Studia v New Yorku.

"Bylo kolem ní plno mužů, ale jako by tam stála jen ona. Všechna světla mířila na ni. Snad to světlo sama vyzařovala," vzpomínal později na newyorské setkání. A teď byl tak blízko dalšímu. V hlavě se mu navíc rodil troufalý plán: nafotit bohyni filmového plátna nahou.

Společná fotografie Berta Sterna a Marilyn Monroe.

Po sedmé večer se konečně rozdrnčel telefon a recepční oznámil, že Monroe čeká ve foyer. Trvalo jen několik okamžiků, než Stern seběhl dolů a šestatřicetiletou herečku doprovodil do pokoje, ze kterého vytvořil provizorní fotoateliér.

SPLEŤ JMEN SLAVNÉ MM

Narodila se 1. 6.1926 jako Norma Jean Mortensenová. Příjmení dostala po tehdejším muži své matky, otcovství se nikdy neprokázalo a on ho odmítal. Brzy jí matka změnila příjmení na své Bakerová. Matka trpěla duševní poruchou a často ji internovali v ústavech pro choromyslné, Norma Jean tak prošla řadou pěstounských rodin a sirotčinců.

V 16 letech se vdala za syna sousedů známých své matky, aby nemusela zpět do dětského domova. Vyvdala příjmení Doughertyová. Poté, co manžel narukoval do armády, nastartovala Norma Jean kariéru modelky a herečky.

Zprvu pod jménem Carole Lind. To se nelíbilo producentovi, tak rozhodli pro Marilyn Monroe. (Marylin podle broadwayské herečky 20. let Marilyn Miller a Monroe podle matčina jména za svobodna.)

Hned si všiml její výrazně štíhlejší postavy; šest týdnů před focením podstoupila operaci žlučníku a zhubla o více než deset kilogramů. Přišla bez make-upu, vlasy ledabyle svázané šátkem, přesto sršela sexappealem a vyzařovalo z ní sebevědomí.

Vůbec nespěchám, odpověděla tehdy na otázku, kolik času si pro něj vyhradila. "Dobře, ale kolik času tedy mám?" ptal se znovu rodák z Brooklynu. "Kolik chcete...," řekla mnohoznačně Marylin přesně podle svého stylu.

Za tři dny vytvořili 2 500 snímků

Focení trvalo dvanáct hodin. Tím ale neskončilo. Herečka se do hotelu vrátila ještě druhý den a stejně tak i ten další. V ateliéru, kde spolu byli sami, nakonec vzniklo dva a půl tisíce snímků slavné hvězdy. Nejlepších, které kdy nafotila.

Takřka nenalíčená s rozpustile neupravenými prameny blonďatých vlasů, jež jí přinesly slávu, pózovala přesně tak, jak si fotograf přál.

Snažila se zrealizovat všechna jeho přání a Sternovi se skutečně podařilo zachytit její vyzrálost, dráždivost, ale i smysl pro humor a bezprostřednost lépe než do té doby komukoli jinému.

Na některých snímcích je téměř nahá, zakrytá jen průsvitným cárem látky, jinde přivřenýma očima hypnotizuje hledáček fotoaparátu ze záplavy bílého povlečení.

Na tehdejší dobu to byly přelomové snímky, psal se přece jen teprve rok 1962.

Následující dny strávil Stern v černé komoře. Vyvolal stovky snímků, z nichž podle svého úsudku vybral ty nejlepší a poslal je Marylin ke schválení. Když se mu série snímků a negativů po několika dnech vrátila zpátky, jen těžce skrýval rozčarování. "Snad i vztek," přiznal po letech.

ZÁHADNÁ SMRT

Smrt MM dodnes vyvolává konspirační teorie, podle nichž nešlo o sebevraždu. Někteří věří, že se předávkovala omylem. Jiní tvrdí, že ji zabily tajné služby kvůli poměru s tehdejším americkým prezidentem JFK.

Monroe odmítla velkou část fotek a přeškrtla je tlustým červených fixem. To nevadilo, tak to bylo u výběru a autorizací snímků běžné. Herečka ale nekompromisně a navždy zničila i řadu negativů, které podrápala jehlicí do vlasů.

Podle Sterna "jako by nepřeškrtala jen ty snímky, ale celý svůj život". A nemýlil se. Těsně před vydáním srpnového čísla časopisu, když už byl článek o hollywoodské divě hotový a snímky vybrané, redakci zmrazila nečekaná zpráva. Marilyn Monroe zemřela. Pouhých šest neděl od chvíle, kdy v hotelu Bel-Air Stern naposledy zmáčkl spoušť fotoaparátu, se Monroe předávkovala barbituráty v kombinaci se šampaňským.

Vogue okamžitě stáhl původní článek a v rychlosti nařídil napsat jiný, který vyšel po názvem The Last Sitting (volně přeloženo "Poslední pózování"). Stejné jméno nakonec získala celá série Sternových fotografií. Američan později nedbal hereččina rozhodnutí a vydal i snímky, které odmítla. Čáry červeného fixu na snímcích, poslední dotek nešťastné ženy, kterou obdivovali muži všech generací včetně prezidenta JFK, vyvolává o to silnější emoce.

BERT STERN

Americký fotograf Bert SternPochází z newyorského Brooklynu a narodil se v říjnu 1929. O fotografii se začal zajímat v osmnácti letech, když prvně spatřil dílo módního fotografa Irvinga Penna. Nejdřív ale pracoval u Wall Street Bank, krátce po válce v roce 1947 začal fotit pro časopis Look.

Pak se stal artdirektorem časopisu Mayfair. Proslul reklamními snímky a uznání si vydobil především kampaní pro vodku Smirnoff. Reklamu dělal i pro Pepsi, Volkswagen a IBM. Později pracoval jako výtvarný redaktor pro Vogue, Esquire, Look, Life, Glamour a Holiday. V sedmdesátých letech žil dva roky ve Španělsku, ale vrátil se do New Yorku. V roce 1982 vydal knihu The Last Sitting.

Nedávno vytvořil obdobnou sérii snímků s herečkou Lindsay Lohanovou, která je díky svým divokým excesům a problémům s alkoholem podobně jako Marilyn častým tématem bulvárních plátků.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Zimbabwe uhynulo 55 slonů žízní, někteří měli vodu takřka na dosah

Kvůli nedostatku potravy a vody uhynulo za poslední dva měsíce v zimbabwském největším národním parku Hwange 55 slonů....

Pojďme v Sýrii vytvořit mezinárodní bezpečnostní zónu, navrhlo Německo

Německo navrhlo vytvoření mezinárodní bezpečnostní zóny v severní Sýrii, která by zajistila ochranu civilistů i...

Trudeau míří v Kanadě k volebnímu vítězství, ztratí ale absolutní většinu

Liberální strana premiéra Justina Trudeaua má v Kanadě podle dosavadních výsledků nakročeno k volebnímu vítězství....

Bosenské úřady vypnuly přívod vody pro tábor, migranti žebrají o pití

Úřady v bosenském městě Bihač vypnuly přívod vody do nedalekého tábora Vučjak. Chtějí tak přimět vládu, aby snížila...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz