Toto je historický milník, říká o platinovém výročí Alžběty II. Jindřich Forejt

  • 44
Britská královna Alžběta II. slaví sedmdesát let na trůnu. Podle protokoláře a odborníka na královské rody Jindřicha Forejta si po tolika letech na trůnu uvědomuje pomíjivost času. „Dnes už není téměř nikdo, kdo by královně říkal její dětskou přezdívkou Lilibeth,“ míní. Celonárodní oslavy jubilea budou ve Spojeném království probíhat od čtvrtka do konce týdne.

„Oslavy už probíhají nejen ve Velké Británii, ale i v zahraničí a po celém Commonwealthu,“ řekl Jindřich Forejt v Rozstřelu, uvedl například návštěvy královské rodiny v různých částech monarchie. Celonárodní oslavy ve Spojeném království se pak budou konat od čtvrtka do neděle.

„Vzácní hosté ze zahraničí se neočekávají,“ upozornil odborník na královské rody s odkazem na to, že se jedná o „národní“ oslavy, které se týkají zejména Britů.

„Toto je historický milník. Žádný britský panovník zatím neoslavil platinové výročí vlády,“ říká Forejt. Podle něho je toto jubileum pro královnu příležitostí zastavit se a zamyslet nad minulostí.

Pokud by měl padnout absolutní rekord, musela by královna Alžběta II. na trůnu zůstat ještě dva roky a pokořit tak nejdéle vládnoucího monarchu Ludvíka XIV., který na francouzském trůnu strávil 72 let a 110 dní.

96letá Alžběta II. se na veřejnosti v poslední době objevuje s hůlkou. „Je to symbolem toho, že potřebuje jistou podporu,“ míní Jindřich Forejt. „Královna je velký pragmatik. Určitě nechce na veřejnosti riskovat žádnou nehodu, nicméně se nechce poddávat mediálním tlakům, které volají po tom, aby se na veřejnosti ukazovala častěji a dokázala, že je v kondici,“ komentuje diskuze o královnině zdraví.

„Královna je také jenom člověk a ovlivňuje ji celá řada věcí. První z nich jsou její kolegové“ upozorňuje v Rozstřelu Forejt. Uvádí, že Alžběta II. má velký respekt a úctu svých kolegů v pozici hlavy státu a v posledních letech zaznamenala výraznou generační obměnu evropských panovníků.

„Ti, které znala jako děti, se stali panovníky a jsou teď na stejné úrovni jako ona, to je také nutno zohlednit,“ myslí si Forejt. Dodává, že stále ubývá lidí kolem královny, které dobře zná.

V požehnaném věku si již také uvědomuje pomíjivost času. „Například si už nechce pořizovat žádné štěně, protože vnímá, že by to nebylo spravedlivé. Uvědomuje si, že by ho v nějakou chvíli opustila,“ dodává Forejt. Královna Alžběta II. je známá pro svou zálibu v chovu psů, zejména plemene Corgi.

„Dnes už také není téměř nikdo, kdo by ji oslovoval její dětskou přezdívkou Lilibeth,“ uvádí odborník. Tato přezdívka pochází z dob, kdy malá Alžběta a budoucí královna nedokázala pořádně vyslovit své jméno Elizabeth. Oslovovali ji tak třeba její rodiče, sestra či manžel a další blízcí rodinní příslušníci.

Můj drahý Winston

Alžběta II. je známa pro svou nadstranickost a apolitičnost. „Jen dvakrát královna osobně intervenovala u premiérů,“ uvádí Forejt. Jedním případem bylo rozhodování o přijetí opatření proti jižní Africe v době Apartheidu, kdy vystoupila proti konzervativní premiérce Margaret Thatcherové, a podruhé šlo o přeložení jejího bratrance, který v 70. letech působil jako voják v Severním Irsku.

Když přijde na vztah s britskými premiéry vlády, zůstává královna u korektnosti a respektu. I tak se však někteří předsedové vlády těší větší oblibě než jiní. „Nehledě na stranickou příslušnost je pro ni důležité mít před sebou premiéra, který je nakloněn kompromisu a diskuzi,“ poznamenává Forejt.

Dort a recepce pro Sandringham. Alžběta II. zahájila oslavy 70 let na trůnu

Alžběta II. si podle něho cení premiérů, kteří hledají cestu a jsou otevřeni diskuzi. „O Churchillovi se ví a je to i dokázáno, že patřil k jejím oblíbencům. Královna o něm i dnes mluví jako o ‚jejím drahém Winstonovi’,“ dodává.

Korektní vztah měla podle něho i s premiérkou Thatcherovou, která stála v čele vlády v 90. letech. „Dá se říct, že to byl vztah, který nebyl tak vřelý, a bylo tam, několik střetů, ale na veřejnosti se královna k Margaret Thatcherové vždy chovala korektně,“ upřesňuje Jindřich Forejt.

U konzervativního premiéra Borise Johnsona musela královna trochu přenastavit své vnímání, ale Jindřich Forejt se domnívá, že i mezi nimi je vztah plný vzájemného respektu.

Díky covidu se královna naučila skypovat

Královská rodina se také, stejně jako ostatní domácnosti, musela vypořádat se změnami, které přinesla doba covidová. „Královna se díky covidu musela naučit skypovat a zoomovat,“ říká protokolář.

Doplňuje, že Alžběta II. se nikdy předtím moderním technologiím nebránila ale zároveň je nepoužívala a tvrdila, že je k životu nepotřebuje. „Až za covidu pochopila, že izolace, kterou covid přináší, se dá prolomit pouze tímto způsobem, tedy ztrátou ostychu a používáním komunikací, které jí ten svět přinesou za ní“ uzavírá.

KOMENTÁŘ: Konec jedné éry? Británie chystá největší oslavy v dějinách

Ve čtvrtek vyvrcholí oslavy platinového výročí, které královna slaví jako první monarcha v dějinách Velké Británie. Alžběta II. nastoupila na trůn 6. února 1952 po smrti svého otce Jiřího VI, korunována byla ve Westminsterském opatství 2. června 1953.

Oslavy zahájila britská královna v den výročí svého nástupu na trůn. Při příležitosti kulatého výročí rozkrojila dort.

,

Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Video