Schulz zastavil „Trumpův efekt“, Merkelová je unavená, míní politolog

  19:55aktualizováno  19:55
V Německu se v září odehrají velmi důležité parlamentní volby. Do boje o post kancléře vtrhl bývalý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, který podle průzkumů může porazit i Angelu Merkelovou. Politolog Vladimír Handl v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že díky Schulzovi budou volby věcné, bez takzvaného efektu Donalda Trumpa.

V Německu začínají předvolební kampaně, na co se v nich zaměří Křesťanskodemokratická unie (CDU) a Sociálnědemokratická strana (SPD)?
Obě strany se budou soustředit na své tradiční oblasti. U všech stran je důležitá otázka hospodářství, pro CDU a Křesťansko-sociální unii (CSU) bude ale tradiční profilové téma vnitřní bezpečnosti ve spojení s novými druhy ohrožení jako terorismus či uprchlická krize. U SPD to bude zejména otázka sociální spravedlnosti a solidarity, což je návrat ke klasické pozici této partaje.

Kandidatura Martina Schulze přispěla k tomu, že se předvolební boj vrací k velkým tématům. Zabránil růstu „efektu Donalda Trumpa“, tedy zjednodušené, velmi emocionální kampaně, která útočí na city, identitu a emoce.

Schulz proti Merkelové

Nadcházející parlamentní volby v Německu podle stávajících průzkumů budou soubojem Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Sociálnědemokratické strany (SPD).

Hlavní tváří CDU je Angela Merkelová, která v posledních dvanácti letech působila jako německá kancléřka.

SPD vyslala do boje o kancléřský post někdejšího šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze. Ten nemá téměř žádné zkušenosti s tuzemskou politikou, podle průzkumů je však u Němců velmi oblíbený a po mnoha letech je jediným kandidátem, který může porazit Merkelovou (více o Schulzovi se dočtete zde).

Díky tomu budou volby věcnější, než se předpokládalo ještě koncem loňského roku. Tehdy průzkumy ukazovaly, že hlasování bude hlavně o identitě lidí, jak se cítí a jak vnímají svět. Nyní však vidíme návrat velkých témat.

Využije Schulz v kampani určité vymezování vůči politice Angely Merkelové?
Myslím si, že spíše ne. Není to jeho téma. Pro SPD je těžké se vymezovat proti vládě, ve které byla ve dvou volebních obdobích. Schulz bude mít největší problém s vymezením vůči Agendě 2010 (série reforem, které mají za cíl změnit trh práce a sociálního zabezpečení. Snižují například podporu nezaměstnaným, pozn. red.). Už nyní se distancuje od některých chyb, které tato agenda má. Toto podle mě bude jeho hlavní téma. Už ostatně navrhl některé úpravy systému.

Schulz v posledních týdnech získává podporu veřejnosti (výsledky průzkumů zde). Čím si za relativně krátkou dobu zajistil tuto oblibu?
Prvním faktorem je určitá únava z Merkelové. Je vidět, že i sama kancléřka už je z dlouhého působení v politice unavená. Ostatně dlouho váhala, zda vůbec do voleb půjde. I její oznámení kandidatury nevypadalo jako slova velké bojovnice za vítězství ve volbách. To jí uškodilo ve chvíli, kdy se vůči ní poprvé objevila reálná alternativa, tedy Schulz. On je kandidát pro lidi, kteří chtějí dát Merkelové najevo nesouhlas.

Vladimír Handl

Vladimír Handl

Pracuje na Katedře německých a rakouských studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, jako externista působí na Ústavu mezinárodních vztahů.

Specializuje se na zahraniční a bezpečnostní politiku Německa a také na politické a historické aspekty česko-německých vztahů.

Je dobře vidět, že SPD nyní nabírá i voliče od Alternativy pro Německo (AfD), která byla pro mnohé voliče protestní stranou právě zejména proti Merkelové. Schulz má navíc v SPD velkou podporu, strana je jednotná a po dlouhé době zažívá jistou mobilizující euforii, což mi potvrdili i její členové, se kterými jsem v kontaktu.

Mohou Merkelové škodit dlouhodobé spory s Horstem Seehoferem z CSU v otázce imigrace?Vnitřní napětí mezi CDU a CSU se určitě negativně podepisuje na popularitě obou stran. Seehofer je nyní v situaci, kdy se snaží získat pro Merkelovou jako předsedkyni partnerské strany podporu, zároveň se však nemůže zbavit zátěže své předchozí kritiky vlády v otázce uprchlické krize. Jeho aktuální obrat je pro voliče CSU nehodnověrný. Zároveň musí být opatrný v podpoře Merkelové, protože jsou pro něj osobně mnohem důležitější zemské volby v Bavorsku v roce 2018.

Jaká se po volbách nabízí koalice? Je možná opětovná spolupráce CDU a SPD?
Obě strany jsou unavené z velké koalice (více viz box). Ta sice zajistila hospodářský růst a stabilitu, realizuje ale stále politiku nejmenšího společného jmenovatele. Obě strany tím ztrácejí schopnost získávat podporu a mobilizovat své příznivce. Nemohou totiž důsledně prosazovat své programy. Kompromisní politika je tak unavující pro všechny zúčastněné. Předpokládám tedy, že se obě strany budou snažit velké koalici vyhnout.

Vývoj předvolebních průzkumů v Německu. Z grafu je dobře patrný skokový nárůst...

Vývoj předvolebních průzkumů v Německu. Z grafu je dobře patrný skokový nárůst u SPD po oznámení kandidatury Martina Schulze.

Jedna varianta tedy může být levicová vláda - SPD, Zelení a Die Linke, druhá CDU/CSU a Svobodná demokratická strana (FDP). Všichni jsou si však vědomi, že druhou volbou je setrvání u velké koalice – ostatně, veřejnost vidí velkou koalici nadále jako nejvíce pravděpodobnou i nejvíce přijatelnou, ovšem třeba pod vedením kancléře Schulze.

Třetí stranou v řadě byla až donedávna AfD. Proč začíná v poslední době výrazně ztrácet?
Na ústup AfD má vliv několik věcí. Už jsme mluvili o faktoru Martina Schulze. AfD se také nedostala ze škatulky strany na jedno použití, která má jediné téma. Dříve to byla u nich Evropská unie, tedy záchrana eurozóny. Tak AfD vznikla, říkala se jí strana profesorů, protože jí založili liberální profesoři ekonomie, následně stranu převzalo více nacionálně orientované křídlo, které se zaměřilo na uprchlickou krizi. Liberální část ze strany odešla, strana ale na tomto tématu vyrostla.

Dokud nenastane nečekaná krizová situace, například nová uprchlická vlna či teroristický útok, není uprchlická krize nyní první téma. Němci řeší bezpečnost, fungování státu a sociální spravedlnost. Stranu oslabují také vnitřní rozbroje. Řeší se vyloučení Björna Höckeho (kvůli kontroverzním vyjádřením o holokaustu a oslavování nacismu, pozn. red.). V Německu každá strana, která řeší vnitřní problémy, vždy rychle ztrácí na důvěryhodnosti.

Velká koalice

Velkou koalicí je většinou chápáno spojenectví dvou nejsilnějších politických stran, které jsou zpravidla opačných politických ideologií (např. pravice a levice). Příkladem velké koalice může být současné politické uspořádání v Německu.

V roce 2005 až 2009 ji tvořily pod vedením kancléřky Merkelové Křesťansko-demokratická unie a bavorská Křesťansko-sociální unie (CDU/CSU) se Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD).

Druhé vydání této velké koalice je v Německu u vlády od roku 2013.

AfD nepomáhá ani efekt Donalda Trumpa. Ten je pro německou veřejnost nepřijatelný. Představitelé AfD se však nedávno v Koblenzi sešli s Marine Le Peovou a Geertem Wildersem a vydali blahopřání Trumpovi. To je špatná volba pro stranu, jako je AfD - německý volič jednoduše nechce „trumpizaci“ politiky.

Může se AfD do voleb dostat z krize?
Otázka je, jakou formou se bude konsolidovat. Pokud směrem k Frauke Petryové, která se snaží distancovat od radikálně nacionalistických proudů, tak se může strana stabilizovat v určitém lehce nacionalisticko-populistickém duchu.

Taková strana si část voličů udrží, byť si myslím, že to bude za současné konstelace a díky Schulzovi pod 10 procent (momentálně má podporu sedmi procent dotázaných, pozn. red). Pokud se strana posune dále doprava, tak je potenciál ještě menší.

Pokud se vrátíme k Martinu Schulzovi, co může přinést Německu nového po dlouhé době vlády Angely Merkelové?
V oblasti zahraniční politiky nelze očekávat žádné velké změny. Je to dáno i tím, že mezi hlavními stranami převládá v zahraniční politice konsensus a že Frank-Walter Steinmeier (SPD) byl po dvě volební období ve vládě Merkelové ministrem zahraničí . Pokud jde u tuzemskou politiku, tak bude snaha se vrátit k Agendě 2010 a reformovat jí podstatnějším způsobem.

Otázka je, jak daleko v tomto ohledu bude moct SPD jít. Aktuální návrhy jsou spíše kosmetické, například prodloužení podpory v nezaměstnanosti v případě rekvalifikace. Die Linke prosazuje výrazně větší reformy. Důležité bude, zda bude opět ve hře velká koalice, v takovém případě se velké změny čekat nedají.

Fotogalerie

Jistě by byly také větší tlaky na větší přerozdělování financí ve společnosti. Německo trpí tím, že roste podíl občanů s nízkými příjmy. V devadesátých letech to bylo 15 procent, nyní to je dvacet až dvacet pět procent.

Změny nelze očekávat v otázkách vnitřní bezpečnosti ani migrační politiky. V těchto ohledech se strany pohybují na stejné vlně. Levice by naopak mohla být o něco vstřícnější než CDU/CSU, ale nemyslím si, že by došlo k radikálnímu otevření Německa.

Jak berou Schulze obyčejní Němci? Je pro ně nováčkem, nebo zkušeným politikem? Většinu kariéry se pohyboval v Evropském parlamentu a s tuzemskou politikou příliš zkušeností nemá.
Němci ví, že je to kariérní politik. Na druhou stranu nebyl pro německou veřejnost příliš viditelný. To nahrává pocitu, že on je tou novou tváří, která může v Německu něco změnit. Schulz je navíc velmi dynamický, na rozdíl od Merkelové je skvělým řečníkem, umí lidi strhnout. Do karet mu hraje i jeho životní příběh.

Nemůže mu uškodit dlouholeté působení v Evropském parlamentu? Neberou ho lidé jako politika, který je odtržený od běžných problémů v Německu?
To je pro Schulze velká výzva. Vlastně se nikdy neměl možnost vyprofilovat v otázkách tuzemské politiky. Nyní se chopil Agendy 2010. On to prezentuje jako opravu chyb. Kdyby se tomuto tématu vyhýbal, tak by ho zničilo, protože hodnověrnost SPD byla touto agendou na levici velmi oslabena. Pochopitelně neosloví voliče, kteří jsou tvrdě proti Evropské unii. V Německu je však stále 70 procent obyvatel pro Unii.

Jakou čeká Angelu Merkelovou politická budoucnost v případě, že ve volbách neuspěje?
V CDU i CSU mají k Merkelové určitý odstup. Nemá jednoduchou pozici. Samozřejmě za ní v kandidatuře stojí. Pokud však prohraje, tak to pro ni bude podle mého znamenat odchod do „zaslouženého“ politického důchodu, případně s pokračující rolí v mezinárodních institucích. Strana bude po 12 letech chtít najít mladší a dynamičtější osobnost, která by uměla oslovit občany. Zejména tedy tu mladší část.

Merkelová našla důstojného soka, po letech jí hrozí volební prohra

Jak se Německo změnilo za 12 let vlády Angely Merkelové?
Německo se stalo nejvíce globalizovanou ekonomikou v Evropské unii. Neustále sílí orientace německé ekonomiky na Čínu. To je něco, co před Merkelovou teprve začínalo. Velké změny jsou spojené i se zahraniční politikou, což je dáno tím, že Německo bylo vystaveno několika zásadním krizím - ekonomické, krizi eurozóny, krizi na Ukrajině a nyní uprchlické krizi. Německo bylo vtlačeno do role řídícího státu EU. Mělo na to rozpočtové i politické prostředky. Dá se říct, že Německo se stalo jakýmsi evropským manažerem mezinárodních krizí.

V sociálně-ekonomické oblasti ovšem hospodářsky velmi úspěšné Německo nedovedlo, jako ostatně ani další země, zabránit rozevírání sociálních nůžek. Tento jev, a hlavně jeho vnímání, se dále posílily ve spojení s růstem podílu obyvatelstva jiného než německého původu. Uprchlická krize, při níž Merkelová zastávala vstřícný přístup, a potřeba integrovat příchozí do společnosti, tento trend prohloubily.

Zajistit sociální, politickou i kulturní soudržnost země bude klíčový úkol každé vlády, která vzejde z voleb v září 2017. Bude ale vyžadovat také účinnou spolupráci opozice a veřejnosti, půjde o celonárodní úkol a dlouhodobý program. Proti budou vystupovat populisté s jednoduchými recepty a návrhy na radikální řešení. Příští volební období bude proto do značné míry rozhodovat o budoucí podobě Německa.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Kamarád ho varoval. Francouz zemřel po pádu z vodopádu, fotil si selfie

Třiatřicetiletý Francouz Bastien Palmier zemřel ve čtvrtek v Thajsku poté, co si chtěl z místa odvést památku v podobě...

Policie pátrala po útočníkovi. Dívka si však vpíchnutí látky vymyslela

Německo šokovala zpráva o tajemném muži v bílých rukavicích, který měl třináctileté školačce ve čtvrtek dopoledne ve...

Litva si s Ruskem vyměnila vězněné špiony, volný je i norský občan Berg

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, které v zemi předloni odsoudili za špionáž. V...

Trump se snaží očistit. Nechal zveřejnit svůj první hovor se Zelenským

Bílý dům zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s ukrajinským protějškem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz