Tiché oběti masových vrahů. Rodiče Breivika a spol. tíží výčitky i hněv

  12:30aktualizováno  12:30
Zřícení letounu Germanwings, masakr na ostrově Utøya nebo střelba na škole v Columbine. Masoví vrazi mají na svědomí stovky mrtvých, zraněných a psychicky poznamenaných. Mezi oběťmi jsou však i rodiče pachatelů, již se potýkají s odkazem dětí po zbytek života. Často při tom naráží na hněv okolí i smutek z vlastního selhání.

Anders Breivik (zleva), Adam Lanza a Andreas Lubitz | foto: koláž iDNES.cz

V pátek uplynuly právě dva roky od tragického zřícení letounu společnosti Germanwings ve francouzských Alpách. Stroj pilotoval 27letý Andreas Lubitz, který podle vyšetřovatelů úmyslně navedl letadlo se 150 lidmi na palubě do skalního masivu. Neštěstí nikdo nepřežil.

Rodiny obětí nyní rozohnil placený text v novinách, v němž rodiče mladého pilota uctili památku zesnulého syna bez zmínky o tragédii, kterou podle vyšetřovatelů způsobil. Lubitzovi však jejich závěry odmítají a Andresův otec Günter při tiskové konferenci prohlásil, že jeho syn je nevinný (více zde).

Krvavý ostrov žije dál i po Breivikovi. Norské mládežníky dnes vede Kurd

Taková reakce je podle klinického psychologa Andrew Salomona výjimečná. Potvrzuje ovšem, že rodiče jsou po útocích často hlavním terčem hněvu veřejnosti. „Zjistil jsem však, že většinou jsou rodiče dobří lidé, kteří jsou celou věcí šokováni stejně jako zbytek společnosti,“ popisuje Salomon, který se tomuto tématu dlouhodobě věnuje. „Je to pro ně trauma i ztráta. Nepřišli jen o své děti, ale i o obrázek, jaký o nich do té doby měli,“ uvedl pro stanici BBC.

Salomon poukazuje na příklad Američana Adama Lanzy, který na základní škole Sandy Hook v Connecticutu v roce 2012 postřílel dvacet dětí a šest zaměstnanců (vše o útoku najdete zde). Před tím zabil také svoji matku Nancy, která si však nesla stigma činů svého syna i po smrti. Barack Obama ji například nejmenoval mezi oběťmi při vzpomínkových akcích. Podle Salomona ukázal, jak necitlivě je často nakládáno s rodiči útočníků.

Fotogalerie

Lanzův otec Peter Lanza v rozhovoru Salomonovi prozradil, že jeho syn nikdy nebyl přístupný terapii. Lékaři u něj diagnostikovali autismus a schizofrenii, nerozpoznali však násilné sklony. Peter se s následky střelby na Sandy Hook potýká dodnes. „Snažím se tajit své jméno. Raději ho ani neříkám. Dokonce zvažuji, že si ho změním,“ vysvětluje.

Také život otce Anderse Breivika se po událostech z roku 2011 dramaticky změnil. Když se Jens Breivik dozvěděl, že jeho syn při svém řádění v centru Osla a následně na ostrově Utøya pozabíjel přes osmdesát lidí, propadl se do těžkých depresí.

„Během prvních týdnů po útoku jsem vážně uvažoval, že spáchám sebevraždu,“ uvedl Jens před časem v rozhovoru pro The Guardian. S manželkou nyní žije ve Francii a na syna se snaží úplně zapomenout. Do Norska se prý už nikdy nevrátí.

Výše uvedené případy přitom spojuje skutečnost, že rodiče u potomků již před incidenty mohli pozorovat náznaky psychických problémů či příklon k nebezpečným ideologiím, jako tomu bylo v případě Breivika. Pro jiné však byla zpráva o hrůzných činech dětí jako blesk z čistého nebe.

Uzlíček obsesí a fascinace masakrem. Zpráva rozebírá útočníka z Newtownu

Platí to třeba pro dvojici útočníků ze střední školy v americkém městě Columbine. Dva mladíci ve věku 17 a 18 let zde v dubnu 1999 zastřelili dvanáct studentů, jednoho učitele a nakonec i sebe. Bezprecedentní násilí mezi studenty tehdy šokovalo zemi a strhlo obrovskou pozornost veřejnosti.

Matka jednoho z útočníků Sue Kleboldová později v prezentaci na respektované konferenci TedTalk popsala, že s následky masakru se vyrovnávala mnoho let. „Krutost, s jakou zemřel, mi ukázala, že to byl úplně jiný člověk, než kterého jsem znala,“ řekla tehdy o synovi (záznam z konference najdete zde).

Solomon vedl s rodiči mladých vrahů dlouhé rozhovory. Kleboldová prý s manželem dlouho věřila, že její syn byl do všeho zatažen proti své vůli. Názor změnili, až když zhlédli nahrávky, které jejich syn natočil před útokem.

Až půl roku po tragédii rodiče zjistili, že měl syn sebevražedné tendence. „Lidé se nás ptali, jak je možné, že jsme to nevěděli. Ptali se mě, co jsem to za matku,“ vzpomíná Kleboldová. Až po letech si podle svých slov dokázala odpustit za to, že u syna nedokázala včas rozpoznat psychické problémy.

Jak probíhal útok v Columbine:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Grónsko naopak koupí USA, a to lacino. Dánská satira obrací Trumpův návrh

Trump většinou hovoří s novináři na zahradě Bílého domu před nastartovaným...

Grónsko naopak koupí Spojené státy, a to levně, protože jsou strašně zadlužené. Tak si dánský deník Politiken utahuje z...

Měl s gayi sex kvůli chudobě. Začal je vraždit. Popravili ho po 25 letech

V USA popravují smrtící injekcí, elektrickým křeslem téměř výhradně na přání...

Muže odsouzeného za vraždu tří gayů, které uškrtil v roce 1994, popravili ve čtvrtek v americkém státě Florida. V cele...

První zločin v kosmu? Astronautka se bez dovolení přihlásila na cizí účet

Astronautka Anne McClainová po návratu z vesmíru.

Americká vesmírná agentura NASA podle listu The New York Times vyšetřuje pravděpodobně první obvinění ze zločinu ve...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz