Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Sunak uklidnil Brity, vede si lépe než Johnson. Ale konzervativci jsou na dně

  11:22
Rishi Sunak má za sebou první měsíc ve funkci britského premiéra. Po rozporuplném působení Liz Trussové přinesl do britské politiky alespoň částečné uklidnění, tvrdí odborníci. Sunak je podle průzkumů po prvním měsíci na premiérském postu mezi veřejností oblíbenější než Boris Johnson ve stejném období své vlády. To se ale nedá říct o Konzervativní straně, jejíž oblíbenost dále upadá.
Britský premiér ministr Rishi Sunak na setkání lídrů G20 na summitu na Bali...

Britský premiér ministr Rishi Sunak na setkání lídrů G20 na summitu na Bali (15. listopadu 2022) | foto: AP

Sunak, který usedl do premiérského křesla 25. října, stabilizoval národ po krátkém a rozporuplném působení své předchůdkyně Liz Trussové. První nebělošský premiér stabilizoval ekonomiku, uklidnil spojence od Washingtonu po Kyjev a dokonce upokojil Evropskou unii po letech roztržek způsobených brexitem.

Sunakova premiérská mise je však teprve na začátku. Britský premiér čelí zpomalující ekonomice, krizi životních nákladů, a také krizi vládnoucí Konzervativní strany, která je po 12 letech u moci uvnitř nestabilní a stále méně populární.

Sunakova popularita se nepřenáší na stranu

Z průzkumů veřejného mínění vychází bývalý investiční bankéř dobře, jeho oblíbenost mezi občany stoupá. To samé se ale nedá říct o popularitě Konzervativní strany.

V průzkumu agentury Ipsos hodnotilo 47 % respondentů premiéra kladně a tvrdili, že ho mají rádi, zatímco 41 % nikoli.

„To je rozhodně lepší výsledek, než jakého dosahoval Boris Johnson na začátku tohoto roku,“ řekl Gideon Skinner, vedoucí politického výzkumu společnosti Ipsos. Dodal však, že Sunakova popularita „nevykazuje známky toho, že by se přenášela na značku Konzervativní strany“.

Rishi Sunak

(* 12. 5. 1980)

  • Stal se v říjnu 2022 prvním britským premiérem s indickými kořeny.
  • Je rodilý Brit, ale jeho rodiče se narodili v pandžábských rodinách v Africe
  • Byl letech 2020-22 ministrem financí ve vládě Borise Johnsona.
  • V době premiérova odchodu ještě v boji o post předsedy Konzervativní strany neuspěl, ale když brzy rezignovala i Liz Trussová, nastoupil na její místo.
  • Novým britským premiérem ho jmenoval král Karel III. 25. října 2022.

Ze stejného průzkumu vyplývá, že si Konzervativní stranu oblíbilo jen 26 % dotázaných a neoblíbilo 62 %, což jsou nejhorší čísla pro stranu za posledních 15 let. Telefonický průzkum společnosti Ipsos, kterého se zúčastnilo 1 004 dospělých, je považován za přesný s přesností plus minus čtyři procentní body.

Mnoho voličů vítá Sunaka jako změnu oproti Trussové a jejímu předchůdci Johnsonovi, který skončil v červenci po několika skandálech, které poznamenaly jeho funkci. Konzervativní strana je v Británii u moci od roku 2010 a čelí v současné době kritice mimo jiné také kvůli finančním potížím země.

Přetrvávající obvinění z pochybení poškozují její image. Ve středu Sunak jmenoval vysoce postaveného právníka, aby vyšetřil obvinění ze šikany vůči jeho vicepremiérovi Dominicu Raabovi.

Předpokládá se, že se konzervativci budou snažit zvýšit svoji popularitu hlavně před nadcházejícími volbami, které se budou konat do konce roku 2024. Současné průzkumy ale naznačují, že by labouristé nyní s přehledem zvítězili.

S těžkou situací přijdou těžká rozhodnutí

V době vrcholící pandemie koronaviru si Sunak, tehdejší šéf britské státní pokladny, získal popularitu díky tomu, že vydal miliardy na podporu zavřených podniků a na výplatu mezd propuštěných zaměstnanců.

Nyní se Sunak a jeho vláda potýká s celou řadou problémů. Britskou ekonomiku tíží následky pandemie, brexit a zejména ruská invaze na Ukrajinu, která vyhnala světové ceny energií do nebeských výšin.

Milionům lidí v Británii prudce vzrostly účty za energie, ačkoli vládou stanovený strop zabránil ještě vyššímu zdražování. Zpoždění v souvislosti s pandemií a nedostatek personálu způsobily rekordní čekací doby na zdravotní péči v britské Národní zdravotní službě.

Topit, nebo jíst? Velkou Británii čeká zima jako z noční můry, píše list

Situaci ještě zhoršil zářijový balíček nefinancovaných daňových škrtů Liz Trussové, který podkopal pověst britské ekonomické obezřetnosti, oslabil libru, zvýšil náklady na půjčky a vyvolal mimořádnou intervenci centrální banky. Trussová odstoupila minulý měsíc po pouhých 49 dní ve funkci.

„Plně si uvědomuji, jak je situace těžká,“ řekl Sunak ve svém prvním projevu k národu 25. října a varoval před „těžkými rozhodnutími, která přijdou“.

Mimořádný rozpočet z minulého týdne pomohl podpořit libru a uklidnit trhy - za cenu zvýšení daní o 25 miliard liber (30 miliard USD) a vyhlídky na další škrty ve veřejných výdajích.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj tento týden předpověděla, že britská ekonomika v roce 2023 poklesne o 0,4 % a v roce 2024 poroste jen o 0,2 %, což je nejhorší výhled mezi sedmi průmyslovými zeměmi skupiny.

Podpora Ukrajiny je masivní, škrty ale přijdou

Odchod Borise Johnsona vyvolal znepokojení v Kyjevě, kde si jeho neochvějná podpora proti ruské invazi získala obdiv a respekt.

Británie poskytla Ukrajině od začátku války vojenskou pomoc ve výši 2,3 miliardy liber (2,8 miliardy dolarů), což je více než kterákoli jiná země kromě Spojených států. Británie také lobbovala u spojenců, aby Kyjevu pomohli více.

Sunak minulý týden odcestoval do Kyjeva, aby ujistil prezidenta Volodymyra Zelenského, že britská politika se pod jeho vedením nezmění. „Jsem hrdý na to, jak se Velká Británie od samého počátku postavila na vaši stranu,“ řekl Sunak Zelenskému. „A dnes jsem zde, abych řekl, že Spojené království bude i nadále stát při Ukrajině.“

Británie dá Ukrajině 125 protiletadlových děl pro boj s drony, slíbil Sunak

Londýn pokračuje v zasílání podpory a v minulém týdnu oznámil, že dodá Ukrajině protiletadlová děla, protiletadlovou techniku a tři vrtulníky Sea King.

Zatímco pomoc a podporu Ukrajiny Británie zajistila, výdaje na vlastní obranu bude muset nejspíš omezit. Sunak upustil od závazku Trussové zvýšit výdaje na obranu na 3 % hrubého domácího produktu do roku 2030.

Británie se nebude přizpůsobovat zákonům EU

Vztahy Británie s jejími nejbližšími sousedy a největšími obchodními partnery jsou napjaté od roku 2020, kdy opustila nyní 27člennou Evropskou unii. Zdálo se, že Johnson i Trussová si libují v tom, jak Unii podráždit, aby si udobřili silné euroskeptické křídlo Konzervativní strany.

Sunak byl smířlivější a v prvních dnech po nástupu do funkce vřele telefonoval evropským lídrům. Dosáhnout konkrétní změny je obtížnější vzhledem k moci, kterou v konzervativcích mají zapálení brexitáři.

Odchod Británie z EU v roce 2020 přinesl celní kontroly a další překážky pro podniky obchodující s Unií, vyvolal politickou krizi v Severním Irsku a ukončil volný příliv občanů EU do Británie na volná pracovní místa.

Rozčarování se prohlubuje. Přes 60 procent Britů lituje brexitu

Británie by mohla zmírnit obchodní třenice, pokud by souhlasila s přizpůsobením se pravidlům EU v některých oblastech, jako jsou veterinární nebo potravinové normy. Avšak poté, co snahy o těsnější vazby popudily euroskeptiky, Sunak tento týden prohlásil, že nebude souhlasit s „přizpůsobením se zákonům EU“.

David Henig, odborník na obchod z Evropského centra pro mezinárodní politickou ekonomii, uvedl, že tato reakce „odhalila, jak hluboký je problém Evropy pro Rishiho Sunaka a pro Konzervativní stranu“.

Řekl, že Sunak je dlouholetým stoupencem brexitu, ale také pragmatikem, který „prostě chce fungující vztah - a ten v tuto chvíli zcela zjevně nefunguje“.

„Myslím, že problém je v tom, že nemá žádné velké svěží nápady, jak to udělat, aby to fungovalo, a má velkou vnitřní opozici,“ řekl Henig.

Autor:

  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Modrá kulička. Před 50 lety pořídilo Apollo 17 ikonickou fotografii Země

Před 50 lety vznikla jedna z nejikoničtějších fotografií naší planety. Jejím autorem je posádka Apolla 17, pořídila ji...

Rozdělené USA. Republikáni chtějí mír, i kdyby měla Ukrajina ztratit území

Většina Američanů nadále podporuje zasílání zbraní a ekonomické pomoci Ukrajině. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného...

Trumpova firma se dopustila daňových podvodů, rozhodl newyorský soud

Aktualizujeme Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla v úterý u soudu v New Yorku shledána...

Přistihli ho jen při jízdě načerno. Vrah školačky je v německé vazbě

Útočník, který napadl v pondělí v jihoněmeckém Illerkirchbergu dvě školačky po cestě do školy, odmítl vypovídat. Nyní...

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...