Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozmrzelé Skotsko: brexit místní šokoval, přistěhovalci mají obavy

  9:53
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - Vystoupení z EU může stát Británii její jednotu. Největší separatistické choutky má Skotsko, jehož obyvatelé jsou z výsledků referenda v šoku. Stejně tak cizinci, kteří zde pracují. Sžírá je nejistota, co bude dál. Skotové věští nové hlasování o nezávislosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Spojené království jako celek ve čtvrtečním referendu překvapivě hlasovalo z 52 procent pro vystoupení z Evropské unie. Naplnila se tak skotská noční můra, která se však v průběhů následujících měsíců muže změnit ve splněný sen.

Pro setrvání v Unii totiž hlasovalo dvaašedesát procent Skotů. Ve hře je tak opět referendum o odtržení, jak ostatně již v pátek ráno uvedla skotská premiérka Nicola Sturgeonová (více zde).

Britská volba

Skotové zůstali po vyhlášení výsledků v šoku z toho, že jejich názor zůstal přehlušen početnější voličskou základnou v Anglii. Rozmrzelý byl z výsledků také 29letý Jack Arnold, který je středoškolským učitelem angličtiny v Glasgow. On sám prý hlasoval pro setrvání v Unii.

„Věřím totiž, že se od Evropy máme čemu učit a že jí také máme co nabídnout. Máme tady spoustu benefitů, které bereme jako samozřejmost. Například volný pohyb po Evropě či pracovní povolení a dlouhodobý pobyt bez větších překážek,“ sdělil reportérovi serveru iDNES.cz v e-mailovém rozhovoru.

Při pohledu na konečné výsledky referenda nevěřil vlastním očím. „Mojí prvotní reakcí byl šok. Nevěřil jsem, že je vůbec nějaká možnost brexitu. Osobně jsem potkal jen hrstku lidí, kteří chtěli vystoupit. Teď jsem z toho všeho trochu vyděšený a zároveň naštvaný,“ popisuje.

Podobně se podle něj cítí i většina Skotska a mezi lidmi se již pomalu začíná hovořit o dalším referendu o nezávislosti země. V první referendu v roce 2014 se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání v Británii.

Právě oněch 55 procent voličů se podle Arnolda nyní dostalo pod palbu kritiky na sociálních sítích. Když by před dvěma lety hlasovali jinak, Skotsko by již bylo suverénním státem a nyní by nemuselo řešit problémy celé Velké Británie.

Pokud by Skotsko vybojovalo vypsání druhého referenda, zřejmě by se podle Arnolda dočkalo kýžené samostatnosti. „Já sám si ale nejsem jistý, jak bych hlasoval. Mluví se opět o tom, že Skotsko nemá zastoupení v britské vládě. Já ale věřím, že to je problém, který bychom měli vyřešit jako součást Velké Británie,“ myslí si Arnold.

Obavy přistěhovalců

Starosti však dění ve Skotsku nedělá jen místním rodákům, ale také přistěhovalcům. Polka Sandra Kołucká žije v Aberdeenu od roku 2007, pracuje ve finančním oddělení jedné ropné společnosti. Potvrzuje, že nálada ve Skotsku je po oznámení výsledků pochmurná. Ona sama navíc pociťuje ještě další rovinu brexitu.

Skoti řeší dilema. Chtějí být v EU, ale brexit je šance na nezávislost

„Cizinci se tady cítí nechtění a obecně se dá říct, že mají strach. Dnes jsem se o tom bavila s několika lidmi. Všichni chápeme, že celý proces vystoupení bude dlouhý a nyní jsme v podstatě v bezpečí. Mnoho z nás si však myslí, že tu nejsme vítáni,“ pospala reportérovi iDNES.cz.

Referendum podle ní bylo mnohem více o imigraci, než o čemkoli jiném. „Spousta lidí nás tu nechce, a proto hlasovali pro vystoupení. Je to smutné. Zároveň je to podle mě špatný krok, protože EU bude z dlouhodobého hlediska v pohodě, ale Británie pravděpodobně ne,“ myslí si.

V případném druhém referendu o nezávislosti Skotska by sice jako cizinka hlasovat nemohla, myslí si však, že by separatisté opět prohráli. „Chápu, proč chtějí hlasovat lidé znovu. Myslím si ale, že by to Skotsku uškodilo po stránce ropného byznysu a růstu nezaměstnanosti,“ dodává.

Premiérka Sturgeonová v sobotu uvedla, že otázka referenda „je na stole“ a vláda připravuje právní kroky, které by ho umožnily. „Kabinet souhlasil s tím, abychom zahájili rozhovory s institucemi Evropské unie a členskými státy EU, abychom zjistili všechny možnosti, jak ochránit místo Skotska v Evropské unii,“ řekla po zasedání vlády Sturgeonová.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku dnes opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...