„Jako premiér udělám vše, co bude v mých silách, abych loď v příštích týdnech a měsících stabilizoval. Ale nebylo by správné, abych zkoušel být kapitánem, který povede zemi do zcela nového cíle,“ prohlásil v pátek ráno Cameron. Slíbené referendum o setrvání v EU, díky němž mohl loni sestavit jednobarevnou vládu, dopadlo úplně jinak, než čekal a doufal.
Konzervativci teď za Camerona musí zvolit náhradu. Horkým favoritem je Boris Johnson, někdejší starosta Londýna a dlouhodobě nejpopulárnější anglický politik.
Průzkumy už v roce 2013 oceňovaly jeho „lidovost“, schopnost řešit problémy a odlišnost od jiných politiků - samozřejmě v dobrém slova smyslu.
Dvaapadesátiletý rodák z New Yorku se už během studií na Oxfordské univerzitě spřátelil s Cameronem a dlouhá léta platil za jeho největšího spojence. Až do chvíle, kdy v únoru současnému premiérovi poslal stručnou SMS. Oznámil v ní totéž, co se o pouhých devět minut později rozhodl říct novinářům: Že bude bojovat za vystoupení z Unie.
Sázkaři věřili ministru financí, brexit však jeho šance zhatil
Johnson tím odstartoval masivní kampaň na palubě červeného autobusu, která nešetřila emocemi a jak se ukázalo krátce po vítězství brexitu, také planými sliby. Ten nejzásadnější - úsporu 350 milionů liber týdně pro zdravotnictví - jeho souputník v kampani Nigel Farage hned v pátek ráno v živém televizním vysílání označil za „chybu“ (více se dočtete zde).
Jak se volí britský premiérPokud referendum o brexitu nepovede k předčasným volbám, příští předseda vlády vzejde opět z řad Konzervativní strany. Od loňského léta má v parlamentu většinu. Právo výběru a jmenování má sice formálně královna, prakticky však jméno nového premiéra neovlivní. Strana ho vybere sama. Zájemce o premiérský post nejprve zhodnotí straničtí poslanci. Pod jejich rukama vykrystalizuje dvojice kandidátů, z nichž pak předsedu vlády vybere přímo členská základna strany. Konzervativci mají zhruba 150 tisíc členů. |
Nástupce premiéra Camerona vidí v Borisu Johnsonovi i sázkaři. Od chvíle, kdy se připojil ke kampani, mu dávají vůbec největší naději ze všech politiků.
Už v únoru v jejich očích předstihl ministra financí George Osborna, který do té doby vedl. Po referendu Osborne o premiérském křeslu vůbec neuvažuje - jako tvrdý stoupenec EU nejspíš odejde spolu s Cameronem.
Jeden z výrazných soků tedy Johnsonovi odpadl a jak v ulicích Londýna zjistil reportér iDNES.cz Oldřich Mánert, Britové do výrazné tváře brexitu vkládají velká očekávání. „Byl lídrem tábora za brexit, takže by teď měl splnit všechno, co sliboval,“ myslí si například si 37letý Mike.
Michael Gove se do funkcí nedere, o to je Britům milejší
Už v době, kdy Johnson vedl metropoli nad Temží, mu nejrůznější průzkumy přisuzovaly jeden závažný problém. Jeho tvář byla sice s Londýnem neodmyslitelně spjata a voliči ho neomylně poznávali na fotografiích, málokdo o něm však vážně uvažoval jako o člověku, který by uřídil celý stát.
Britové v něm spíše než špičkového politika viděli člověka, který se městu úspěšně dokázal postarat o publicitu. Svědčí o tom i názor policistky Jane.
„Boris je takové zlatíčko, ale nejlépe by podle mě zemi reprezentoval Michael Gove. Působí dojmem, že ví, co dělá,“ řekla zpravodajovi iDNES.cz.
V londýnské Downing Street by tedy nejraději viděla osmačtyřicetiletého politika z anglického hrabství Surrey, který v Cameronově vládě zastává post ministra spravedlnosti. V minulosti už zodpovídal za resort školství nebo sociálních věcí, premiérské ambice však nikdy neměl - a jakékoli spekulace na toto téma zásadně odmítal.
Možná i proto, že se bezhlavě nedere k vrcholným politickým funkcím, se však podle deníku The Independent po referendu stal hned druhým mužem, kterého sázkové kanceláře napříč ostrovním královstvím favorizují při hledání nového premiéra. Gove mimo jiné otevřeně podporoval brexit, což je v aktuální situaci v Británii bezpochyby výhoda.
Fotogalerie |
Peter Catterall z Westminsterské univerzity však ještě před čtvrtečním referendem upozornil, že konzervativní vláda by mohla i v případě vítězství brexitu s vystoupením z EU otálet. Hovořil přitom právě o ministru spravedlnosti.
„Lidé jako Michael Gove říkají, že procedury nechtějí zahajovat dřív než v roce 2018, neboť si myslí, že je teď nutné spoustu věcí urovnat,“ podotkl akademik. Navzdory svému přesvědčení, že odchod z Unie ostrovům prospěje, by se pod jeho taktovkou brexit nemusel nemusel odehrát tak rychle, jak doufají skalní odpůrci osmadvacítky.
Království by mohla brexitem provést i zastánkyně EU
Jak bylo řečeno, Gove je druhým mužem kurzových sázek. V absolutním pořadí je ovšem až třetí. Větší šanci na premiérské křeslo má podle bookmakerů Theresa Mayová. Ta by sice v Evropské unii ráda zůstala, během kampaně před referendem se ovšem držela stranou.
Britové v ní podle deníku The Guardian vidí svědomitou a důvěryhodnou političku bez extrémních názorů na jedné či druhé straně spektra. Mohla by tak poněkud uklidnit vášně mezi oběma tábory Spojeného království, které po vyhrocené kampani a těsném výsledku referenda působí spíše jako království rozpojené.
Euroskeptické křídlo Konzervativní strany si Mayová v dubnu získala slovy, že by měla Velká Británie odstoupit od Evropské úmluvy o lidských právech. Přestože není pro odchod z EU, ostrovy by se podle ní neměly řídit rozhodnutím lidskoprávního soudu ve Štrasburku.
„Svazuje parlamentu ruce, naší prosperitě nijak nepřispívá a snižuje naši bezpečnost tím, že znemožňuje deportaci nebezpečných cizinců. Pokud přitom jde o lidská práva, na přístupu vlád, jako je ta ruská, nezmůže zhola nic,“ prohlásila Mayová o úmluvě. Některé konzervativce její slova zklamala, další ji za rázná slova oslavovali.
Britští voliči oceňují hlavně její umírněné vystupování před referendem. „Kampaní prošla čistě. Všichni lhali, ona byla v ústraní. Proto by měla být premiérkou,“ řekl iDNES.cz v Londýně turistický průvodce Paul.
Další kandidáti jsou hlavně z řad poslanců, mnoho šancí nemají
Modernistické křídlo Konzervativní strany by v čele vlády rádo vidělo Amber Ruddovou, současnou ministryni pro energetiku a klimatické změny. Před referendem se v jedné z televizních debat pohádala s Johnsonem, před protiunijně laděnými straníky by však zřejmě neměla šanci.
Mezi euroskeptiky pak zaznívají ještě jména některých poslanců: Hovoří se o Andree Leadsomové, Priti Patelové nebo Dominicu Raabovi. O přízeň členské základny se však mohou utkat jen dva politici, které jim ze všech možných kandidátů předvyberou právě poslanci. Johnson má své místo v boji o kapitánský můstek Spojeného království prakticky jisté, na volebním lístku tedy zbývá už jen jedna kolonka.