Průzkumy veřejného mínění před referendem hovoří jasně. Nadpoloviční většina Skotů by ráda zůstala v Evropské unii.
V aktuální sondáži Ipsos MORI podpořilo setrvání v EU 53 procent Skotů, odchod pak 32 procent a zbývajících 15 procent respondentů se ještě nerozhodlo. Na výslednou podobu hlasování však nebudou mít rozhodující vliv. Necelé čtyři miliony Skotů totiž tvoří méně než desetinu 44,7 milionu oprávněných voličů.
Přesto je skotská otázka jedním z nejzajímavějších témat britského referenda. Pokud Británie po osudném 23. červnu setrvá v EU, proevropští Skotové budou spokojeni, zároveň si však zavřou dveře k případnému dalšímu referendu o samostatnosti. Naposledy o ní hlasovali v roce 2014 a skotští separatisté se museli smířit s prohrou (vše o tehdejším referendu zde). Další referendum je ve hře pouze v případě brexitu, nepřišlo by však dříve než za několik let.
Pohled do minulosti napovídá, že vztah Skotů k Evropě se za poslední dekády výrazně změnil. Když v roce 1975 Britové hlasovali o setrvání Evropském hospodářském společenství (EHS), karty byly rozdány opačně. Dvě třetiny Angličanů si přáli setrvání, kdežto Skotská národní strana (SNP) prosazovala odchod Británie z evropského společného trhu. SNP tehdy hrozila, že členství v EHS představuje pro Skotsko verdikt smrti a konec nadějí na národní sebeurčení, píše server Politico.
Dnes skotští nacionalisté stojí na opačné straně barikády. Skotská premiérka a předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová je vůdčím hlasem za setrvání Británie v EU a opakovaně varuje, že případný brexit by mohl vyvolat nové referendum o nezávislosti Skotska.
„Pro Británii by bylo obrovskou chybou, kdyby hlasovala pro odchod z Evropské unie,“ uvedla šéfka SNP. Podle Sturegonové by bylo politicky neobhajitelné, pokud by Skoti museli jako součást Británie z EU vystoupit, přestože by hlasovali proti brexitu. Zdůraznila také, že mnoho Skotů v roce 2014 hlasovalo pro zachování svazku s Londýnem, neboť si přálo zůstat v EU.
Setrvání Británie v Evropské unii podpořil při květnovém hlasování i skotský parlament. „EU není dokonalá. Je ale pozoruhodným úspěchem, že v posledních šesti desetiletích zajistila, že spolupráce zvítězila nad konfliktem,“ uvedla Fiona Hyslopová ze SNP. Vůdkyně skotských labouristů Kezia Dugdaleová zase varovala před populistickými argumenty ve prospěch odchodu. Bezpečnější je podle ní být součástí větší aliance než stát osamoceně.
Skotští kritici EU
I ve Skotsku se pochopitelně najde tábor euroskeptiků. Podle profesora politologie Michaela Keatinga z univerzity v Edinburghu však mezi skotskými zastánci brexitu narozdíl od Anglie nenajdeme žádnou „obsesi nezávislostí na EU“.
Řada skotských nacionalistů svůj vstřícný vztah k EU považuje za přirozenou součást vymezování se vůči Anglii. „Téměř všechny problémy skotské politiky se točí okolo národních otázek. Když tedy diskutujeme o našem vztahu k Evropě, ve skutečnosti mluvíme o našem vztahu k Londýnu a zbytku Velké Británie,“ popisuje skotský politický komentátor Jamie Maxwell.
Zatímco před referendem o skotské nezávislosti byly ulice plné agitátorů, nyní se zdá, že téma brexitu příliš emocí nevzbuzuje. Odpůrci EU se do ulic vydávají zejména v metropoli Glasgow, i zde se však jedná o spíše menší skupiny.
„Ve Skotsku se debata o referendu rozjela teprve nedávno,“ vysvětluje Robert Maylan, který před hlavním nádražím v Glasgow rozdává letáky kampaně za brexit Vote Leave a dříve pracoval pro euroskeptickou stranu UKIP. Jedním z hlavních bodů kampaně je problematika imigrace. Maylan si kvůli tomu na ulici čas od času vyslechne poznámku, že je rasista.
Přestože ve Skotsku brexit velkým tématem není, může pořádně zahýbat místní politickou scénou. Sturgeonová varuje, že pokud po odchodu Británie z EU dostane od Skotů jasný signál, že chtějí nové referendum o nezávislosti na Londýnu, tak se o něj zasadí. Podle průzkumů by nové referendum mohlo mít šanci na úspěch.
Londýn, nebo Brusel?
Samostatnou kapitolou je ekonomické dilema případného brexitu. Podle serveru Financial Times dosáhl skotský vývoz do Anglie v roce 2014 (kromě ropu a zemního plynu) výše 48,5 miliardy liber. Do ostatních zemí EU se pak vývoz vyšplhal na pouhých 11,6 miliard. Skotsko si tak bude muset v případě vystoupení Británie z EU položit otázku, zda je pro něj výhodnější partnerství s Bruselem, či s Londýnem. V každém případě by Skotsko stálo před mnohaletým vyjednáváním obchodních podmínek.
Podívejte se na vývoj průzkumů k referendu o vystoupení Británie z EU |
Konzervativní poslankyně Margaret Mitchellová například označila Unii za „zastaralou a selhávající instituci“ a dodala, že EU bude s Británií obchodovat i v případě takzvaného brexitu. Společná zemědělská politika je podle ní navíc nefér vůči skotským farmářům.
Server Politico upozorňuje, že případný brexit sice nemusí urychlit rozpad Británie, v každém případě by však měl dopad na rozdělení pravomocí. Například rozhodování v otázkách rybolovu a zemědělství by se zřejmě z Bruselu nevrátilo do Londýna, ale do Edinburghu. A skotský parlament ovládaný nacionalisty by si i po odchodu z Unie mohl odhlasovat, že se bude nadále řídit evropskými regulemi a legislativou.
Kolem skotské role v brexitu se rojí i další otázky. Pokud se po odchodu Britů z EU Skotsko skutečně odtrhne a vrátí se do evropské náruče, vyrostou na anglicko-skotské hranici kontroly? A co když se hlasy eurooptimistických Skotů stanou jazýčkem na vahách, který zmaří touhy anglických euroskeptiků? Povede to v Británii k dalšímu nárůstu nacionalismu?
I o tom budou Britové rozhodovat 23. června. Referendum slíbil uspořádat David Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, které jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli (více zde). V únoru Cameron dohodl v Bruselu reformu vztahů Británie a EU. Pokud se Britové vysloví za setrvání v EU, tak automaticky vstoupí v platnost (více zde).
Cameron v neděli v britských listech upozornil, že referendum bude nevratnou životní volbou, kterou nepůjde vzít zpět (čtěte zde). Čtvrteční vražda poslankyně Coxové pak podle průzkumu deníku Mail on Sunday zvrátilo preference v hlasování pro odpůce brexitu (psali jsme zde).