Verdikt v kauze Pistorius dělí společnost. Přou se i experti na právo

  20:09aktualizováno  20:09
Po pátečním verdiktu soudu v kauze Oscara Pistoriuse se společnost rozdělila na dva tábory. Příznivci atleta jásají, odpůrci kroutí hlavou nad postupem soudkyně Thokozile Masipaové. Za jedno nejsou ani experti na právo. Jeden z nich dokonce tvrdí, že by Pistorius za zastřelení své přítelkyně nemusel skončit ve vězení.

Verdikt v kauze Pistorius dělí společnost. Přou se i experti na právo | foto: Reuters

Oscar Pistorius v pátek opustil budovu soudu v Pretorii s lehkým úsměvem na tváři. V obklíčení ochranky si sice musel projít uličkou plnou novinářů, z dálky k němu však doléhal křik jeho fanoušků. Verdikt soudkyně Thokozile Masipaové je pro ně důvodem k radosti. Pistorius podle soudu spáchal zabití z nedbalosti a vyhnul se tak verdiktu úkladné vraždy, za který mohl strávit ve vězení zbytek života (více o verdiktu soudu se dočtete zde). Není divu, že po ukončení pátečního slyšení se široce usmíval i jeho obhájce Barry Roux.

Pistorius zabil z nedbalosti a je na svobodě. Soud trest oznámí v říjnu

Podporovatelů atleta je však podle všeho minimum. Na sociálních sítích se po vynesení verdiktu spustila velká palba do soudkyně Masipaové i samotného Pistoriuse. Andre Britz se například na Twitteru virtuálně omlouval zesnulé Reevě Steenkampové za to, že ji zklamal právní systém Jihoafrické republiky. „Máme zlomená srdce, nedočkali jsme se žádné spravedlnosti. Soudkyně, styďte se!“ dodal Britz.

Jiní nešetřili vskutku černým humorem. „Když chcete zabít svého partnera, ujistěte se, že vás oddělují dveře, modlíte se dostatečně k Bohu a po tom všem hodně brečíte,“ narážel na emocionální projevy Pistoriuse uživatel s přezdívkou Twisted BeakClothing a svůj příspěvek doplnil hashtagem #užitečnétipy.

Našli se však i tací, které emocionální výkřiky kritiků odsuzovali. Uživatel PeNGa například na Twitter napsal: „Je úžasné, jak mnoho lidí nehledí na fakta a své závěry zakládají čistě na emocích.“

Příbuzní Pistoriuse přijali verdikt s vděkem

Bezprostředně po skončení soudu se k verdiktu vyjádřila i rodina Pistoriuse, píše server CNN. Strýc atleta Arnold jménem rodiny prohlásil, že je vděčný za verdikt soudkyně, který „Oscara zprostil obvinění z vraždy“. Dodal však, že v této situaci neexistuje vítěz. „Reevu nám to nevratí, naše srdce však stále jsou s její rodinou a přáteli,“ prohlásil Arnold. Na vyjádření rodiny Steenkampové se stále čeká.

Fotogalerie

Zajímavý je také pohled právníků a bývalých soudců na rozhodnutí Masipaové. Někdejší soudce Willem Heath serveru BBC prozradil, že mnoho členů právnické obce je s verdiktem soudkyně nespokojeno. „Právní zástupci si myslí (...), že nesprávně interpretovala právo a fakta neanalyzovala dobře,“ míní bývalý soudce.

Pohled samotného Heatha je však odlišný. „Když zvážíte verdikt, je evidentní, že (soudkyně) vzala v úvahu fakta i výklad zákonů. A to je vše, co musela udělat,“ myslí si Heath. Pokud by kritici z řad odborníků na právo „zapojili hlavu tak, jak by měli“, došli by ke stejným závěrům jako soudkyně, míní Heath.

Profesor James Grant z právnické fakulty univerzity v Johannesburgu považuje za největší chybu Masipaové to, že atlet podle ní nezabil Steenkampovou úmyslně. „To totiž nebylo tou hlavní otázkou a nestála na tom jeho obhajoba,“ myslí si Grant. Za omyl považuje také to, že byl brán v potaz člověk, na kterého Pistorius střílel. Podle Granta by nemělo záležet, zda byla za dveřmi na toaletu Steenkampová, nebo kdokoli jiný, píše server The Citizen. Důležité je, že Pistorius střílel s určitým záměrem, myslí si Grant.

Chyba byla i na straně obžaloby

Kelly Phelpsová z katedry veřejného práva na univerzitě v Kapském městě s takovýmto výkladem práva nesouhlasí a dává zapravdu Masipaové. „Podporuji její závěry a jejich odůvodnění...neúmyslné zabití vždy bylo v tomto případě pravděpodobným závěrem,“ myslí si Phelpsová. Chybou obžaloby podle ní bylo, že se příliš zaměřovala na střelbu na konkrétního člověka: Steenkampovou. Když se pak obžalobě před soudem nepodařilo prokázat, že Pistorius věděl, na koho střílí, nepřicházel verdikt úkladné vraždy v úvahu.

Pistoriusova soudkyně vyrostla v bídě, s vrahy žen nemá slitování

Pistorius však už právnické zákruty řešit nemusí. Alespoň do 13. října, kdy by si měl vyslechnout výši trestu. Za neúmyslné zabití mu hrozí trest v maximální výši 15 let. Shledán vinným byl také v případu střelby v restauraci. V tomto případě se sazba pohybuje od pokuty až po pět let vězení. Většina odborníků se však shoduje, že Pistorius vyvázne s celkovým trestem v rozmezí sedmi až deseti let.

Expert na kriminální právo Martin Hood dokonce zastává teorii, že Pistorius se do vězení ani nepodívá. „Podle mého názoru je téměř jisté, že do vězení nepůjde,“ prohlásil Hood ve vysílání televizní stanice ENCA TV. Trest pokuty či veřejných prací tak může být stále jednou z variant.

Pistorius zabil v nedbalosti, zaznělo u soudu:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Trumpovo volné nakládání s pravdou. Spletl se už v 13,5 tisících případech

Americký prezident Donald Trump ve středu oslaví tisíc dnů ve funkci. Za tu dobu stihl vyřknout přes 13 435 lží a...

Na Šumavě je tygr, tvrdí řidička. Hlášení prověřuje bavorská policie

Bavorská policie dostala oznámení, že se po Šumavě v okolí bavorského Zwieselu pohybuje tygr. Úřady zpočátku...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Najdete na iDNES.cz