Pistorius zabil z nedbalosti a je na svobodě. Soud trest oznámí v říjnu

  9:35aktualizováno  13:05
Handicapovaný jihoafrický atlet Oscar Pistorius se dopustil zabití z nedbalosti, rozhodla soudkyně Thokozile Masipaová. Pistorius je vinen také z nedovoleného ozbrojování v restauraci. Trest však soud sdělí až za několik týdnů. Atlet byl i přes protesty obžaloby propuštěn na kauci. Výše trestu bude oznámena 13. října.

S napětím se čekalo, jak soud rozhodne v případě zabití atletovy přítelkyně Reevy Steenkampové. Soudkyně konstatovala, že nelze vyvrátit tvrzení Pistoriuse, že střílel v obavě ze zloděje. Nešlo tedy o vraždu, zopakovala s poukazem na to, že se atlet snažil Steenkampové poskytnout první pomoc.

Kauza Pistorius

Soud se jednomyslně shodl na tom, že se Pistorius dopustil zabití z nedbalosti, uvedla Masipaová. Někteří z příbuzných Steenkampové se po vyslechnutí verdiktu rozplakali. Atlet rozhodnutí soudu naslouchal s pohledem upřeným přímo před sebe. 

Následně se probírala otázka toho, zda je možné Pistoriuse propustit na kauci, než bude vynesen rozsudek. Výše trestu bude podle BBC oznámena v řádu několika týdnů, protože žalobce i obhajoba mohou vznést proti verdiktu své připomínky a argumenty.

Obžaloba poukázala na to, že atlet prodal své nemovitosti, v Jižní Africe ho tedy nic nedrží a mohl by utéct. Podle žalobce Gerrieho Nela navíc hrozí, že by se pokusil o sebevraždu. 

Soudkyně však protesty obžaloby nevyslyšela a Pistoriuse do vazby neposlala. Soud bude pokračovat až 13. října, kdy by měla soudkyně vynést výši trestu.

Páteční čtení začalo krátce po půl desáté ráno. Soudkyně se nejprve zabývala obviněním z nedovoleného ozbrojování. Pistorius podle obžaloby střílel z rychle jedoucího auta skrz jeho střechu. V tomto případě soud Pistoriuse zprostil viny, obžaloba podle Masipaové totiž nepřinesla dostatečné důkazy. 

O události, kdy atlet tasil odjištěnou zbraň v restauraci, ale podle soudkyně obviněný lhal. Možná nechtěl střílet, choval se ale nezodpovědně, konstatovala soudkyně. V tomto případě byl Pistorius shledán vinným.

Úmysl vystřelit neznamená úmysl zabít

Čtení verdiktu začalo již ve čtvrtek. Skončilo překvapivě brzy odpoledne, krátce po přestávce na oběd. „Žalobce nade vší pochybnost neprokázal, že by byl pan Pistorius vinen z úkladné vraždy,“ zněl nejdůležitější čtvrteční závěr soudkyně Masipaové (o čtvrtečním čtení čtěte zde).

Paralympijský šampion po své přítelkyni loni na svátek sv. Valentýna čtyřikrát vystřelil přes dveře do koupelny. Střelbu nepopíral, tvrdil ale, že si Steenkampovou spletl se zlodějem a chtěl ji ochránit.

Fotogalerie

Pistorius podle soudkyně v kritický moment nechápal, že může někoho zabít. „Úmysl vystřelit neznamená úmysl zabít,“ uvedla soudkyně. Atlet podle ní však jednal ukvapeně a nezodpovědně. Namísto střelby se měl pokusit telefonicky přivolat pomoc nebo utéct na balkon.

Soudkyně odmítla tvrzení obhajoby, že Pistorius střílel v pominutí smyslů. Obhajoba v polovině května předvolala psychiatričku, podle níž Pistorius trpí úzkostnou poruchou. To ale vyvrátila již dřívější lékařská zpráva, sepsaná po měsíčním testování na psychiatrické klinice (více čtěte zde).

Pistorius si ve své výpovědi značně protiřečil. „Možná proto, že místo poslouchání otázek přemýšlel nad důsledkem svých odpovědí,“ podotkla Masipaová. To ale jeho vinu nedokazuje, dodala.

Legislativní analytička CNN Kelly Phelpsová připomíná, že atlet za zabití z nedbalosti může u soudu dostat trest v širokém rozpětí od pokuty po maximálně 15 let. Podle expertů je obvyklá sazba sedm až deset let.

Už ve čtvrtek soudkyně prohlásila, že Pistorius nespáchal úkladnou vraždu:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Severokorejský princ na bílém koni. Kim se nechal zvěčnit na posvátné hoře

KLDR zveřejnila fotky severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak jede na bílém koni na nejvyšší hoře Korejského...

Šestice lidí žila v Nizozemsku devět let ve sklepě. Čekali na konec světa

Nizozemská policie objevila šestičlennou skupinu lidí, která celých devět let žila zcela izolována od vnějšího světa....

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz