Pistoriusova soudkyně vyloučila obvinění z vraždy. Trest padne v pátek

  9:02aktualizováno  15:12
Soud s Oscarem Pistoriusem spěje ke konci. Soudkyně při čtení verdiktu uvedla, že žalobci se nepodařilo prokázat úkladnou vraždu Reevy Steenkampové. Vše nasvědčuje tomu, že atleta odsoudí za zabití z nedbalosti, za což mu hrozí až 15 let ve vězení. Čtení verdiktu bude pokračovat v pátek od 8:30 SELČ.

K nejdůležitější části čtvrtečního čtení verdiktu se soudkyně Thokozile Masipaová dostala po 11:00 dopoledne SELČ. „Žalobce nade vší pochybnost neprokázal, že by byl pan Pistorius vinen z úkladné vraždy,“ prohlásila Masipaová. Nejvyšší trest ve výši 25 let až doživotí za mřížemi je tak pravděpodobně ze hry.

Kauza Pistorius

Masipaová věnovala značný čas vysvětlování  rozdílů mezi vraždou a zabitím. Pak si položila otázku, zda obviněný v kritický moment chápal, že střelbou přes dveře toalety může někoho zabít. „Odpovědí je ne,“ uvedla soudkyně a dodala, že Pistorius nemůže být shledán vinným z vraždy.

„To však neznamená, že nemůže být uznán vinným ze zabití,“ prohlásila následně. Legislativní analytička CNN Kelly Phelpsová se domnívá, že Pistorius nyní nemůže od soudu odejít s jiným trestem, než za zabití z nedbalosti. Za něj může u soudu dostat trest v širokém rozpětí od pokuty po maximálně 15 let, podle expertů je obvyklá sazba sedm až deset let.

Přitížit mu však může obvinění z nedovoleného ozbrojování. Za použití odjištěné zbraně na veřejnosti, kterého se měl dopustit už dříve, když střílel z jedoucího auta a tasil odjištěnou zbraň v restauraci, hrozí slavnému sportovci pokuta až pět let vězení. Za nelegální držení munice počítá jihoafrický trestní řád s tresty od pokuty po 15 let vězení.

Fotogalerie

Soudkyně už dopoledne odmítla teorii obhajoby, že Pistorius střílel v pominutí smyslů, kvůli svému postižení se však mohl cítit ohrožený. „Úmysl vystřelit neznamená úmysl zabít,“ uvedla Masipaová. Následně se přesunula k Pistoriusově výpovědi, během které si atlet často protiřečil. Podle soudkyně byl „vyhýbavým svědkem“. „Možná proto, že místo poslouchání otázek přemýšlel nad důsledkem svých odpovědí,“ usoudila Masipaová. Dodala však, že „být nevěrohodným svědkem ještě neznamená, že je člověk vinen“.´

Reportér serveru BBC Andrew Harding uvedl, že soudkyně Masipaová byla v minulosti vůči chybám svědků tolerantní, zároveň však byla „ostrá jako břitva“. Při čtení verdiktu postupovala mnohem rychleji, než se předpokládalo. 

Sedmadvacetiletý Pistorius se během čtení verdiktu tvářil nepřítomně. Při popisování událostí, které následovaly po smrti Steenkampové, na něm však byly patrné emoce. Během výčtu zranění, které jeho přítelkyně utrpěla, se rozplakal.

Nečekané přerušení soudu, verdikt se očekává v pátek

Pistorius dorazil do budovy nejvyššího soudu v Pretorii krátce před devátou hodinou ráno. Čekal na něj zástup novinářů, atlet na jejich otázky nereagoval. Už předtím dorazila rodina Steenkampové a bratr Pistoriuse Carl. Soudkyně Thokozile Masipaová začala se čtením verdiktu krátce po půl desáté. Celý dokument má sto stran. Podrobně je v něm shrnut celý případ a klíčové body soudního procesu.

Masipaová během čtení obsáhlého verdiktu vyjmenovala i několik problémů, které komplikovaly vyšetřování. Počítá mezi ně například možnou kontaminaci místa činu policisty a autenticitu fotografií místa činu. Jedním dechem však dodala, že „tyto problémy jsou nyní irelevantní“.

Čtvrteční čtení skončilo nečekaně krátce po přestávce na oběd. Soudkyně jen stačila sdělit, že Pistorius při střelbě jednal nedbale a soud odročila. Čtení verdiktu a následný rozsudek je na programu v pátek od 8:30 SELČ.

V Pretorii se sešli i podporovatelé Pistoriuse

Před budovou soudu se ve čtvrtek ráno sešla malá skupinka fanoušků Pistoriuse, kteří mu chtěli vyjádřit podporu. „Každý večer jsem za něho a soudkyni zapalovala svíčku,“ sdělila reportérům Reuters 73letá Ria du Plessisová, která nad hlavou ukazovala transparent s nápisem „Oscare, vždy jsi byl a budeš velkou inspirací a hrdinou“.

Kauza Pistorius

Jiní mají na souzeného atleta opačný pohled. „Den zúčtování přišel. Sklidíš, co jsi zasel,“ stálo na malém plakátu na jednom z motocyklů projíždějících po ulicích Pretorie.

Šestinásobný paralympijský šampion po své přítelkyni loni 14. února čtyřikrát vystřelil přes dveře do koupelny. Před soudem nepopíral, že modelku Steenkampovou zastřelil, hájil se však tím, že si ji spletl se zlodějem. Myslel si prý, že Steenkampová leží v posteli, a snažil se ji chránit (shrnutí případu a soudního procesu najdete zde).

Jelikož Jihoafrická republika u soudu nemá porotní systém, o verdiktu rozhodovala pouze soudkyně Masipaová spolu s dvojicí takzvaných „hodnotitelů“. Masipaová v Jihoafrické republice platí za jednu z nejslavnějších soudkyň. Proslula také svou nekompromisností v případech násilí páchaném na ženách (více o soudkyni zde).

Atletovi hrozil mnohem vyšší trest, který pro něj požadoval žalobce Gerrie Nel. Podle něj atlet Steenkampovou zastřelil úmyslně po vzájemné hádce. V tomto případě mohl Pistorius čelit sazbě 25 let až doživotí. Variantou byl také trest za vraždu v afektu, za kterou je sazba 15 až 20 let.

Podívejte se na shrnutí dosavadního průběhu procesu:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Premium

Poprvé od války o Falklandy. O směřování brexitu rozhodne mimořádné hlasování

Je to situace stejně mimořádná jako během války o Falklandy v roce 1982. Tehdy naposledy se britští poslanci sešli k...

Na Sardinii jsou turisté v koncích a volají záchranku. Kvůli Google mapám

Ne vždy mapy na Googlu pomohou najít hledané místo. Na vlastní kůži se o tom přesvědčily desítky turistů na italském...

Najdete na iDNES.cz