Pistoriusova soudkyně vyloučila obvinění z vraždy. Trest padne v pátek

  9:02aktualizováno  15:12
Soud s Oscarem Pistoriusem spěje ke konci. Soudkyně při čtení verdiktu uvedla, že žalobci se nepodařilo prokázat úkladnou vraždu Reevy Steenkampové. Vše nasvědčuje tomu, že atleta odsoudí za zabití z nedbalosti, za což mu hrozí až 15 let ve vězení. Čtení verdiktu bude pokračovat v pátek od 8:30 SELČ.

K nejdůležitější části čtvrtečního čtení verdiktu se soudkyně Thokozile Masipaová dostala po 11:00 dopoledne SELČ. „Žalobce nade vší pochybnost neprokázal, že by byl pan Pistorius vinen z úkladné vraždy,“ prohlásila Masipaová. Nejvyšší trest ve výši 25 let až doživotí za mřížemi je tak pravděpodobně ze hry.

Kauza Pistorius

Masipaová věnovala značný čas vysvětlování  rozdílů mezi vraždou a zabitím. Pak si položila otázku, zda obviněný v kritický moment chápal, že střelbou přes dveře toalety může někoho zabít. „Odpovědí je ne,“ uvedla soudkyně a dodala, že Pistorius nemůže být shledán vinným z vraždy.

„To však neznamená, že nemůže být uznán vinným ze zabití,“ prohlásila následně. Legislativní analytička CNN Kelly Phelpsová se domnívá, že Pistorius nyní nemůže od soudu odejít s jiným trestem, než za zabití z nedbalosti. Za něj může u soudu dostat trest v širokém rozpětí od pokuty po maximálně 15 let, podle expertů je obvyklá sazba sedm až deset let.

Přitížit mu však může obvinění z nedovoleného ozbrojování. Za použití odjištěné zbraně na veřejnosti, kterého se měl dopustit už dříve, když střílel z jedoucího auta a tasil odjištěnou zbraň v restauraci, hrozí slavnému sportovci pokuta až pět let vězení. Za nelegální držení munice počítá jihoafrický trestní řád s tresty od pokuty po 15 let vězení.

Fotogalerie

Soudkyně už dopoledne odmítla teorii obhajoby, že Pistorius střílel v pominutí smyslů, kvůli svému postižení se však mohl cítit ohrožený. „Úmysl vystřelit neznamená úmysl zabít,“ uvedla Masipaová. Následně se přesunula k Pistoriusově výpovědi, během které si atlet často protiřečil. Podle soudkyně byl „vyhýbavým svědkem“. „Možná proto, že místo poslouchání otázek přemýšlel nad důsledkem svých odpovědí,“ usoudila Masipaová. Dodala však, že „být nevěrohodným svědkem ještě neznamená, že je člověk vinen“.´

Reportér serveru BBC Andrew Harding uvedl, že soudkyně Masipaová byla v minulosti vůči chybám svědků tolerantní, zároveň však byla „ostrá jako břitva“. Při čtení verdiktu postupovala mnohem rychleji, než se předpokládalo. 

Sedmadvacetiletý Pistorius se během čtení verdiktu tvářil nepřítomně. Při popisování událostí, které následovaly po smrti Steenkampové, na něm však byly patrné emoce. Během výčtu zranění, které jeho přítelkyně utrpěla, se rozplakal.

Nečekané přerušení soudu, verdikt se očekává v pátek

Pistorius dorazil do budovy nejvyššího soudu v Pretorii krátce před devátou hodinou ráno. Čekal na něj zástup novinářů, atlet na jejich otázky nereagoval. Už předtím dorazila rodina Steenkampové a bratr Pistoriuse Carl. Soudkyně Thokozile Masipaová začala se čtením verdiktu krátce po půl desáté. Celý dokument má sto stran. Podrobně je v něm shrnut celý případ a klíčové body soudního procesu.

Masipaová během čtení obsáhlého verdiktu vyjmenovala i několik problémů, které komplikovaly vyšetřování. Počítá mezi ně například možnou kontaminaci místa činu policisty a autenticitu fotografií místa činu. Jedním dechem však dodala, že „tyto problémy jsou nyní irelevantní“.

Čtvrteční čtení skončilo nečekaně krátce po přestávce na oběd. Soudkyně jen stačila sdělit, že Pistorius při střelbě jednal nedbale a soud odročila. Čtení verdiktu a následný rozsudek je na programu v pátek od 8:30 SELČ.

V Pretorii se sešli i podporovatelé Pistoriuse

Před budovou soudu se ve čtvrtek ráno sešla malá skupinka fanoušků Pistoriuse, kteří mu chtěli vyjádřit podporu. „Každý večer jsem za něho a soudkyni zapalovala svíčku,“ sdělila reportérům Reuters 73letá Ria du Plessisová, která nad hlavou ukazovala transparent s nápisem „Oscare, vždy jsi byl a budeš velkou inspirací a hrdinou“.

Kauza Pistorius

Jiní mají na souzeného atleta opačný pohled. „Den zúčtování přišel. Sklidíš, co jsi zasel,“ stálo na malém plakátu na jednom z motocyklů projíždějících po ulicích Pretorie.

Šestinásobný paralympijský šampion po své přítelkyni loni 14. února čtyřikrát vystřelil přes dveře do koupelny. Před soudem nepopíral, že modelku Steenkampovou zastřelil, hájil se však tím, že si ji spletl se zlodějem. Myslel si prý, že Steenkampová leží v posteli, a snažil se ji chránit (shrnutí případu a soudního procesu najdete zde).

Jelikož Jihoafrická republika u soudu nemá porotní systém, o verdiktu rozhodovala pouze soudkyně Masipaová spolu s dvojicí takzvaných „hodnotitelů“. Masipaová v Jihoafrické republice platí za jednu z nejslavnějších soudkyň. Proslula také svou nekompromisností v případech násilí páchaném na ženách (více o soudkyni zde).

Atletovi hrozil mnohem vyšší trest, který pro něj požadoval žalobce Gerrie Nel. Podle něj atlet Steenkampovou zastřelil úmyslně po vzájemné hádce. V tomto případě mohl Pistorius čelit sazbě 25 let až doživotí. Variantou byl také trest za vraždu v afektu, za kterou je sazba 15 až 20 let.

Podívejte se na shrnutí dosavadního průběhu procesu:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Slováci si připomínají rok od Kuciakovy vraždy. Skandovali proti Ficovi

Shromáždění k prvnímu výročí vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho...

Slováci v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho...

Rozruch v britském parlamentu. Od Mayové i Corbyna odcházejí poslanci

Poslanec Chuka Umunna na tiskové konferenci oznamuje, že vystupuje z...

Velká Británie možná stojí na okraji radikální proměny svého tuhého politického systému. Poslanci z řad...

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Najdete na iDNES.cz