Spolu s ruskou posádkou mířící k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) tak při zdaru mise otevře okna vesmíru dalším amatérským kosmonautům a utvrdí nejambicióznější cestovní kanceláře, aby pokračovaly v úsilí o zpřístupnění cílového místa, které je zatím pro turistiku nedosažitelné.
Šedesátiletý zakladatel a majitel prosperující investiční společnosti Wilshire Associates nepovažuje svoje nadcházející dobrodružství za vesmírnou turistiku, ale spíše za plnoprávnou účast na vesmírné misi, za niž údajně zaplatil ruskému úřadu pro letectví a vesmír 20 milionů dolarů.
Původně měl Tito letět na ruskou kosmickou stanici Mir, tento plán ale padl poté, co letos v březnu Mir skončil patnáctiletou existenci. Ke splnění snu mu pomohla mezinárodní společnost MirCorp, která vznikla loni s cílem prodloužit život Miru a rekonstruovat jej částečně na kosmický hotel a laboratoř.
Titovy mnohaleté plány ohrozilo letos v březnu rozhodnutí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a jeho partnerů nepovolit let, neboť Tito údajně nemá potřebný trénink a bude rušit posádku v práci. Nakonec se bývalý raketový vědec NASA v úterý dočkal výjimečného souhlasu, ale s určitými omezeními: musí například zaplatit případné škody, které způsobí na ISS, a do amerických prostor smí vstupovat pouze v doprovodu amerických astronautů.
Tito dále podepsal dokument, který americkou kosmickou agenturu zbavuje veškeré odpovědnosti za nezdar Titovy cesty.
Dennis Tito se před odletem rozloučil se svojí přítelkyní Dawn Abrahamovou |