Putina měli do Osvětimi pozvat, míní poslední lovec nacistů Zuroff

  10:08aktualizováno  10:08
Izraelskému historikovi Efraimu Zuroffovi se nelíbí, že ruského prezidenta Putina organizátoři nepozvali na úterní oslavy 70. výročí osvobození Osvětimi. Chápe sice napjaté vztahy mezi Ruskem a evropskými státy, ty by ale podle něj měly jít v takové chvíli stranou. Ředitel kanceláře Centra Simona Wiesenthala připomněl, že to byla právě Rudá armáda, která koncentrační tábor osvobodila.

Pozdě, ale ne příliš pozdě. Podle Efraima Zuroffa z Centra Simona Wiesenthala zbývá na dopadení a potrestání nacistů jen pár let. | foto: AP

„Na rozdíl od mnoha světových politiků, kteří si nezasloužili účastnit se nedávného protestního pochodu v Paříži, a kteří nemají takřka žádný kredit, pokud jde o svobodu slova či vyznání, je ruský prezident mimořádně důležitým hostem na blížící se akci, jež má připomenout osvobození největšího z šesti nacistických táborů smrti,“ míní ředitel kanceláře Centra Simona Wiesenthala a pronásledovatel nepotrestaných nacistických válečných zločinců Zuroff.

Připomněl, že v osvětimském koncentrační táboře bylo zavražděno přibližně 1,3 milionu lidí, z toho asi 1,1 milionu Židů.

Efraim Zuroff

je izraelský historik, ředitel kanceláře Centra Simona Wiesenthala pro nacistické válečné zločiny a pronásledovatel ještě žijících a nepotrestaných nacistických válečných zločinců z druhé světové války.

Má přezdívku poslední lovec nacistů. V minulosti napomáhal při chycení stovek válečných zločinců, kteří se desítky let po válce ukrývali v USA, ve Velké Británii nebo v Kanadě. Tito lidé byli následně postaveni před soud a odsouzeni.

„Vždyť to byla právě Rudá armáda, která Osvětim osvobodila a definitivně ukončila masové vraždění v táboře, který se stal jedním ze symbolů tragédie holokaustu. Vždyť to byly sovětské ozbrojené síly, které sehrály tak důležitou roli v konečné porážce Třetí říše, a kdo ví, jak dlouho by bez jejich ohromného přispění a obrovských obětí 2. světová válka ještě trvala a jaké děsivé důsledky by měla,“ připomněl Zurrof, kterému se také přezdívá poslední lovec nacistů.

Doplnil, že pokud si někdo zaslouží účastnit se oslav osvobození, je to právě Vladimír Putin.

„Důvodem, který stojí za jeho nepozváním, je údajně aktuální napětí mezi Evropskou unií a Ruskem v souvislosti s anexí Krymu a trvalá ruská podpora povstání ve východní části Ukrajiny, což skutečně představuje závažný problém,“ chápe důvody Putinova nepozvání historik.

Putinova přítomnost na ceremoniálu v Osvětimi by ale podle něho byla jasnou připomínkou totožnosti osvoboditelů tábora, skutečnosti, kterou by východoevropští členové Evropské unie raději zapomněli. „Avšak nebyl by to vhodný způsob připomenutí památky 70. výročí osvobození Osvětimi,“ poznamenal.

Spolupráce proti nacismu by měla být v současnosti příkladem

„V tento den by mělo být sdělení jasné: jediným způsobem, kterým bylo možné porazit Třetí říši, byla spolupráce všech protinacistických sil, jež dočasně odsunuly stranou své politické a ideologické neshody, aby překonaly existenciální hrozbu, kterou pro svět představovalo nacistické Německo. Toto by pak mělo být ponaučení, které bychom měli raději aplikovat na stávající hrozbu, jež pro Západ představuje džihádistický islám,“ připomněl Zuroff.

Ruský prezident do Polska 27. ledna na oslavy 70. výročí osvobození Osvětimi sovětskou armádou nepřijede. „V prezidentově programu tato cesta není,“ řekl před časem agentuře Interfax prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

Putin podle něho ani nedostal pozvánku. „Pokud tomu dobře rozumíme, při takových událostech ani obecně oficiální pozvánky rozesílány nejsou,“ dodal podle Interfaxu. Je možné, že Varšava pozvánku neposlala, protože se obávala reakcí polské veřejnosti i politiků, uvedla agentura Reuters (více čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Matka Kuciakovy zavražděné snoubenky vstoupí do politiky, píší na Slovensku

Zlatica Kušnírová, matka snoubenky slovenského novináře Jána Kuciaka. Oba mladí...

Zlatica Kušnírová, jejíž dceru Martinu loni zavraždili spolu s novinářem Jánem Kuciakem, se chce zapojit do slovenské...

Mával před zaměstnanci opravdovým bičem, Trumpův šéf protokolu končí

Šéf protokolu administrativy amerického prezidenta Sean Lawler. (11.listopadu...

Šéf protokolu administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Lawler se chystá skončit ve funkci. Podle...

Vedro trápí Evropu. V Rakousku zachránili Čecha, v Německu řádí naháči

Koupání pod Eiffelovou věží. Na Francii útočí 40stupňová vedra. (26. 6. 2019)

Do západní a jižní Evropy dorazila vlna veder z Afriky. Obavy vyvolává zejména ve Francii, kde platí druhý nejvyšší...

Najdete na iDNES.cz