Poláci pálili slaměného Jidáše, nápadně připomínal karikaturu Žida

  • 308
Židé ostře kritizují velikonoční tradici „soudu nad Jidášem“, kterou letos obnovili ve východopolském městě Pruchnik. Světový židovský kongres označil zvyk za otevřeně antisemitský. Kritiku si však obyvatelé města mezi Řešovem a Přemyšlí vysloužili také od polské katolické církve. Tradice se účastnily kromě dospělých i děti, které figurínu zbily.

Světový židovský kongres odsoudil tradici, kde obyvatelé Pruchniku pálili na Velký pátek podobiznu Jidáše. Figurína podle kongresu nápadně připomíná karikaturu Žida. Děti nejprve slaměného panáka mlátily tyčemi, dospělí ho poté na provaze táhli ulicemi. 

Jidáš měl podle stanice BBC velký červený nos, černý klobouk a pejzy. Nese tak znaky stereotypního zobrazování ortodoxních židů. Na jeho oblečení byl nápis „zrádce“, po bití figuríně oddělili hlavu, zapálili ji a vhodili do řeky.

„Židé jsou hluboce znepokojeni tímto hrozným oživením středověkého antisemitismu, který vedl k nepředstavitelnému násilí a utrpení,“ uvedl ředitel Světového židovského kongresu Robert Singer. „Musíme doufat, že církev a další instituce učiní vše, co je v jejich silách, aby přemohly tyto děsivé předsudky, které poškozují dobré jméno Polska,“ dodal Singer.

21.dubna 2019 v 10:44, příspěvek archivován: 23.dubna 2019 v 10:17

The townspeople of Pruchnik beat and burned a doll with stereotypical Jewish characteristics #Poland #propaganda https://t.co/opXSOAgSZ5 https://t.co/7OiQW9DPkl

Tradice pochází z osmnáctého století a udržovala se až do druhé světové války. Zvyk dnes dodržuje jen několik málo vesnic. Obyvatelé Pruchniku ji letos oživili po mnoha letech. Katolická církev však tuto praktiku zakazuje, protože podle ní podněcuje nenávist a násilí. Křesťané věří, že Jidáš zradil Ježíše Krista výměnou za třicet stříbrných. Tím umožnil Ježíšovo zatčení a ukřižování.

„Katolická církev nikdy nebude tolerovat známky pohrdání členy jakéhokoli národa včetně národa židovského,“ uvedl biskup Rafal Markowski, který je předsedou výboru polské katolické církve pro dialog s judaismem.

Německá stanice Deutsche Welle připomíná, že se Polsko poslední čtyři roky potýká s rostoucí vlnou nacionalismu, kterou vyvolal nástup strany Právo a spravedlnost (PiS). Společně s tím se stále častěji objevují také projevy antisemitismu. Za druhé světové války přišly při holokaustu o život více než tři miliony polských Židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech.

22.dubna 2019 v 21:33, příspěvek archivován: 23.dubna 2019 v 10:16

"In August 1942, all the Jews were transported out of #Pruchnik. ...were sent directly to the Bełżec Nazi extermination camp" I'm named after my great grandfather Rabbi Yosef Chaim Rapaport of Rava Ruska murdered in Belzec 1942 https://t.co/TMaEZYYsCl https://t.co/rBGRs6TA98

Polský parlament v loňském roce představil kontroverzní zákon, který trestá připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům. Zapovězené je také slovní spojení „polský koncentrační tábor“, které nahradila fráze „nacistický koncentrační tábor na území okupovaného Polska“. Ačkoli původně vláda zamýšlela přísné tresty vězení, po nátlaku USA a Izraele od nich ustoupila.

Polsko řešilo o Velikonocích ještě jeden skandál, a to když poslankyně PiS Krystyna Pawlowiczová obvinila americkou velvyslankyni Georgette Mosbacherovou z urážky země poté, co ambasadorka popřála polské židovské komunitě šťastné prožití svátku pesach. V neděli však popřála také křesťanům, aby prožili veselé Velikonoce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video