Poláci v Británii si zvykají na urážky, víc se však bojí vyhoštění

  16:26aktualizováno  16:26
Početná polská komunita žijící ve Velké Británii se po nedávném referendu o vystoupení z EU stala terčem nenávistných útoků a urážek. Poláci však tvrdí, že zastrašit se nenechají. Strach mají pouze z nejistoty a nové legislativy, kvůli které jim může hrozit vyhoštění ze země.

Poláci mají po celé Velké Británii stovky obchodů s polskými specialitami | foto: Profimedia.cz

Kryssie Bellová první vlnu nenávistných útoků zažila krátce po vyhlášení výsledků červnového referenda o vystoupení Británie z EU. Bellová má polské kořeny, narodila se však už v Británii a v londýnské čtvrti Hammersmith žije přes čtyřicet let. Dnes zde vede Polské kulturní centrum, na které tři dny po referendu někdo nasprejoval nenávistný vzkaz, který přistěhovalce vyzýval k návratu do vlasti.

Britská volba

Hammersmith jedním z hlavních center polských imigrantů v zemi. Celkem v Británii podle odhadů žije asi 850 tisíc Poláků, připomíná server BBC. Nenávistné projevy je překvapily.

„Byli jsem z toho v šoku. Přála jsem si, abychom se zase mohli vrátit do časů před referendem,“ sdělila Bellová reportérům serveru Politico. Že stížnosti na nenávistné útoky nejsou jen výmyslem vystrašených přistěhovalců, dokládá policejní statistika. Londýnská policie vyjížděla po referendu týdně v průměru ke 64 událostem spojeným s útoky na přistěhovalce. Jen pro srovnání - od května 2015 do května 2016 zaznamenala celkem pouhých 40 podobných případů.

Bellová připomíná, že dějištěm útoků nejsou jen přistěhovalecké čtvrti v Londýna. Jedna její známá z Nottinghamu si jí postěžovala, že se stala terčem urážek kvůli tomu, že na veřejnosti mluvila polsky. „Kdy už přestanete mluvit touhle řečí, vraťte se domů,“ vyslechla si údajně.

Polské příjmení jako stigma

Změnu nálady ve společnosti potvrzuje také Anna, která pochází z polsko-anglické rodiny a v Británii žije již mnoho desetiletí. „Vrací nám to vzpomínky na padesát let staré události. Pokud jste tehdy neměli anglické příjmení, lidé se vás ptali, proč tu vůbec jste,“ vysvětluje. Své příjmení reportérům nesdělila právě proto, že je polské a bojí se negativní reakce svého okolí.

„Odejděte z EU. Konec polské havěti“ stojí na jednom z nenávistných letáků:

25.června 2016 v 11:26, příspěvek archivován: 09.července 2016 v 11:16

these cards have actually been put through letter boxes of Polish families in Huntingdon today. I could weep pic.twitter.com/P3maK1Vasf

Většina Poláku žijící ve Velké Británii je odhodlána nenávistné útoky přestát. Doufají, že vyhrocená nálada v následujících měsících opadne. Na mnoha místech jim s tím pomáhají i rodilí Britové. Na recepci v Polském kulturním centrem v Hammersmithu se vrší povzbuzující vzkazy a květiny. Mnoho lidí se sem chodí osobně omluvit za chování svých spoluobčanů.

Hanna Growler-Tourmacheová, která zde pracuje v malém neziskovém knihkupectví, má pro Poláky pochopení - sama má německé kořeny. „Šikanu si nezaslouží. Jsou to přesní a tvrdě pracující lidé. Poláci tady podle mě mají dobrou reputaci,“ myslí si Growler-Tourmacheová.

Jedna z dalších dobrovolnic Pat Downesová tvrdí, že má život v multikulturní čtvrti ráda. Na jejím vyprávění je dobře patrné, jak výsledky referenda dokáží rozhádat celé rodiny. Její rodiče totiž hlasovali pro vystoupení Británie z EU v naději, že „jejich vlast opět převezme kontrolu,“ vysvětluje Downseová s odkazem na jeden z hlavních sloganů kampaně za brexit. Nyní má podle svých slov strach rodiče navštívit. Bojí se hádek i odcizení.

Fotogalerie

Poláci i díky podpoře místních berou nenávistné projevy jen jako činy jednotlivců. Mnohem větším strašákem jsou pro ně politické následky referenda. Bojí se totiž, že by mohli být z království vyhoštěni. A to i navzdory tomu, že většina politiků jim přislíbila pomoc. Případné nové podmínky pro udělování pracovního povolení by se jich neměly týkat. Favoritka na premiérský post Theresa Mayová však zmínila, že vše bude předmětem jednání. Poláci, pro které se Británie stala druhým domovem, tak stále žijí v nejistotě.

„Už jsme si zvykli tady žít,“ tvrdí Michał Bis, který se do Británie přestěhoval se svou manželkou Kasiou v roce 2011. Oba mají stabilní práci. Na svůj londýnský dům si dokonce mohli vzít hypotéku. Brexit je zanechal v šoku. Michał se snaží tvářit sebejistě, Kasia však má obavy. Polská ekonomika sice v posledních letech roste, venkovské oblasti, odkud oba pochází, však zůstávají stranou zájmu investorů.

Poláci přes palubu?

Obavy má také 37letá Karolina Kualová, která pracuje jako asistentka v jednom polském obchodu na severu Londýna. “Všichni žijeme ve strachu, protože nevíme, co bude dál. Mám dvě děti, které tady chodí do školy. Platím daně. Nemohou mě jednoduše hodit přes palubu,“ vysvětluje.

Konec polské havěti! V Británii se po brexitu množí útoky na cizince

Někteří se k celé situaci staví statečně a zvažují všechny možnosti. Rafal Rozycki odcestoval do Británie se svou přítelkyní Katarzynou z Lodže v roce 2004. Oba nemohli ve své vlasti sehnat práci. Rafal nyní v Británii pracuje v jedné letecké společnosti. „Čekám, co se bude dít. Nemám strach v tom smyslu, že bych se bál vyhoštění. Chápu ale, že se mě může v následujících letech dotknout. Chci proto zkusit zažádat o britský pas,“ tvrdí Rafal. Získání britského pasu je přitom podle zkušeností přistěhovalců velmi obtížné.

Strach mnoha Poláku z vyhoštění je přitom podle serveru Financial Times oprávněný. Až 81 procent stávajících pracovníků ze zemí EU by totiž neprošlo procesem udělení pracovního povolení, jaký je aktuálně běžný pro žadatele ze zemí mimo EU. Jedinou nadějí jsou tak sliby politiků, že přistěhovalců ze zemí Unie se případná nová nařízení nebudou týkat.

Otázkou však zůstává, co by si Británie bez pracovníků ze zahraničí počala. Většinu „podřadnější“ práce totiž v Británii vykonávají právě přistěhovalci. Zejména hotely a restaurace by případným vyhoštěním cizinců velmi utrpělo. Britové se totiž na tato místa příliš nehrnou.


  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Boj proti gayům a potratům. Bolsonaro založil konzervativní stranu

Brazilský prezident Jair Bolsonaro ve čtvrtek slavnostně představil svou novou politickou stranu, Alianci pro Brazílii...

V Kolumbii to vře. Lidé vyšli do ulic, násilnosti si vyžádaly tři mrtvé

Tisíce lidí ve čtvrtek v Kolumbii vyšly do ulic hlavního města Bogotá, aby vyjádřily nesouhlas s vládou prezidenta...

Ukažte důkaz, žádala pojišťovna pozůstalé. Na pobočku přinesli nebožtíka

Pojišťovna v Jihoafrické republice dlouho nechtěla vyjít vstříc pozůstalým, kteří se dožadovali vyplacení pojistky...

Slepou ženu srazilo na přechodu auto, podle policie se nerozhlédla

Nevidomou ženu v září srazilo auto při přechodu silnice ve slovenském Trenčíně. Podle seniorky nefungoval semafor, tak...

Najdete na iDNES.cz