Bodnutí do krku a běh o život. Agresivní Angličané napadli dalšího Poláka

  13:25aktualizováno  13:25
Polák Bartosz Milewski v exkluzivním rozhovoru pro server The Independent popsal brutální útok, po kterém skončil s bodnou ranou v krku. Zaútočila na něj a jeho kamarády parta Britů. Vadilo jim, že se baví polsky. Jedná se o jeden z mnoha útoků na přistěhovalce v Británii v poslední době.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jednadvacetiletý Milewski se minulý týden sešel s polskými přáteli jen kousek od svého domu v Donnigtonu. Společně si v obchodě koupili občerstvení a vydali se do nedalekého parku. Tam si podle výpovědi Milewského potichu povídali. Asi v jednu hodinu ráno si všimli, že kolem nich prochází skupina mužů.

Vzteklí puberťáci, žhářství, vražda. V Británii se množí útoky na Poláky

„Byli už téměř pryč, pak ale uslyšeli, že se bavíme polsky a otočili se. Začali nám nadávat. Ptali se, proč spolu mluvíme polsky. Říkali, že tohle není naše země a že bychom měli odejít,“ popsal Milewski začátek potyčky serveru The Independent.

„Jeden z nich říkal, že za rohem bydlí jeho dcera a nechce, aby slyšela, jak se bavíme polsky,“ vzpomněl si Milewski. Skupina podle něj začala být agresivní. Snažila se trojici Poláků vyhnat z parku. „Řekl jsem jim, že tady žijeme už dlouho a není tedy důvod, aby se k nám takhle chovali. Už jsme v tu chvíli odcházeli,“ sdělil.

Bodnutí a zběsilý úprk

Slova Milewského se však nelíbila jednomu z agresorů. Vzal do ruky lahev, rozbil ji a prohlásil: „Pokud neodejdete, bodnu tě.“ Milewski mu odvětil, že to není nutné, protože odchází. „Strčil do mě, já jsem ho strčil zpátky a pak mě bodl,“ vzpomíná. V tu chvíli si neuvědomil, jak vážné zranění utrpěl.

Se zakrváceným krkem pokračoval k domu jednoho ze svých kamarádů. Agresoři je však dál pronásledovali. Ničili ploty a dřevěné části používali jako zbraně. Zraněnému Polákovi se na útěku podařilo zavolat policii. Kvůli ztrátě krve však nebyl schopný přesně popsat, kde se nachází. „Snažil jsem se s nimi mluvit, ale přišel jsem o tolik krve, že mi nerozuměli,“ vzpomíná.

Poláci v Británii si zvykají na urážky, víc se však bojí vyhoštění

Jeden z agresorů Milewského dostihl a kusem dřeva ho udeřil do hlavy. Polák upadl na zem. „Byli strašně agresivní, Myslím, že museli být na drogách,“ uvedl. Útočníci utekli ve chvíli, kdy přijížděl vůz záchranné služby. Police po nich bezvýsledně pátrá.

Milewski skončil v nemocnici. Bodnou ránu na krku mu lékaři sešili třinácti stehy (fotografii zranění najdete zde). V neděli se plánoval vrátit na univerzitu v Portsmouthu, kde studuje. Jeho zranění mu to však nedovolilo. Nemůže téměř otáčet hlavou. „Hlavu mám pořád oteklou a bolí mě pokaždé, když se ráno vzbudím. Bojím se, že mi to poškodilo nějaké nervy, mám totiž problémy při zvedání ruky,“ stěžuje si.

První kroky po brexitu

Polský rodák Milewski se do Británie přistěhoval spolu spolu s rodiči a mladší sestrou v roce 2009. „Bylo mi teprve 14 let, když jsem opustil Polsko. Teď je mi 21 a v Anglii se cítím jako doma,“ tvrdí. Před napadením se prý setkal jen s několika málo nenávistnými komentáři na svůj původ. Situace v jeho nové vlasti je pro něj překvapením, protože se teprve před pár dny vrátil ze Spojených států.

Konec polské havěti! V Británii se po brexitu množí útoky na cizince

„Když se hlasovalo o brexitu, nebyl jsem v Anglii. Vlastně ani nevím, co se změnilo. Ven na ulici jsem se dostal poprvé, co jsem se vrátil z USA,“ vysvětluje. Většina Britů je podle něj tolerantní. Spousta britských přátel mu vyjádřila podporu a útok odsoudila.

Útoky na Poláky se začaly množit po červnovém referendu o vystoupení Británie z EU. Veřejnost pobouřil zejména případ z konce srpna, kdy asi dvacetičlenná skupina přepadla před restaurací v anglickém Harlow dvojici Poláků. Čtyřicetiletý Arkadiusz Jozwik na následky zranění zemřel.

První projevy nenávisti přišly už pár hodin po referendu. Poláci nacházeli ve schránkách výzvy, aby se vrátili domů a nadávající jim do „polské havěti“. Poláci však mají strach také z dopadů samotného brexitu, kvůli kterému jim může hrozit vyhoštění (více o strachu Poláků zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Hodní lidé z kostela. Američtí pastoři věznili bezdomovce a nutili je žebrat

Ilustrační snímek

Slibovali přístřeší a stravu, místo lásky k bližnímu však provozovali moderní otroctví. Před kalifornským soudem stojí...

Polsko má svou Annu Frankovou. Její deník čekal v trezoru 70 let

Židovská dívka Renia Spiegelová, která zahynula za druhé světové války v Polsku.

Téměř sedmdesát let čekal v bankovním sejfu deník dospívající židovské dívky Renii Spiegelové, která na jeho stranách...

Lid Zimbabwe promluvil. Na pohřbu exprezidenta Mugabeho bylo prázdno

Zimbabwe se rozloučila s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem...

Zimbabwe se v sobotu loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního pohřbu se...

Najdete na iDNES.cz