Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Putin hraje o přežití, z války nemůže odstoupit, říká diplomat Počuch

Podcast   17:57
Válka na Ukrajině potrvá minimálně ještě deset let a rozhodující bude, jestli západním spojencům vydrží vůle napadené zemi dál pomáhat. „Putin čeká, až pochopíme, že si nějakou část Ukrajiny nechá. Že si vlastně bere jenom svoje. Chce nás dovést k tomu, že přistoupíme na nějaký kompromis, který pro něj bude výhodný,“ říká v podcastu Kontext ředitel Odboru bezpečnostní politiky na ministerstvu zahraničí Ivan Počuch.
Ruský prezident Vladimir Putin (3. srpna 2023)

Ruský prezident Vladimir Putin (3. srpna 2023) | foto: Reuters

Poslechněte si celý rozhovor s diplomatem Počuchem v Kontextu:

Ukrajina a její západní spojenci v těchto dnech rozjíždějí velkou diplomatickou ofenzivu, jejímž cílem je získat země jako je Brazílie nebo Indie pro svoji vizi, jak ukončit agresi proti Ukrajině. Přesvědčovat je budou na víkendovém summitu v Džiddě, kterého se zúčastní třicet zemí a který má především upevnit pozici Kyjeva na cestě k možným mírovým jednáním.

„Náš základní argument zní, že boj se zachování ukrajinské nezávislosti a obnovení její územní celistvosti je také bojem za obnovení smyslu a účelů Charty OSN. Protože pokud stálý člen Rady bezpečnosti, jaderná velmoc, povede agresi proti menšímu sousedovi, tak v tom případě kladu otázku, k čemu nám Rada bezpečnosti popřípadě celé OSN je. Na tento argument tyto země slyší,“ vysvětluje Ivan Počuch.

Mnoho rozvojových zemí se zatím ke konfliktu stavělo neutrálně a dál udržují obchodní styky s Ruskem. Podle Počucha si ovšem postupně uvědomují, že základní cestou k možnému mírovému summitu jsou dvě věci. „Za prvé je to ukrajinské vítězství – tedy Ukrajina jako země, která obnoví v tom či onom rozsahu svoji územní celistvost a Rusko bude donuceno to akceptovat. To se nemusí rovnat drtivé strategické porážce Ruska. Druhou věcí je, že je nutné dále prohlubovat izolaci Ruska ve všech sférách.“

Ivan Počuch (1961). Ředitel odboru bezpečnostní politiky na Ministerstvu zahraničních věcí. V diplomacii pracuje bezmála třicet let, působil jako český velvyslanec při OSN nebo OBSE. Jako český velvyslanec na Ukrajině byl svědkem revoluce důstojnosti na Majdanu a začátku ruské agrese na Krymu a v Donbasu.

Přízeň „globálního jihu“ se ovšem snaží získat i Kreml. Ruský prezident minulý týden hostil v Petrohradu africký summit a svým hostům nasliboval obilí zdarma a odpuštění miliardových dluhů. Podle Počucha se ovšem vzhledem ke skromné účasti jednalo spíš o událost uspořádanou pro Putina, aby se cítil jako velký státník a utvrdil se v tom, že ne mezinárodní scéně stále není zcela izolován.

„O pošramocené reputaci Ruska nejlépe svědčí výroky jihoafrického prezidenta Ramaphosy, který zcela veřejně řekl, že africké státy nepotřebují od Ruska milodary. Africké státy potřebují, aby se Rusko znovu zapojilo do obilné dohody, kterou zprostředkovalo Turecko a OSN,“ komentuje Počuch obnovení ruské blokády černomořských přístavů a systematické bombardování obilných skladů a infrastruktury.

Summit v Džiddě je v západních médiích vnímán také jako začátek debaty, jak by válka měla skončit. Ne z pohledu Ukrajinců, kteří si kladou maximalistické cíle a požadují stažení ruských jednotek z celé Ukrajiny včetně Krymu, ale z pohledu jejich západních spojenců. Ochotu dál podporovat Ukrajinu totiž už začínají testovat volby, z nichž ty nejdůležitější se odehrají příští rok v USA.

Podle Počucha základní problémem v debatách o možném mírovém řešení spočívá v tom, že stále nevíme, co je cílem a podstatou Putinovy agrese. Původně ohlášená denacifikace Ukrajiny je nesmysl a už o ní nikdo nemluví, Kreml dnes válku prezentuje jako preventivní boj proti západní hegemonii. Ale ani to není hmatatelný cíl, o kterém by se dalo vyjednávat.

„Pokud válka nemá cíl, tak cílem je sama válka... Z třiadvaceti let Putinova vládnutí můžeme usoudit, že konfrontace a válka je pro něho něco přirozeného. Je to nástroj, jak se udržuje u moci. On z té války nemůže odstoupit, protože žádný autoritářský vůdce nemůže prohrát válku a zůstat autoritářský vůdce. Hraje o své politické přežití, svůj politický odkaz,“ myslí si Ivan Počuch.

Za takové situace je podle něj nepravděpodobné, že by putinovské Rusko kývlo na mírové řešení. „Rusko samotné musí mít zájem na nějaké komplexní mírové dohodě. A to se obávám, že toho se s Putinem nedožijeme... Putin neuznává Ukrajinu jako svrchovanou zemi, ale pouze jako území, které se historickým omylem ocitlo mimo kontrolu ruského impéria. Mírová jednání si za takovýhle okolností skutečně nedokážu představit,“ myslí si Počuch.

Ofenziva je ve druhém poločase, Ukrajincům se krátí čas, říká analytik

Západ se proto v případě, že ukrajinská protiofenziva nedosáhne zásadních úspěchů, musí připravit na dlouhou válku, která potrvá minimálně ještě deset let. „V opotřebovávací válce jsme od podzimu loňského roku. A nejedná se jenom o opotřebovávací válku ve smyslu válečné mašinérie, válečné ekonomiky, ve schopnostech dodávat zbraně a personál. Především je to otázka opotřebování politické vůle na obou stranách a změn ve společnosti,“ varuje bývalý velvyslanec v Kyjevě.

„Putin tvrdě signalizuje, že on tu válku dál hodlá vést, že neustoupí ze svých bůhvíjakých cílů, že je stále ochoten nést ekonomické ztráty. Počítá s tím, že se naše politická vůle natolik opotřebí, že už nebudeme chtít Ukrajinu dál materiálně, politicky a morálně podporovat. Čeká, až pochopíme, že si nějakou část Ukrajiny nechá. Že si vlastně bere jenom svoje. Chce nás dovést k tomu, že přistoupíme na nějaký kompromis, který pro něj bude výhodný.“

Jak obnovit vývoz obilí z Ukrajiny? Posunul se Kyjev k členství v NATO? Není asertivní diplomacie Volodymyra Zelenského někdy na škodu? A jaká bude role České republiky v bezpečnostních garancích pro Ukrajinu, se kterými přišla skupina G7? To vše se dozvíte v podcastu Kontext.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Pavla propustili z nemocnice do domácí péče. Spadl v malé rychlosti, řekl Hrad

24. května 2024  10:51,  aktualizováno  12:54

Prezident Petr Pavel byl po jednodenní hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) propuštěn...

Při nehodě u Benešova zemřel člověk, tři další jsou zranění. Tah na Tábor stojí

24. května 2024  12:45,  aktualizováno  12:54

Hlavní tah z Prahy na Tábor zablokovala před polednem u Bystřice na Benešovsku čelní srážka dvou...

Lebka z Radbuzy patří k tělu bez hlavy a genitálií z Berounky, zjistila policie

24. května 2024  12:34

Lidská lebka nalezená počátkem května v řece Radbuze v centru Plzně patří k tělu, které se vloni...

V Praze na hlavním nádraží se srazil osobní vlak s posunovací lokomotivou

24. května 2024  12:28

Na pražském hlavním nádraží se dnes dopoledne střetl osobní vlak s posunovací lokomotivou....

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...