Pilipová se v Havaně setkala s novináři

  7:45aktualizováno  7:45
Lucie Pilipová se setkala v Havaně se zahraničními novináři, které informovala o případu svého manžela Ivana a Jana Bubeníka, kteří jsou 12. den zadržováni na Kubě. Při setkání podle agentur AFP a Reuters zdůraznila, že oba muži neporušili žádný zákon a že jsou nevinní. Agentura Reuters v širší zprávě o setkání napsala, že podle diplomatických zdrojů byli v úterý na kubánské ministerstvo zahraničí povoláni diplomaté ze zemí Evropské unie, aby vyslechli, z čeho Kuba oba muže viní. EU vyslovila nad jejich situací znepokojení.

Jak to všechno začalo?
Kubánské úřady zatkly Pilipa s Bubeníkem minulý pátek ve městě Ciego de Ávila několik set kilometrů jižně od Havany. Čeští občané se podle nich dopustili "narušení pobytového režimu". Oficiální stanovisko kubánská strana dosud nevydala, lze prý ale za ně považovat prohlášení v kubánském listu Granma, který oba Čechy označil za agenty USA s tím, že budou postaveni před soud.

Agentura také oznamuje, že kubánská televize má na programu dvouhodinový pořad věnovaný demaskování "podvratných činů americké vlády na Kubě" a že se všeobecně čeká, že v něm bude případ obou Čechů detailně rozveden.

Pilipová označila obvinění proti svému muži a proti Bubeníkovi za absurdní. "Jediné, co udělali, je to, že se v Ciego de Ávila setkali se dvěma osobami," prohlásila.
"Doufám, že se situace tak či onak urovná," řekla.

"Nejsme v Havaně, abychom vyjednávali, jsme tady jako členové jejich rodin, kteří chtějí vidět své blízké a vyjádřit jim svou podporu. To je cílem naší mise," řekla Pilipová, která při setkání hovořila španělsky.

Uvedla také, že od kubánských úřadů dostala zvláštní vízum na dva týdny, přičemž vyjádřila naději, že úřady toto vízum prodlouží, když je o to požádá.

Castro zahájil nový rok v bojovém duchu
Agentura Reuters napsala, že v předchozích podobných případech byli cizinci, kteří navštívili Kubu na turistické vízum a setkali se s disidenty, vyhošťováni.

Vláda Fidela Castra ale zahájila rok 2001 v bojovém duchu, píše agentura a připomíná, že vedle zatčení Pilipa a Bubeníka Kuba ostře kritizovala zahraniční sdělovací prostředky v Havaně a zorganizovala milionovou manifestaci v Havaně na protest proti imigrační politice USA.

Lucie Pilipová, manželka poslance Unie svobody Ivana Pilipa, s bratrem Jana Bubeníka Martinem na tiskové konferenci v Havaně. České občany Ivana Pilipa a Jana Bubeníka od 12. ledna vězní kubánská policie a hodlá je jako age nty USA postavit před soud (23. ledna 2001).

Lucie Pilipová, manželka poslance Unie svobody Ivana Pilipa, s bratrem Jana Bubeníka Martinem na tiskové konferenci v Havaně. Ivana Pilipa a Jana Bubeníka od 12. ledna vězní kubánská policie a hodlá je jako agenty USA posta vit před soud (23. ledna 2001).

Lucie Pilipová, manželka poslance Unie svobody Ivana Pilipa na tiskové konferenci v Havaně. Ivana Pilipa a Jana Bubeníka od 12. ledna vězní kubánská policie a hodlá je jako agenty USA posta vit před soud (23. ledna 2001).

Lucie Pilipová, manželka poslance Unie svobody Ivana Pilipa, s bratrem Jana Bubeníka Martinem hovoří s novináři v Havaně. Ivana Pilipa a Jana Bubeníka od 12. ledna vězní kubánská policie a hodlá je jako agenty USA postavit před soud (23. ledna 2001).

Lucie Pilipová, manželka poslance Unie svobody Ivana Pilipa, s bratrem Jana Bubeníka Martinem hovoří s novináři v Havaně. Ivana Pilipa a Jana Bubeníka od 12. ledna vězní kubánská policie a hodlá je jako agenty USA postavit před soud (23. ledna 2001).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Nudistům se v Barceloně ztrácí oblečení, okradeným pomáhají policisté

Městská policie v Barceloně rozdává lidem, kterým někdo ukradl šaty, náhradní...

Již více než sto vyznavačů nudistického koupání v Barceloně po návratu z koupele čekalo během letošního léta nemilé...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Izrael provedl nálety v Libanonu a Sýrii, havarovaly dva jeho drony

Dva izraelské drony dopadly na kancelář hnutí Hizballáh v libanonském Bejrútu....

O víkendu vzrostlo napětí mezi Izraelem a Libanonem poté, co dva drony dopadly na kancelář hnutí Hizballáh v Bejrútu....

Najdete na iDNES.cz