Pomozte nám s bezprávím na Kubě, žádá Česko

  22:50aktualizováno  22:50
Ministr zahraničí Jan Kavan požádal kvůli věznění poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka na Kubě o pomoc členské státy EU a dopisem poprosil o spolupráci například také Mexiko a Chile. "Obracíme se na státy unie, z nichž mají některé s Kubou blízké vztahy, aby nám v této věci pomohly. Budeme využívat všech zákonných a diplomatických možností. Jsem přesvědčen, že se nám podaří, aby byli oba co nejdříve na svobodě," řekl Českému rozhlasu Kavan.
Vláda na svém mimořádném zasedání vyjádřila hluboké znepokojení nad tím, že Kuba zadržuje dva české občany. Pověřila ministerstvo zahraničí, aby v této souvislosti požádalo o pomoc třetí země.
Ivan Pilip s rodinou

Ivan Pilip s rodinou - Ivan Pilip s manželkou Lucií a dětmi Štěpánem, Sylvií a Terezou na zahradě jejich domu ve Velké Chuchli v Praze. (17. ledna 2001) | foto: Petra RůžičkováČTK

Jak to začalo?
Kubánské úřady zatkly Pilipa s Bubeníkem minulý pátek ve městě Ciego de Ávila několik set kilometrů jižně od Havany. Čeští občané se podle nich dopustili "narušení pobytového režimu". Oficiální stanovisko kubánská strana dosud nevydala, lze prý ale za ně považovat prohlášení v kubánském listu Granma, který oba Čechy označil za agenty USA s tím, že budou postaveni před soud.

Vláda se na mimořádném zasedání sešla podle vicepremiéra Vladimíra Špidly proto, že Kuba doposud neinformovala o zadržených a neumožnila konzulátu konktakt se zadrženými. Kuba tím porušila mezinárodní úmluvy a už třikrát nedodržela dvaasedmdesátihodinovou lhůtu pro vznesení obvinění, poznamenal Špidla.

Kabinet protest proti tomuto jednání doručí kubánským úřadům. "Nesmírně nám záleží na tom, aby byl doručen. Od jisté doby přestal kubánský chargé d'affaires komunikovat s naším ministerstvem zahraničních věcí a nepřijímá žádné písemnosti," uvedl vicepremiér Pavel Rychetský.

Sněmovna vyšle na Kubu delegaci
Poslanecká sněmovna vyšle na Kubu šestičlennou delegaci v čele s Petrou Buzkovou (ČSSD), která by v Havaně měla jednat o osudu zadržovaných českých občanů. Zatím není jasný termín odletu, vše záleží na tom, kdy jim Kuba udělí víza.

Sněmovní delegaci budou tvořit kromě místopředsedkyně dolní komory Petry Buzkové zástupci všech pěti poslaneckých klubů.

Český vyslanec se sešel s Pilipem a Bubeníkem, tvrdí Kuba, Češi to popírají
Podle kubánského vyslance v České republice Davida Pauloviche bylo českému chargé d'affaires na Kubě Josefu Maršíčkovi umožněno sejít se s vězněnými českými občany - poslancem Ivanem Pilipem a bývalým studentským vůdcem Janem Bubeníkem.

"Bylo mu umožněno (českému chargé d'affaires) setkat se s těmi dvěma lidmi v sobotu, v neděli a ve čtvrtek," řekl v sedmnáct hodin kubánský chargé d'affaires v ČR David Paulovich. Na rozdíl od České republiky umožňuje Kuba návštěvy vězňů podle mezinárodních úmluv, odpověděl Paulovich na otázku ČTK, zda tedy může s jistotou potvrdit, že k setkání došlo.

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil nedlouho po zveřejnění tvrzení kubánské strany popřel. Setkání s vězni bylo českému chargé d'affaires Josefu Maršíčkovi znemožněno s tím, že nemá potřebnou autorizaci kubánského ministerstva zahraničních věcí, tvrdí mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

České velvyslanectví v Havaně po 17. hodině na telefonický dotaz ČTK bez bližších informací sdělilo, že žádný z diplomatů není přítomen a že všichni o případu Pilip-Bubeník jednají mimo budovu mise.

Do řešení krize se hodlá zapojit i český prezident Václav Havel, který se ve čtvrtek vrátil z ozdravného pobytu na španělském ostrově Lanzarote. Zatím však není jasné, co podnikne.

Havana neřekla, co bude se zadrženými dál
Ve čtvrtek v 18 hodin vypršela lhůta, během níž mělo být Pilipovi a Bubeníkovi sděleno obvinění. Ministerstvo zahraničí dosud od Kuby nedostalo žádné oficiální informace. Nevíme, který zákon či zákony porušili, ani proč jim není umožněn kontakt se zastupitelským úřadem, uvedl Pospíšil. Diplomatické kanály mezi Prahou a Havanou se podle něho zdají být v tuto chvíli uzavřeny.

USA odsuzují zatčení Pilipa a Bubeníka
Spojené státy odsoudily zatčení Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě a vyzvaly kubánský režim k jejich okamžitému propuštění. "Plně podporujeme prohlášení České republiky, které zatčení označuje za nepodložené a v rozporu se principy zastávanými demokratickými národy," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Richard Boucher.

Amerika odmítla obvinění Havany, že by Češi kuli kontrarevoluční pikle nebo dokonce byli agenty USA. "Jejich jedinou vinou je, že se setkali s kubánskými disidenty, kteří usilují o nenásilnou změnu kubánského totalitního režimu," dodal Boucher.

Na internetu lze podepsat petici za propuštění Pilipa a Bubeníka

Na internetu se ráno objevila výzva požadující okamžité propuštění poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka, kteří jsou již týden vězněni na Kubě.

Petici mohou lidé podepsat na adrese www.posletejedomu.cz. Po 15. hodině bylo pod peticí 133 podpisů.
  
Až bude pod peticí dostatečný počet podpisů, bude odeslána kubánským úřadům, slibují v textu její autoři.

Evropský parlament žádá propuštění Čechů
Předsedkyně Evropského parlamentu Nicole Fontainové ve čtvrtek vyzvala kubánského prezidenta Fidela Castra, avy zadržené Čechy okamžitě propustil. Prohlásila, že obvinění vznesená proti zadrženým ukazují, že kubánský režim nerespektuje základní práva zakotvená v mezinárodních úmluvách, v první řadě pak svobodu projevu a svobodu sdružování.

"Nelze tolerovat, aby kontakty zahraničních návštěvníků na Kubě byly omezeny jen na určitou část obyvatelstva." Za další porušení lidských práv označuje Fontainová také to, že oba zadržení jsou drženi v izolaci, bez možnosti kontaktovat vyslanectví své země.


Diplomacie zatím v řešení případu neuspěla
Naděje, které se upínaly ke středeční intervenci českého chargé d' affaires Josefa Maršička na havanském ministerstvu zahraničí, byly zcela marné. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil ve středu v Praze uvedl, že hodinové jednání nepřineslo ve vyjednávání o osudu zadržených žádný pokrok. Kubánská strana na české protestní nóty nereagovala a označila je za nepřijatelné.

Také středeční apel ministerstva zahraničí USA zůstal zcela bez odezvy.

Ve středu rovněž vyzval kubánské úřady k propuštění českých občanů vlivný americký poslanec, republikán Henry Hyde. "Kubánské úřady by měly ukončit tuto maškarádu a ihned osvobodit tyto dva demokratické představitele," prohlásil Hyde, který předsedá výboru pro mezinárodní vztahy v dolní komoře Kongresu, Sněmovně reprezentantů.

O posledním vývoji případu zatčeného Pilipa s Bubeníkem do středy 17. ledna čtěte ZDE.

Neblaze proslulá Villa Maresta
Kubánští disidenti obecně popisují věznice jako kobky plné švábů a hlodavců, kde dostávají jen málo jídla a rychle hubnou.

Villa Maresta, kde jsou Pilip s Bubeníkem drženi, je jednou z nejtvrdších kubánských věznic. Byla postavena v roce 1963 a je nazývána kubánskou Ljubljankou, napsal slovenský deník Sme, který čerpal informace z informací kubánských disidentů na internetu.

Podle deníku je ale havanské vězení, patřící Castrově zpravodajské službě, 'slabší' než pověstná moskevská mučírna KGB. Místním úřadům záleží na tom, aby se vyhnuly kritice zahraničí a spíše než fyzicky mučí vězně psychicky. Cely mají rozměry tři krát dva metry, betonové žaluzie znemožňují výhled, WC je díra v zemi a kousek roury, která ční ve zdi nad toaletou, slouží jako sprcha.

O osud Pilipa a Bubeníka mají jejich rodiny velký strach. Obávají se toho nejhoršího. "Máme srdce v kalhotách a je nám z toho špatně. To vypadá skoro na trest smrti," popsala svoje pocity Bubeníkova matka.

Politické motivy Kuby
Řada pozorovatelů se jednoznačně shoduje, že důvodem zatčení českých občanů jsou politické motivy Kuby.

Kubánské úřady loni v dubnu ostře zareagovaly na česko-polský
návrh rezoluce OSN odsuzující porušování lidských práv na Kubě, který schválila Komise OSN pro lidská práva. V Havaně pak demonstrovaly desetitisíce Kubánců před českým zastupitelským úřadem. Kuba tehdy také obvinila české diplomaty v Havaně, že prý podněcují podvratnou činnost a podporují vnitřní kontrarevoluci.

Vůbec ale není zatím jasné, co Havana celou kauzou sleduje. Pozorovatelé spekulují o možném nátlaku Kuby na Spojené státy či eventuální výměně českých občanů za nějaké vlastní politické vězně.

Ivan PILIP A Jan BUBENÍK NA KUBĚ - DEN PO DNI

12. ledna - Kubánské úřady zadržely Pilipa a Bubeníka, kteří soukromě navštívili Kubu. České ministerstvo zahraničí (MZV) se o celé věci dozvědělo až 14. ledna odpoledne.
14. ledna - MZV oznámilo jejich zadržení. Kubánská strana uvedla důvod: "narušení pobytového režimu". Podle kubánské policie byli Češi zadrženi kvůli setkání se zástupci kubánské opozice ve městě Ciego de Ávila. Podle ředitele disidentské kubánské Komise pro lidská práva a národní usmíření Elizarda Sáncheze se Pilip a Bubeník nepokoušeli při schůzce s disidenty Antoniem Femeníasem a Robertem Valdiviou předat žádnou materiální ani finanční pomoc.
15. ledna - Náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček předal kubánskému chargé d'affaires v Praze Davidu Paulovichovi protestní nótu. Ministerstvo žádá okamžité řešení situace a propuštění obou zadržených a protestuje proti tomu, že jim zpočátku nebyl umožněn kontakt s českým zastupitelstvím v Havaně.  Václav Havel podle mluvčího Ladislava Špačka zatím nehodlá do případu zasahovat. České zastupitelství v Havaně stále neobdrželo oficiální stanovisko kubánských úřadů k celé kauze.
16. ledna - Kubánské úřady obvinily Pilipa a Bubeníka, že se jako "agenti Spojených států" věnovali na Kubě udržování "podvratných styků" s tím, že  budou postaveni před soud. Oba převezly do havanské věznice Villa Marista. MZV předalo kubánskému chargé d'affaires druhou protestní nótu. Americká prestižní nevládní organizace Freedom House vyjádřila solidaritu se zadrženými českými občany a vybídla mezinárodní společenství, aby Kubu přimělo k jejich propuštění.
17. ledna - Chargé d'affaires českého velvyslanectví v Havaně Josef Maršíček jednal neúspěšně o zadržení Pilipa s Bubeníkem na kubánském ministerstvu zahraničí. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková (ČSSD) zaslala jménem sněmovny šéfovi kubánského parlamentu Ricardu Alarcónovi dopis, v němž vyjádřila víru, že kubánský parlament podpoří žádost sněmovny o okamžité propuštění českých občanů na svobodu. Čeští poslanci zvažují vyslání parlamentní delegace zástupců všech poslaneckých klubů do Havany. Kubánský chargé d'affaires v ČR se dopisem obrátil na komunistického poslance Miloslava Ransdorfa se žádostí, aby seznámil poslance s postoji Kuby k zadržování obou Čechů a s výhradami k dlouhodobé politice ČR vůči Kubě.
18. ledna - odpoledne vyprší 72hodinová lhůta, během níž má kubánský prokurátor, co se zadrženými dál. Do případu údajně hodlá zasáhnout Václav Havel, není známo jak. Pilip a Bubeník zůstávají i nadále ve věznici Villa Maresta.
Sněmovní výbor rozhodl, že na Kubu vyšle šestičlennou delegaci vedenou Petrou Buzkovou (ČSSD). Zatím ale není jasné, kdy odletí - podle Buzkové vše závisí na tom, kdy jim Kuba udělí víza.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

Bojím se o život, vzkázal Krejčíř z JAR. Krátce poté mu shořela vila

Uprchlý odsouzenec Radovan Krejčíř u soudu v Jihoafrické republice (2. 12. 2013)

Žádal v Jihoafrické republice o přemístění do jiné věznice. Údajně z vážných obav o svůj život. O několik týdnů později...

Bodrý britský premiér. Johnson si při návštěvě u Macrona dal nohu na stůl

Emmanuel Macron a premiér Johnsonn na schůzce v Elysee Palace v Paříži (22....

Na schůzku britského premiéra Borise Johnsona s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se čekalo zejména kvůli...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz